Türkiye’de Çocuk İstismarı

13.05.2013
1.068
A+
A-
Türkiye’de Çocuk İstismarı

Ülkemizde de çocuk işçi sayısı azımsanmayacak boyutta. TÜİK raporlarına göre 1 milyona yakın çocuk işçi bulunuyor. Bunların birçoğu sokaklarda, sanayi ve tarım işçiliğinde çalıştırılıyor. Yarısından fazlası çok ağır işlerde sosyal güvenceden yoksun neredeyse karın tokluğuna çalıştırılıyor.


Türkiye'de çocuk işçiler

Sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sayısı da bilinmiyor. Metropollerin merkezlerinde elinde mendil satan, ayakkabı boyayan, dilenen, trafik ışıklarında yola atlayan arabaların camlarını silmeye çalışan çocuklara her gün şahit oluyoruz. Her beş çocuktan birisi ne yazık ki sokaklarda çalışarak yaşamını sürdürüyor.

Geleneksel aile yapısından kaynaklanan ataerkil aile yapısı ülkemizin bazı bölgelerinde kız çocuklarını değersiz bir varlık ve aileler için fazladan masraf olarak görülüyor. Her yıl binlerce kız çocuğu alenen satılıyor.

Türkiye'de çocuk gelinler

Evlenemeyen ya da dul kalan erkekler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerden çocuk yaşta kızları satın alarak evleniyor. Kız çocukları köle pazarını andıran bu uygulamayla 1000 ila 5  bin lira arasında satılıyor. Bu yolla binlerce kız çocuğu evlendiriliyor.

Şanlıurfa’da 13 yaşında anne olan N.Ç , Çorum’da ailesi tarafından önce 4 inek karşılığı, daha sonra da 10 bin lira başlık parası karşılığı evlendirilen 14 yaşındaki K.A, Bolu’da 11 yaşında anne olan Z.Ç ve Nizip’teki 12 yaşında başkasının kimliğiyle doğum yapan C. çocuk yaşta para karşılığı hayatları satılan kız çocuklarına örnek olarak verebiliriz.


Adaletsiz gelir dağılımı, yoksulluk ve ailelerin geleneksel yapısı bazı çocukları fiili olarak köleleştiriyor. Tıpkı Hindistan’da olduğu gibi ülkemizde de bazı aileler çocuklarını sermaye olarak görüyor.

Bunun bir örneği Samsun’un Bafra ilçesinde kurulan çocuk işçi pazarı. Çocuklar belli dönemlerde sabahın erken saatlerinde bu işçi pazarına getiriliyor. Yaşları 12 ila 17 arasında değişen bu çocuklar aileleri tarafından cüzi miktarlarla toprak sahiplerine bir süreliğine kiralanıyor.

Çocuklar kiralandıkları dönem boyunca çiftlik sahibinin sözünden dışarı çıkamıyor, her türlü ağır işlerde çalıştırılıyor. Birçok aile çocuğun sırtından emek sömürüsü yapıyor ve geçimini bu sayede kazanıyor. Elde edilen ranttan çocuğun payına sadece üzerine giydiği kıyafetler kalıyor.

Çocuk istismarı ile ilgili yazı dizimiz devam edecektir.

Çocuk istismarı ile ilgili yazılarımızı insan hakları kategorimizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Türkiye’de Çocuk İstismarıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.