Dünyada Çocuk Sömürüsü

12.05.2013
969
A+
A-
Dünyada Çocuk Sömürüsü

Çocuk Sömürüsü sadece kara kıta Afrika’ da, Asya’da değil medeniyetin beşiği her fırsatta insan haklarını savunan Avrupa ve Amerika kıtasında da had safhada bulunuyor.


15 yaşın altında 2,5 milyon çocuk, tarım, inşaat, tekstil atölyeleri ve ayakkabı fabrikalarında kötü ve tehlikeli koşullar altında çalıştırılıyor. Ayrıca yaşları 15-17 arasında 11,5 milyon çocuk yetişkin muamelesi görerek kendi fiziksel standartlarını aşacak şekilde çalıştırılıyor.

Amerika’da çiftliklerde yarım milyona yakın Latin kökenli yoksul çocuk işçi çalıştırılıyor. Hayatta kalma şansları çok düşük olan bu çocuklara bir lokma ekmek için sabahtan akşama kadar minicik elleriyle patates toplatılıyor. Bu çocukların yaşıtları gibi okula gitmelerine izin verilmiyor.

Dünyada çocuk sömürüsü

Amerikan yasaları bu çocukların çalışmasına sınırlama getirmek yerine okul saatleri dışında saatlerce çalıştırılmasına olanak veriyor. Bu çocukların inisiyatifi çiftlik sahiplerinin eline bırakılıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch’a göre 2005 -2008 yılları arasında Amerikan tarlalarında en az 43 çocuk işçinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Yaralanan çocuklar ise istatistiklere geçmiyor bile.

İngiltere’de de Amerika’da olduğu gibi çiftliklerde kaçak çalıştırılan birçok çocuğun olduğu biliniyor. Bu ülkelerde ucuz iş gücü göçmenlerle ve çocuklarla karşılanıyor.


Çocuk sömürü ile ilgili yazı dizimiz insan hakları kategorimiz altında devam edecektir.

Dünyada ki çocuk sömürüsü ile ilgili diğer yazılara bakmak için insan hakları kategorimizi takip edebilirsiniz.

Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Dünyada Çocuk SömürüsüZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.