Çocuk Gelişiminde Çevrenin Etkisi

13.05.2013
1.478
A+
A-
Çocuk Gelişiminde Çevrenin Etkisi

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı genel ahlak kuralları, bilgili, bilinçli ve dürüst bir şekilde yetiştirmek her anne babanın istediği bir durumdur. Yani çocuk gelişiminde yapılması ve yapılmaması gereken durumlar vardır. Dikkat edilmesi gereken birçok etken vardır.


Çocuk gelişiminde anne baba önemli olduğu kadar çocuğa akranlarının da önemli ölçüde etkisi var. Bunun yanında kontrol edilemeyen ve çocuk için en büyük tehlikelerden biri olan çevre faktörü başlı başına problem teşkil etmektedir.

Çocuk gelişiminde çevrenin etkisi neredeyse yüzde elliye yakın ve pekte anne babanın kontrol edemeyeceği bir tehlikedir. Çocuk okul öncesi dönemde ve eğitim öğretim döneminde en çok çevre ile etkileşim içinde olmakta ve iyi alışkanlıkları öğrenmekle birlikte büyük oranda kötü, zararlı ve tehlikeli alışkanlıkları da kolayca çevre faktörü ile öğrenmektedir.

Çocuk gelişiminde çevrenin etkisi

Özellikle teknolojinin hızla geliştiği günümüzde çevremizde olan olaylara ayak uydurmakta anne babalar olarak zorluk çekmekteyiz. Dolayısı ile bu süreçte çocuğunuzun kötü alışkanlıklar kazanmasına, zararlı (tütün, sigara, içki, uyuşturucu) madde bağımlılığı kazanmasına engel olamamakta hatta birçok kez haberiniz dahi olmamaktadır.

Yaşadığınız il, ilçe veya beldelerde çevrenizde nasıl bir yaşam biçimi varsa çocuğunuz da çevredeki şartlar oranında gelişim sürecine iyi ya da kötü alışkanlıklar katacaktır. Yani çevre demek çocuğunuzun gelişim sürecindeki yüzde ellilik kısmı demektir. Çevreniz ne kadar düzenli, tertipli, sağlıklı, ahlaklı, zararlı alışkanlıklardan uzak ise çocuğunuzda çevrenizdeki bu iyi şartlardan nasibini fazlasıyla alacaktır. Eğer çevre şartları bunun tam tersi ise çocuğunuzun gelişimi için çok daha etkili ve çözüm odaklı kararlar alarak uygulamanız gerekmektedir.

Kötü çevre koşullarında yaşamak durumunda kalan aileler için çocuklarını yetiştirmek elbette zor olacaktır. Ama kesinlikle imkânsız değildir. İlk yapılması gerek şey çocuğunuzun doğduğu günden itibaren sevgi ve özveri ile yetiştirmeniz bu sureçte çocuğunuzun özelliklerini çok iyi gözlemleyerek onu tanımaya çalışarak başlamak gerekiyor. Çocuğunuza aşılayacağınız sevgi ileriki aşamalarda başınıza gelebilecek olumsuz durumlar için birer çözüm yolu olarak karşınıza çıkacaktır.


Çocuğunuz ile kuracağınız sağlıklı ilişki kesinlikle önemlidir. Çocuk gelişiminde yapılan hataların başında iletişimsizlik gelmektedir. Otoriter bir ailede yetişen bir çocuk baskı ve emir kipli yetişeceği için kesinlikle yaptığı birçok kötü alışkanlığı ailesinde saklayarak devam ettirecektir. Ya da çok ılımlı ailelerde çocuğuna aşırı derece de güven duymak veya çocuğunu hiç önemsememek yine çocuğun birçok yanlış hareketi ile sonuçlanacaktır. Dolayısı ile iş işten geçtikten sonra yapılacak her şey faydasız kalacaktır.

Çocuğunuzun kişisel özelliklerini iyi bildikten sonra yapılması gereken diğer önemli şey ise kötü ile iyinin çocuğa anlatılması gerekmektedir. Buda kesinlikle yaşanarak görülecek bir gerçektir. Eğer siz çocuğunuzun özelliklerini bilir ve etkili bir iletişim içerisinde olursanız, davranış ve ebeveyn duruşunuz ile çocuğunuza dışarıdan gelebilecek tehlikeler karşısında fazlasıyla yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çevrenizdeki olumsuz davranış ve zararlı alışkanlıklarında farkında olmanız çocuğunuzun gelişimi için daha da sağlıklı olacaktır.

Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Çocuk Gelişiminde Çevrenin EtkisiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.