Kadın ve Moda

Ebola Virüsü Nedir? Ebola Hastalığından Nasıl Korunulur?

Bu yazımızda ebola virüsü nedir ve ebola virüsünden nasıl korunmak gerekir kısaca bilgi vermek istedik.

Ebola virüsü de geçtiğimiz yıllardaki kuş gribi, domuz gribi bulaşıcı bir salgın ve henüz bir aşı geliştirilmemiş durumda.  Ebola virüsü bulaşıcı olması nedeniyle de herkesi tedirgin etmektedir.

Ebola virüsü ilk olarak Afrika kıtasında görülen hastalığın ülkemizde de görülmesi ile de tedirgin biraz daha artmıştır.

Peki nedir bu ebola virüsü? Meyve yarasalarında konaklayan bir RNA virüsüdür ve ipliksi yapıdadır. Ebola virüsü 1976’dan beri görülen ve ebola hemorajik ateşi olarak da adlandırılmaktadır. Ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 4. risk grubunda tanımlanmıştır. Ebola virüsünün tanımlanması ise belirtilerinin daha çok rastlanan belirtilerden olmasıdır.

ebola virüsü nedir

Ebola virüsünün belirtilerini sıralayacak olursak. Yüksek ateş, baş, mide ve kas ağrısı, halsizlik, ishal ilk birkaç gün içinde görülen belirtilerdir. Daha sonra ise bu belirtileri kanlı diyare, kan kusma, gözde kızarıklık izler. Ebola virüsünün ilerleyen safhalarında ise körlük, kanama, şok ve ölüme kadar gitmektedir.

Ebola hastalığından nasıl korunulur? Ebola virüsüne yakalanmamak için öncelikle temizliğe dikkat etmek gerekiyor. Eller sık sık yıkanmalı, kan ve diğer vücut sıvıları ile temastan kaçınmalı, hastane gibi hastalık riskinin yoğun olduğu yerlerde daha dikkatli davranılmalıdır.

Yine ölü hayvanlarla ve primatlarla yani maymun, goril, şempanze, meyve  yarası, kirpi gibi hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.

Ebola hastalığını tedavisi için belli bir yöntem henüz izlenmemektedir. Daha çok destek olan sıvı kaybını en aza indirmek serum tedavisi gibi tedaviler yapılamaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar