Kadın ve Moda

Topuğu Kırılan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

11.01.2019
Topuğu Kırılan Ayakkabı Nasıl Tamir Edilir?

Ayakkabı topuk kırığı özellikle kadınların hayatın en az bir defa yaşadığı sinir bozucu durumlardan biridir. Anlık bir sendeleme ile topuk birleştiği kısımda çıkabilir. Tabii burada ayakkabının kalitesi de topuğun kırılmasına etken olan durumlardan biridir. Kalitesiz ayakkabıların topukları kolayca bağlantı noktasından çıkabilir.

Böyle durumlarda ise paniğe gerek yok. Kolay bir şekilde topuğu yeniden çıkan noktadan birleştirmek mümkün. Tabii burada topuğun ne kadar hasarlı olup olmadığı büyük önem taşır. Eğer topuk çok fazla hasar almışsa o zaman yenisi ile değiştirmek gerekir. Fakat az hasarlı ise tamiratını gerçekleştirmek mümkün.

Topuklu ayakkabıların türüne bağlı olarak farklı noktalarından kırılabilir. Bunlar içerisinde örneğin kısa ya da uzun topuk modelleri, dolgu ve platform topuk seçenekleri yer almaktadır. Kalitesine ve yapısına bağlı olarak değişik noktalarından kırılma ihtimali söz konusudur.

Topuğu Kırılan Ayakkabının Tamiri

Yukarıda da dendiği gibi eğer topuk çok fazla hasarlı değilse tamiratını evde gerçekleştirmek oldukça kolay.

– Öncelikle topuğun kırılan noktaları detaylı şekilde incelenmeli. Bütün olarak bakıldığında herhangi bir parça eksiği yoksa, o zaman işleme başlayabilirsiniz.

– Öncelikle topuğun kırıldığı noktadaki yüzeyi düzenli şekilde zımpara yapılmalıdır. Böylece daha net ve kolay şekilde bir araya getirilebilir.

– Topuklar için özel olarak imal edilen yapışkan çeşitleri bulunmaktadır. Zımpara tamamlandıktan sonra yapışkanı kırılan her iki kısma da dikkatli bir biçimde sürün.

-Daha sonra bir süre topukları bir araya getirmeden önce yapıştırıcının kurumasını bekleyin. Ancak burada yapıştırıcı kullanırken mutlaka çok ince bir şekilde sürmeyi dikkat edin. Kalın tabak altında yapıştırıcılar topuğun kaymasına ve kötü şekilde yapışmasına sebep olabilir.

– Ardından kırılan noktalar bir araya düzgün şekilde getirilerek yapıştırılır.

– Topuğun bir daha aynı noktadan hasar almaması için ise vidalama yapabilirsiniz. Ayakkabının iç kısmından kolaylıkla vidalama gerçekleştirmeniz mümkün.

Farklı Ayakkabılar İçin Kırılan Topun Tamiratı

Ayakkabılar türüne göre birçok farklı tasarım altında piyasaya sunulur. Özellikle kadınlar için uzun veya kısa topuklu ayakkabı çeşitleri, dolgu ve platform tasarım ayakkabılar söz konusudur. Konsepte uygun olarak ve giyim tarzına uyum sağlayacak ayakkabı çeşitleri tercih edilir.

Ayrıca kişisel zevke bağlı kalarak kadınlar tercihini yapıp topuklu ayakkabıları kullanır. Ancak her kadının en az bir defa başına gelen topuk kırılmasının ardından, mutlaka bir tamirciye götürülmesi gerektiği düşünülür. Fakat yukarıda bahsedilen talimatlara uyarak kolaylıkla ayakkabınızı yeniden eski haline getirebilirsiniz.

Önemli olan topuktaki hasarın ne kadar olduğudur. Eğer çok yüksek bir hasar ya da kayıp bir parça yoksa, o zaman kolaylıkla bu işlemler neticesinde topuğu bir araya getirebilirsiniz. Böylece güven içerisinde gitmek istediğiniz yerin konseptine uygun ayakkabılarınızla rahat bir şekilde katılabilirsiniz.

Hem Kadın Hem De Erkek Ayakkabıları İçin Uygulanabilir

Topuğu kırılan ayakkabılar sadece kadınların ayakkabıları olmaz. Aynı zamanda özellikle kış aylarında erkeklerin giydiği bot tarzı ayakkabıların topuklarında da aynı problem söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda kaliteli yapıştırıcı, zımpara ve vidalama aparatıyla kolaylıkla topukları eskisi kadar sağlam bir hale getirebilirsiniz.

Tabii alternatif olarak dilerseniz bir uzmana da götürebilirsiniz. Birçok insan ayakkabısının topuğu kırıldığı zaman artık kullanılamaz hale geldiğini zannedebiliyor. Çok büyük hasar olmadığı sürece topukları tamir etmek mümkün.

İster kendi başınıza bu aşamaları uygulayarak ayakkabıları yeniden giyilebilir hale getirebilirsiniz. Dilerseniz ayakkabı tamircilerine götürebilir, belirli bir fiyat altında topukların tamiratını gerçekleştirebilirsiniz.

Yüksek paralar harcayarak elde ettiğiniz ayakkabılarınızın heba olmasına izin vermeyin. Bu kolay ve pratik uygulamayı gerçekleştirerek, güven içerisinde uzun yıllar farklı türdeki ayakkabılarınızı kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar