Kadın ve Moda

Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

18.10.2019
Dövmeler ve Dövme Motiflerinin Anlamları

Dövmeler ve dövme motiflerinin anlamları; dövme simgelerine ve yazılara göre değişkenlik gösterir. Fakat genel olarak, dövme motifleri ve yazıları; cesaret, güç, ölüm, yaşam, sevgi, koruyucu gibi soyut ya da somut kavramları ifade eder. Dövme motifleri ise genel olarak; hayvansal figürler, bitkiler, çeşitli objeler vb. hayata dair her türlü somut ve soyut kavramlar dövme motifi olarak tercih edilebilir.

2019 Dövme Motifleri

Dövmeler, geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar gelen bir gelenektir. Hint kınası ile yapılan geçici dövme türleri de geleneksel kültürel değerlerde, farklı şekilde tercih edilir. Örneğin; kına gecelerinde Türk geleneklerinde sadece kına yakmak şeklinde kullanılır. Ama Hindistan geleneklerine göre, çeşitli motifler ile geçici dövmeler yapılır.

2019 Dövme Motifleri ve Anlamları

İlgili Hint geleneğinin günümüzde farklı ülkelere de yansıdığını görebiliriz. Ama tabii dövme ve dövme motifleri, bu geleneklerden tamamen farkı bir kulvarda tercih edilmektedir. Ama genel olarak alt yapı olarak aynı kültür yansımalarından gelişmiştir. Bu nedenle dövme motiflerinin anlamları; gücü, koruyuculuğu, sevgiyi, yaşamı ve ölümü gibi çeşitli soyut kavramları bizlere sunar.

Başlıklar

Dövme Motiflerinin Anlamları

Dövme motiflerinin anlamları, yapılan dövme motifine göre değişir. Fakat genel olarak motifler soyut kavramları içerir ve kişinin sahip olmak istediği duyguya hitap eder. Dövme motiflerinin genel anlamları; güç, savaş, koruyucu kavram, sevgi, yaşam, ölüm, huzur gibi soyut kavramlarının anlamlarını ifade eder. Hayvan ve objeler bu yönde, yaşam kulvarı doğrultusunda, özelliklerine göre anlamlara tabii tutulmuştur. Örneğin; ormanın kralı denilen aslanı; güç kavramını öne çıkarmak için tercih edilir. Aynı şekilde yaşamın kısa olduğunu ifade etmek için, ömürleri bir günlük olan kelebek motifi seçilebilir.

2019 Dövme Motiflerinin Anlamları

Dövme motifleri; vahşi, zararsız her türlü hayvansal figürleri ve bitkileri içerebilir. Kuşlar özgürlüğü ifade ederken, kaplan vahşi gücünü ve yenilmezliğini ortaya sermek isteyenler için tercih edilebilir. Yılan, ejderha, kartal, yunus, çiçekler gibi daha sayısız simge ve obje dövme motifi olarak tercih edilebilir. Her birinin anlamı az çok kişiler tarafından bilinir. Ama dilerseniz, genel motifler yerine, kendinize özel bir dövme motifi ya da yazısı da oluşturabilirsiniz. Böylece kendinize has dövmeniz ile tarzınızı yansıtabilirsiniz.

[haber id=”46346″]

Dövme Yazıları ve Anlamları Erkek

Dövme yazıları ve anlamları erkek ve kadınlara göre değişebilir. Erkekler dövme motifi olarak daha vahşi hayvanları tercih edebilir, kadınlar ise estetik açıdan daha narin ve küçük motifli hayvan figürlerine yönelir. Bu nedenle kişiden kişiye dövme motifi ve anlamları değişiklik gösterebilir diyebiliriz. Dövme yazıları erkek ve kadınlar için aynı çizgide ilerleyebilir. Ama dövme motifleri, hayvanların vahşi ve zararsız durumlarına göre; kadın ve erkeklere göre farklı gruplara ayrılır.

2019 Yeni Dövme Motifleri

Erkekler; kartal, kaplan, aslan gibi güç sembolü ifade eden motifleri daha çok tercih ederler. Aynı şekilde akrep, yılan gibi hayvanlara da dövme motifi olarak ilgi gösterirler. Kadınlar ise daha zarif görselliğe ve anlama sahip; kelebek, yunus, kuşlar ve çiçek desenleri gibi dövme motiflerine ilgi duyarlar.

Dövme yazıları ise, kadın ve erkeklere göre değil de, kişilere göre değişebilir diyebiliriz. Çünkü, dövme yazıları, daha çok; ünlü sözler, şiir dizeleri, aforizmalar, ata sözleri ve deyimler gibi anlamlı söz ve söz gruplarından oluşur. Kişilerin hayata karşı bakış açılarına göre, dövme yazıları anlamlarına göre tercih edilir. Dövme yazıları ve dövme motiflerinden genellikle en çok dikkat çeken ve tercih edilen bazı örnekler vardır. Örneğin daha önce belirttiğimiz gibi; akrep, yılan, ejderha, aslan, kaplan, kartal, kunduz gibi vahşi hayvanlar erkeklerin ilgi odağındadır.

[haber id=”46344″]

Dövme Yazıları ve Anlamları Bayan

Dövme yazıları ve anlamları bayan dövmelerinin görsel güzelliği ile bizlere daha çok zarafeti sunar. Tabii genellikle erkekler tarafından tercih edilen, vahşi hayvan dövme motiflerine ilgi duyan kadınlarda vardır. Ama kadınlar, dövme motiflerini tüm vücuduna yaygın şekilde kullanmak yerine, daha küçük motifler ile belirli bölgelerde tercih ederler. Boyun arkası ve yan tarafı, ayak bileği, kol, bilek ve kol gibi kişilere göre, dövme noktasının tercihi değişebilir. Kadınların tercih ettiği dövme yazıları, daha narin duygulara hitap eder. Örneğin; sevgi, yaşam, duygular, sonsuzluk, barış gibi pozitif duygulara hitap eden soyut kavramları içerir.

2020 Dövme Motifleri

Kadınlar dövme tercihlerinde, genellikle küçük görsel ve kısa cümleleri kullanırlar. Böylece kısa bir yazı görünümü, genel görselliği bozmadan daha çekici kılar. Aynı şekilde, kelebek ya da yunus veya deniz kızı gibi motifleri küçük simgeler ile dövme yaptırabilirler. Dövme yazıları ve anlamları bayan ve erkeklere göre değişebilir fakat genel olarak aynı soyut anlamlara sahiptir.

Dövme yazıları ve motifleri, hayatın genel anlam ve duygularını içeren yapıya sahiptir. Böylece kişiler olmak istediği ya da yansıtmak istediği duygularını, dövme tercihleri ile her daim üzerinde taşıyarak yansıtabilirler. Dövme motifleri genel anlam kalıplarına sahipken, dövme yazılarına kişisel olarak farklı anlamlar yüklenebilir. Bu tamamen kişilerin zevk ve tarzına göre değişken bir yapıya sahiptir.

Sizlerde vücudunuza dövme yazısı ya da motifi yaptırmak istiyorsanız, öncelikle duygularınıza ve hayata karşı bakışınıza hitap etmesine dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece taşıdığınız simge ile hayata karşı duruşunuzu net ve açık bir şekilde ifade edebilirsiniz. Dövme yazıları ve motiflerini inceleyebilir ve bu yönde bir karar verebilirsiniz.

[haber id=”46345″]

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar