Kadın ve Moda

On Parmak Klavye Kullanımı Teknikleri

11.03.2019
On Parmak Klavye Kullanımı Teknikleri

On parmak klavye yazma teknikleri ile çok hızlı yazabiliriz. Bunun için on parmak klavye kullanımı püf noktalarını iyi bilmemiz gerekiyor. On parmak klavye kullanımı için hangi klavye türünde yazdığımız bilmemiz ve bu klavye deki harflerin yerlerini gözümüz kapalı bilmemiz gerekiyor. 

On parmakta hızlı yazı yazabilmek için doğru klavye kullanımı şarttır. Eğer kullandığınız klavyedeki harflerin yerini çok iyi bir şekilde biliyorsanız on parmak yazı yazmak on parmak klavye yazma tekniklerini öğrendiğiniz takdir de hiçte zor olmayacaktır. Hızlı ve kolay bir şekilde yazmak istediği yazıyı yazabilecek hem böylece hızlı bir şekilde yazı yazdığı için zamandan da kazanmış olacaktır.

Sizlere on parmak klavye kullanımı tekniklerinden bahsederek hızlı ve doğru bir şekilde yazı yazmanız için gerekli püf noktaları aşağıda maddeler halinde anlatacağız. Bu on parmak klavye kullanımı tekniklerini öğrendiğiniz takdir de sizde kolayca on parmak yazı yazabilirsiniz.

·         On parmak klavye kullanımı tekniklerini uygulaya bilmek için ilk şartımız düzgün bir oturuş sağlayarak ergonomik bir vücut duruşu sağlanmalı.

·         Yazı yazacağımız alanda bizi engelleyecek gereksiz malzemeleri kaldırmamız gerekmekte

·         Okuyup yazacağınız yazı rahat görüp yazabileceğiniz bir yerde olması gerekmekte. Bu yerde genellikle sağ tarafınızda göz hizasında olması gerekiyor.

            Genellikle klavyeye bakmayın gözünüz yazıya odaklanması gerekmekte

·         Okuyacağınız yazının çok uzakta olmaması ve gözü yormayacak mesafede olması gerekmekte

·         Sandalyeye oturduğunuzda bilgisayar ne çok aşağıda nede çok fazla yukarıda olmaması gerekiyor.

·         Sandalyeye oturuş şekliniz gayet düzgün olmalı. Sırtınızı mümkün mertebe dik tutmaya çalışın

·         Vücudunuzun üst kısmı biraz ön tarafa doğru eğik olmalı.

      Bilgisayar ile aranızdaki mesafe 15-20 cm uzaklıkta olmalı ve bilgisayarı ortalamanız gerekmekte.

·         Özellikle dirseklerinizin konumu önemlidir. Dirsekleriniz vücudunuzun ne önünde nede arkasında olmalıdır.

·         Yazı yazmaya başlamadan önce bileklerinizi klavyeye paralel bir şekilde tutun ve parmaklarınızı hafifçe eğin.

·         Oturuş sırasında ayaklar yere düz bir şekilde basmalı ve sağ ayak sol ayaktan biraz ileride olmalıdır.

·         En önemlisi yukarıda anlatılan maddelere göre alıştırmalar yapılarak on parmak klavye yazı yazmak için alışkanlık kazanmaktır.

·         On parmak klavye yazı yazmaya alıştıkça zamanla zaten hızını da artacaktır.

On Parmak Klavye Kullanımı Teknikleri

İyi yazı yazmalar.

Klavyedeki Tuşlara Bakmadan Hızlı Yazmanın Yararları

Hızlı yazmak bizlere birçok fayda sağlayabilir. Sağlayabileceği faydalara genel olarak değinecek olursak en önemli faydalarından biri daha hızlı yazdığımız için bilgisayar başında geçireceğimiz süre azalır ve zamandan tasarruf etmiş oluruz. Yazı yazarken klavyeye bakmayacağımız için yazdığımız yazıyı bir metinde yazıyorsak yazacağımız metnin takibi daha kolay olacaktır.

Hızlı yazı yazarken daha hızlı ve yanlışsız bir şekilde yazabiliriz. Klavyedeki harflerin yerini gözü kapalı bir şekilde bilebildiğimiz için klavyeye daha hakim bir şekilde yazarız. On parmak tekniği bilmeyen yavaş yazan kişiye göre hızlı yazma tekniklerini bilen kişi iş ya da günlük yaşantısında daha avantaj sağlayabilir.

On parmak hızlı yazan birisi hızlı ve yanlışsız yazacağı için daha üretken olabilir. Bu da özellikle iş yaşantısında hem başarısına hem de motivasyonuna katkı sağlayabilir. Bu yüzden on parmak hızlı yazı yazmanın kişiye birçok olumlu katkısı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.