Kadın ve Moda

Facebookta Profil Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

08.03.2019
Facebookta Profil Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere facebook profilinizi neden gizlemeniz gerektiğini, facebook profilinizi nasıl gizleyebileceğinizi, facebook profili gizlilik ayarlarının nasıl yapıldığını ve facebookta profilinizi gizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz anlatacağız.

Facebook sosyal paylaşım sitesi Türkiye de en çok kullanılan sosyal ağların en başında gelmektedir. Facebook sayesinde herkes birbirine kolayca ulaşabiliyor ve iletişim kurabiliyor.

Herkesin birbirine engelsiz ulaşabildiği bir noktada istemediğiniz kişiler tarafından rahatsız edilebilirsiniz. Bunu enlemek için facebook profilinizi gizleyerek istemediğiniz insanların size ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Facebookta profil gizleme ayarlarının yaptıktan sonra sizi arkadaşınızın haricinde kimse görmeyecek ve bulamayacaktır. Sanki facebook hesabınız yokmuş gibi görünerek bu rahatsızlıktan uzak duracaksınız.

 facebook

Facebook Profiliniz Nasıl Gizlersiniz 

Facebook sayfanızın sağ üst kısmında Hesap Ayarları menüsüne tıklayınız.

Açılan sayfanın sağ tarafında Gizlilik kısmına tıklayınız

Gizlilik sayfasında Aramada beni kimler bulabilir? Kısmından sizi kimlerin bulmasını istiyorsanız ayarınızı ona göre yapabilirsiniz. 

Anlattığımız gibi gizlilik ayarlarının yaptığınız takdir de arkadaş listenizde olmayan insanlar sizi bulamayacaklar ve rahatsız edemeyecekler.  Facebook profil gizlilik ayarlarından profiliniz gizlediğiniz zaman sizi hangi şekilde aratırlarsa aratsınlar ulaşamayacaklardır.

Facebook gizlilik ayarları kısmından birçok değişik gizlilik ayarları yapabilirsiniz. Adınız, mailiniz veya diğer arama kriterlerinizle bile aramaya karşı gizlilik ayarları yapabilirsiniz. Sizi kimsenin bulmasını istemiyorsanız bütün gizlilik ayarlarını kapatarak kendinizi gizleyebilirsiniz.

Facebook Gizlilik Ayarları

Gizlilik ayalarında yapılabilecek farklı düzenlemeler vardır. Bu düzenlemeler arasında;

·         Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?

·         Paylaşımlarını kimler görebilir?

·         Platformda kayıtlı e mail adresini aratarak kimler bulabilir?

·         Arkadaş listeni kimler görebilir?

·         Yandex, Google gibi arama motorlarının porfiline bağlantı vermesini ister misin?

·         Kayıtlı telefon numaranla kimler seni bulabilir?

 facebook

Bütün bu alanlarda seçilebilecek dört seçenek vardır. Bunlar, sadece arkadaşlarım, herkes, özel, sadece ben, arkadaşlarımın arkadaşlarıdır. Sadece arkadaşlarım seçeneği seçildiğinde hesabınızdaki arkadaşınızın dışında kimse bilgileri göremeyecektir. Arkadaşlarımın arkadaşları çok daha geniş bir kapı aralayacaktır. Arkadaşlarınızın listesinde bulunan arkadaşları da hesabınızdaki bilgilere ulaşabilir. Şayet görünmez olmak ve kimse tarafından görülmek istemiyorsanız Sadece Ben’i seçmeniz gerekmektedir. Böylece sizi kimse göremez.

En Kısa Haliyle Gizlilik Ayarları

Facebook’un ana sayfasının üst menüsünde bulunan isim kısmının yanındaki Ayarlar’ı tıklayınız Ayalardaki gizlilik ayarları kısmını seçiniz. Gizlilik ayalarında Profil’i tıklayınız. Profil kısmına girildiğinizde izlilik ayalarının nasıl ayrıntılı şekilde yapılabileceğini göreceksiniz. Bu bölümde sadece kişisel bilgilerinizi saklayabilirsiniz. İsterseniz bütün bilgileri de saklayabilirsiniz.

Gizlemek istenen yerin üzerine gelip tıklayınız. Bu kısımları kimlerin göremeyeceğini seçmeniz gerekecek. Ağımdakiler ve Arkadaşlarım, arkadaşlarımın arkadaşları, sadece arkadaşlarım ve sadece ben’de birini seçmelisiniz. Böylece kimlerin görebileceğini ve kimlerin göremeyeceğini belirlemiş olacaksınız. Özelleştir kısmı ile de engelleme yapabilirsiniz. Özelleştir kısmında birden fazla kişiyi, sadece bir kişiyi, birden fazla ağa sahipseniz engelleyebilirsiniz. Bazı ağlarım kısmı tıklandığında seçtiğiniz kişiler veya ağları engellemek için tamam kısmıyla onaylamanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.