Kadın ve Moda

Unutkanlığın Sebepleri ve Unutkanlıktan Kurtulma Yolları

Unutkanlığın Sebepleri ve Unutkanlıktan Kurtulma Yolları

Çevremizde veya kendimiz sık sık şikayet ederiz bir şeyleri unuttuğumuzdan. Kimimiz bunun bir hastalık olduğunu veya hastalık belirtisi olduğunu düşünüp telaşa kapılır. Kimisi ise günlük hayatın yoğunlunun getirmesine bağlayıp önemsemez.

Unutkanlık hastalık belirtisi de olabileceği gibi basit yoğunluktan kaynaklanan geçici bir durum da olabilir. Fakat ne olursa olsun unutkanlığın çağımızın önemli problemlerinden birisi olduğu bir gerçektir. Bizde bu yazımızda hepimizin ortak sorunu olduğunu düşündüğümüz unutkanlığın sebepleri ve unutkanlıktan kurtulma yollarına kısaca değindik. Unutkanlık Yapılan çalışmalarda unutkanlık sebeplerinden bir tanesinin uykusuz olduğu belirtiliyor. Yeterince uyuyamamak beynin uyarılmasını geciktirdiği için birçok şeyi unutmamıza sebep oluyor. Hayat karmaşası içerisinde yaşadığımız birçok olay yine unutkanlık sebeplerinden. Örneğin yaşadığımız trafik kazası vs gibi olaylar, depresyon, doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğimiz birçok olay yine unutkanlık sebebi olarak görülüyor. Yine vücudumuzda B 12 vitamini eksikliği, unutkanlığın sebeplerinden olarak görülüyor. Yine beyin tümörü gibi hastalıklarda unutkanlık bir nevi hastalık belirtisidir.

Aslında pek çok insan günümüzde bu sorunu yaşadığı için hayatı olumsuz etkilenmekte ve kişiler bu problem yüzünden hayatlarında birçok sıkıntı oluşmaktadır. Çünkü bazen kişilerin günlük hayatlarına bile kısıtlamalar getirmektedir. Bu problem aslında bellek bozukluğu sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yaşlı nüfusun çok olduğu ülkeler de bu nüfus artışına paralel olarak unutkanlık ve bellek bozuklukları toplumlarda sıklıkla görülmeye başlandı.

Bu problem aslında birçok faktörlere bağlı olarak insanları etkilemektedir. Mavi Menekşe olarak bu konunun üzerinde yaptığımız araştırmaları kısaca sizlerle paylaşacak ve nasıl önlem almamız gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Bu durumun kişilerin yaşam kalitelerini oldukça aşağı çektiğinin farkındayız. Bu durumu en aza indirmek için beyni çalıştırmak adına bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Patik örnekleri, lif modelleri veya dantel yastık modelleri gibi beyniuğraştırıcı aktiviteler unutkanlığı azaltmada veya yok etme de sizeoldukça yardımları dokunacak ufak önerilerdir.

Tabiî ki her unutkanlık hastalık belirtisi değildir. Peki en azından basit haliyle unutkanlıktan korunma yolları nelerdir? Bu soruya cevap aratacak olursak galiba birinci sırayı düzenli yaşamaya verebiliriz. Yani düzenli ve sağlıklı beslenme, spor diye bu maddeyi genişletebiliriz. Aslında unutkanlıktan korunma yollarının en başına belki günümüzde en zor olanı stresten kaçınmak diyerek başlamak lazım. Çünkü bizim stres sadece beynimizi değil bütün metabolizmamızı alt üst edecek kadar kuvvetli bir etmen. Unutkanlığınızın basit olmadığını düşünüyorsanız hemen bir uzmana başvurun. Kan değerlerinizi özellikle belli yaşlardan sonra düzenli kontrol ettirin. Unutkanlıktan korunmanın yollarından bir tanesine düzenli ve sağlıklı beslenmek demiştik daha önce fakat buna ilaveten besin takviyeleri ile hafızayı güçlendirmek mümkün. İşte unutkanlığa iyi gelen bazı besinler:

  • Ceviz; şekliyle bile adeta beyni anımsatan ceviz, hafızayı güçlendiren omega 3 ve çinko içeriyor.
  • Zeytinyağı: geçmişten günümüze faydaları saymakla bitmeyen zeytin yağı beyin dostu olarak, unutkanlıktan korunmaya yardımcı rol üstleniyor.
  • B 12 vitamini bakımından zengin olan yumurta, kırmızı et ve özellikle balık tüketimini düzenli yapmak gerekiyor.

Unutkanlığa En Çok Neler Sebep Olur?

Akıllı telefon kullanımı ve bilgisayar kullanımı sürekli yapıldığında, gereksiz birçok bilgi, Kafa travmaları, kitap okuma alışkanlığının olmaması gibi birçok sebep bunlara gösterilebilir. Yukarı da kısaca değindiğimiz üzere en çok düzensiz yaşam tarzı insanları bu ve bunun gibi birçok sıkıntının kucağına itmektedir. Hayat düzen isteyen bir durumdur. Eğer her şey düzenli ise beslenme, uyku yaşama dair her şey işte o zaman hastalıklar pekte sizin yaşamınıza uğramaya cesaret edemeyecektir.

Bu yazımızda sizlerle sadece kısaca unutkanlığın sebepleri ve unutkanlıktan korunma yollarına değindik. Umarız küçük de olsa bir faydamız olmuştur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar