Kadın ve Moda

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

10.03.2019
Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

Aşırı terlemeyi önlemek için ameliyat mümkün müdür? Hangi koşullarda bu operasyon düşünülmelidir? Aşırı terleme sorunu olan kişiler, birçok tedavi sonucunda çözüm bulamadıklarında, cerrahi bir operasyon düşünürler.

 Aşırı terlemeye sahip kişiler, günlük yaşantılarında çeşitli zorluklar yaşarlar. Gerek iş çevresi gerek diğer tüm sosyal alanlarda bu durum onlar için adeta utanç vericidir. Aşırı terleme, hastaların yaşam kalitesini gerçekten etkiler. Ellerden, ayaklardan, koltuk altından ve yüzden çok fazla terleme psikolojik olarak ta kişileri çok fazla sıkıntıya sokmaktadır. Neyse ki, hiperhidroz (aşırı terleme hastalığı) tedavisinde ve bu durumun anlaşılmasında büyük gelişmeler görüyoruz.

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

 Diğer tüm tedaviler denendikten sonra aşırı terleme devam ediyorsa, doktorunuz tarafından değerlendirilen cerrahi tedavi bir seçenek olabilir. Hiperhidroz hastalığını tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç farklı ameliyat türü vardır. Bunlardan en çok tercih edileni, endoskopik torasik sempatektomidir (ETS) dir. ETS son çare olarak kabul edilir, çünkü ciddi yan etkileri olabilir. Bu nedenle çoğu doktor öncelikle başka tedavi yollarının denenmesini ve çare bulunamadığında, aşırı terleme hastaları için son çare olarak bu ameliyatı uygun görebilir.

  ETS Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 ETS ameliyatı sırasında cerrahlar, sinir sinyallerinin omurilikten geçişini durdurarak, bu sinir sinyallerinin ter bezlerini çalıştırmasını önlemeye çalışırlar.

 İşlem genel anestezi ile yapılır. Koltuk altının altındaki göğse minyatür bir kamera yerleştirilmektedir. Böylece cerrahlar aşırı aktif ter bezleriyle ilişkili sinir yollarını kesebilir veya başka şekilde imha edebilir. Bu prosedür kalıcıdır.

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

 Cerrah bu işlemi vücudun bir tarafında tamamladıktan sonra diğer tarafında da aynı işlemi uygular. ETS, sıklıkla terli avuç içi, koltuk altları ve nadiren yüz kızarma ve terlemeyi bir arada tedavi etmek için kullanılır. Bu ameliyatın en büyük dezavantajı, ETS’nin hedef alandaki terin azaltılmasında veya ortadan kaldırılmasında etkili olmasına rağmen, hemen hemen tüm hastaların vücudun farklı bir bölgesinde bir dereceye kadar telafi edici terleme yaşadığıdır.

 Diğer taraftan yapılan araştırmalar ve deneyimler, sempatik siniri belirli yerlerde kesmenin etkinliği telafi edebileceğini ve telafi edici terleme de dahil olmak üzere tüm komplikasyonları azaltabileceğini kanıtlamıştır.

 Ameliyattan sonra hastalar doktor tarafından uygun görülürse o gün içerisinde ya da ertesi gün taburcu olabilmektedirler.

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

 ETS Öncesinde Hangi Tedaviler Uygulanmalı

 Siz veya ETS ameliyatı düşündüğünüz yakınlarınız için, ameliyat kararını vermeden önce ciddi bir dikkat ile birlikte iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bölgenizdeki hiperhidroz tedavisi sunan sağlık uzmanlarını arayın. Cerrahiye başvurmadan önce bir dermatologla görüşmeniz önerilir. Bir dermatolog, etkili cerrahi olmayan seçenekler önerebilir ve ETS’nin aksine lokal bir cerrahi uygulayabilir.

 ETS ameliyatını düşünmeden önce, hastalar ve doktorları, aşağıdakileri içeren diğer tüm tedavi seçeneklerini (terleme alanına bağlı olarak uygun şekilde) tamamen tükettiklerinden emin olmalıdırlar. Bunlardan bazıları:

 * Antikolinerjik tedavi

 * Botoks

 * Klinik güç antiperspirantları

 * İyontoforez tedavisi

 * İlaç tedavileri

 * Terleme önleyici merhem ve spreyler

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

 Aşırı terlemenin tedavisi için yapılan ameliyatların büyük cerrahi işlemler olarak kabul edildiğini ve özel eğitim gerektirdiğini unutmayın. Cerrahi tedavi planlıyorsanız, cerrahınızın iyi eğitilmiş olduğundan ve en yeni araştırmalardan haberdar olduğundan emin olun. Karar vereceğiniz hastane ve doktorunuza dair geçmiş tecrübelerini dinleyin.  

Aşırı Terlemeyi Önlemek için Ameliyat

 ETS ile telafi edici terleme gibi yan etkileri olan hastalarının yüzdesini sorun ve hiperhidroz için tedavi ettiği çeşitli hastalarla konuşmayı talep edin. Bu ameliyattan kaynaklanan bazı komplikasyonlar işlemden beş ila on yıl sonra ortaya çıktığından, ameliyatı en az iki yıl önce yapan hastalarla konuşmalısınız. Bu hastalara ameliyattan memnun olup olmadıklarını, yan etkilerini ve ameliyatı önerirler mi şeklinde sormanız iyi bir araştırma olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.