Kadın ve Moda

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

07.03.2019
İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer şehri biraz olsun tanımak isteyenler için özel bir rota oluşturur. Şehrin dört bir yanında ve 7 tepesinde arzı endam eden tarihi yapılar, İstanbul’un dünyanın sayılı popüler şehirleri arasına girmesini sağlar. Adeta bir açık hava müzesi tanımlamasını hak eden şehirde kısa bir yolculuğa ne dersiniz?

İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 1- Sultanahmet

 Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Tarihi Hipodrom ve Topkapı Sarayı’nı barındıran bölge tarihi yarımadanın en özel meydanlarına ev sahipliği yapar. Avrupalıların Mavi Cami olarak adlandırdıkları Sultanahmet Camii, yerli ve yabancı turistlerin görmeden şehri terk etmemeleri gereken bir yapıttır. Tarihe tanıklık etmek ve şehre hakim olan lezzetlerin tadına bakmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yer, yakın çevresindeki Kapalıçarşı, Eminönü, Beyazıt ve Mısır Çarşısı ile de eşsiz bir değere sahiptir.

  2- Galata Kulesi

 Gözlerinizi kapatıp İstanbul’u düşlediğinizde istisnasız ilk akla gelen eserler arasında yer alan Galata Kulesi, şehir manzarasına hakim olmak isteyenler için de adeta biçilmiş kaftandır. İstanbul Boğazı ve Haliç’e hakim konumuyla 360 derece dolaşma imkanı sunan teras, pek çok farklı aşk hikayesinin de başrol oyuncusudur. Beyoğlu, Karaköy, Topkapı Sarayı, Tünel ve Taksim’e olan yakınlığıyla dikkat çeken bina, özel günlerde çeşitli sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapar. Galata Kulesi ziyaretinden sonra nostaljik tramvay ile Beyoğlu-Taksim arası gezilebilir.  

İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 3- Kız Kulesi

 Eminönü-Kadıköy, Kadıköy-Karaköy vapurları ve Boğaz’dan geçen teknelere selam eden Kız Kulesi için şehrin en romantik simgesi denebilir. Galata ve Kız Kulesi arasında geçen romantik aşk pek çok ünlü şaire de ilham vermiştir. Hakkında sayısız efsane yazılan Kule, 2000 yılında yeniden restore edilmiş ve halkın kullanımına açılmıştır. Şehri bilen, İstanbul’da yaşayan ve Boğaz’a aşık olan kişiler için bile manzarayı bir de denizden seyretmek akıl almaz ve unutulmaz bir duygudur. Üsküdar sahilinden 5 dakika mesafede olan Kız Kulesi, günün her saati farklı bir güzelliğe sahiptir.

İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

  4- Emirgan/Lale Bahçesi

 Şehre keyifli bir mola vermek isteyenlerin uğrak yeri olan Emirgan, halk arasında Lale Bahçesi olarak da anılır. Özellikle bahar aylarında havaların ısınması ve lalelerin açmasıyla birlikte tadına doyum olmayan bölgede ziyaretçiler unutulmaz hatıralara sahne olacak fotoğraflar çektirebilirler. İçinde yemek yenecek ya da kahve yudumlanacak köşklerin bulunduğu Emirgan, Boğaz’a hakim konumuyla misafirlerine her seferinde ayrı bir tat bırakır.

  5- Haydarpaşa Tren Garı

Zarif ve ihtişamlı duruşuyla şehrin tarihine tanıklık eden Haydarpaşa Garı, vapurla yapılan yolculukların keyfini taçlandırır. An itibariyle kullanılmayan ancak içinde çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliğe yer verilen yapı, İstanbul Anadolu Yakası’nın görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda yer alır.

İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 6- Anadolu ve Rumeli Hisarı

 Boğazı karşılıklı kuşatan iki hisar, müze olarak ziyaret edilebilir. Şehrin Karadeniz’e yaklaştıkça ortaya çıkardığı güzellikler, şehir hatları vapurlarının boğaz turları eşliğinde keşfedilebilir. Balıkçı teknelerinin, kafelerin, restoranların ve doğal olarak yokuşların hakim olduğu bu iki semtte İstanbul’un huzur mekanları arasında gösterilebilir.

  7- Dolmabahçe Sarayı

 İstanbul’un simge yapıları arasında adı geçen Dolmabahçe Sarayı, Padişah Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. Atatürk’ün çalışma ofisi ve aynı zamanda da son günleri yaşadığı bu mekanın tüm Türk halkı üzerindeki manevi değeri oldukça yüksektir.  

İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

 Şehri birkaç saat içinde tanımak isteyenler için hizmet veren Hop On-Hop Off turist otobüslerini kullanabilirler. Boğaziçi Köprüsü’nü geçerek şehrin her iki yakasını da görme fırsatı sunan otobüs rotası ile Balat, Bomonti, Eyüp Sultan, Beşiktaş ve Galata Köprüsü ‘de yakından keşfedilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar