Kadın ve Moda

Nişan ve Söz Bohçası Modelleri Yapılışı

Nişan ve Söz Bohçası Modelleri Yapılışı

Nişan ve söz bohçası modelleri kız isteme töreninden sonra büyük bir titizlilikle hazırlanmaya başlanır. Nişan ve söz bohçası örneklerinin yeri evlilikte önemli bir yere sahiptir. Bu önemle birlikte nişan ve söz bohçası modelleri yapılışı aileler tarafından gerçekleştirilmeye başlanır.

Kurdele Nakışı Bohça Modelleri ve Yapılışı yazısı için tıklayınız.

Nişan ve söz bohçası modelleri yapılışı, hazırlanışı Türk örf adetlerinde önemli bir yere sahiptir. Nişan ve söz kısmında iki tarafta birbirlerine en basit ve en güzel hediyeler alarak nişan ve söz bohçası adı altında hediye ederler.

En güzel nişan ve söz bohçası modellerini sizler için aşağıda resim galerimizde paylaşıyoruz. Nişan ve söz bohçalarına bakmak için resimlere tıklayarak geçişler yapabilirsiniz.

Bohça Modelleri Örnekleri yazısı için tıklayınız.

Diğer adı ile gelin ve damat bohçası olarak ta bilinen nişan ve söz bohçası içerisinde neler olur. Nişan ve söz bohçası nasıl hazırlanır sizlere biraz bunlardan bahsederek evlenecek olan çiftlerimize bu konularda yardımcı olmaya çalışacağız.

Günümüzde birçok çift artık nişan ve söz bohçasını hazır alarak yapmaya çalışıyor. Ama birçokları da yine eski adetleri gelenekleri devam ettirerek elde hazırlıyor. Maddi imkânı iyi olan çiftler için hazır almak daha mantıklı oluyor. El emeği ile oluşturulan nişan ve söz bohçaları ise daha kıymetli, değerli oluyor. Nişan ve söz bohçası oluştururken iki şekilden birini tercih etmeniz size kalmıştır.

Nişan ve söz bohçasından genel bir şekilde bahsettikten sonra nişan ve söz bohçası nasıl hazırlanır, nişan ve söz bohçası içinde neler olur birazda bu konuda bilgi vermeye çalışalım.

Nişan ve söz bohçası içerisinden genellikle çorap, gömlek, kravat, parfüm, eşofman, iç çamaşırı ayakkabı, terlik gibi genel eşyalar bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. aysel dedi ki:

  nişan bohçasında neler bulunur ya da nişan bohçası nasıl hazırlanır daha detaylı bilgi verebilirmisiniz

 2. lütfiye dedi ki:

  söz bohçası ayrı nişan bohçası ayrı mı oluyor yoksa ikisi de aynı şey mi

 3. abdurrahman dedi ki:

  bu gün bana kız tarafı nişan sandığı aldırarak nişan ve söz bohçası modellerinin hepsini çeyiz sandığının içine doldurttular. çeyizleride erkek mi alır yoksa kız tarafımı halleder?

  1. admin dedi ki:

   nişan ve söz bohçası yapılışında içerisinin doldurulması yöreden yöreye değişir.

 4. ahmet12 dedi ki:

  söz bohçası nedir? evlenirken söz demi yoksa nişanda mı söz bohçası yapılır?

  1. admin dedi ki:

   söz bohçası bir çeşit Türk kültüründe olan evlenme töreninden önce yapılan hediyeleşme işlemidir. söz bohçası veya nişan bohçası yöreden yöreye değişebilir. yani sözde nişanda veya düğünden önce hazırlanabilir.

 5. tarık dedi ki:

  nişan bohçasını kız tarafımı yapıyor yoksa erkek tarafı mı

 6. şeyma dedi ki:

  söz ve nişan bohçası veya damat ve gelin bohçası nasıl hazırlanır ve içerisinde neler bulunur bilgi veririmisiniz.

 7. erkin dedi ki:

  gelin tarafı damat bohçasını nasıl hazırlar damat bohçasında neler bulunması gerekir

 8. şeyma dedi ki:

  Söz bohçasından olması gerekenler pijama, gömlek, kravat , tıraş Takımı, çorap,parfüm gibi malzemeler gelin tarafı damat bohçası olarak hazırlanır.

 9. ülker dedi ki:

  peki erkek tarafı gelin bohçasını nasıl hazırlar içerisinde neler olması gerekmektedir gelin bohçası fiyatları ne kadarı bulmaktadır

 10. sevgim dedi ki:

  Erkek tarafının ise hazırladığı bohçada iç çamaşırı, makyaj seti, parfüm, sabahlık, çanta , ayakkabı , etek gibi bir çok eşya bir bohçaya koyularak kız tarafına yollanması veya götürülmesi gerekir.

Tüm Hakları Saklıdır.