Kadın ve Moda

Saça Işıltı Atma

15.10.2020
Saça Işıltı Atma

Saça Işıltı Atma

Yüze canlılık veren, parlamasına neden olan saça ışıltı atma son zamanlarda çok daha fazla moda olmaya başladı. Işıltı atma sonucunda sanki saç güneş altında kalmış ve rengi açılmış gibi olur. Uzman eller tarafından yapıldığında ışıltı atma çok doğal gözükür. Güzelce ve uygun formda atılan ışıltı neticesinde bayanlar oldukları yaştan çok daha genç gözükürler. Saçlara atılan röfle, ışıltı veya balyaj gibi teknikler saçın daha canlı ve parlak görünmesine neden olur.

Saçlarım parlak görünmüyor, nasıl daha parlak gösterebilir kaygısında olanlar ışıl atma tekniğini denemelidir. Birçok işleme göre ışıltı atma saçlarını çok daha canlı gösterecektir. Yapılan işlem ile yüz çevresi merkeze alınır. Saçın ön kısımları ayrılarak uç kısımlarına doğru yoğun bir şekilde aydınlatma işlemi uygulanır. Kıvırcık ve ince telli saçlı bayanlar, saça ışıltı atma tekniğini kullanarak parlak ve canlı saçlar elde edebilirler.

Kısa Saça Işıltı

İnce telli saçlar kalın telli saçlara göre biraz daha hacimsiz görünebilir. Hacimlerini artırmak, daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak için bazı işlemler yapılmalıdır. İnce telli saçlar kısa kesilebilir. Bob kesim olarak bilinen kısa modele ışıltı atıldığında saç çok daha hacimli görünecektir. Katlara balyaj uygulaması yapılabilir. Yapılacak balyaj rengi olarak bal rengi seçilirse saçlar üç boyutlu gibi görünecektir. Görsel güzelliğinin yanında daha hacimli durması da sizi mutlu edecektir.

Kıvırcık Saça Işıltı Atma

Saça ışıltı atma saçı çok yıpratan bir işlem değildir. Kuaförler yıpratıcı işlemleri kuru saçlara pek uygulamak istemezler. Kuru saçlar yıpratıcı uygulamalar ile daha fazla yıpranıp kırılırlar. Kıvırcık saçlar çok fazla dolanırlar. Açmak isterken yıpranma fazla olur. Zor yapıda olan kıvırcık saçlara yapılan saça ışıltı açma işlemi ile yeni bir görsellik ve güzellik kazandırılır. Işıltı atma kıvırcık saçlılara uygun olduğu kadar katlı saç modellerinde de çok güzel durur. Saçları kısa olan kıvırcıklar attırdıkları ışıltı ile göze çarpan bir farklılık ortaya koyacaklardır. Normal boyalı kıvırcıklara oranla ışıltı atılan saçlar birkaç adım daha öndedir.

Saça Işıltı Atma

Saça Işıltı Atma Yüzü Güzellik Olarak Yansır

Işıltıda, ön kısımlarda renk atışı yapılır. Böyle olunca ışıltı yüze yansımaktadır. Bir insana bakıldığında ilk olarak dikkati çeken yüzdür.  Saçın ön kısmındaki renk atışı direk olarak fark edilecektir. Monoton renklerden uzaklaşılarak yapılan saça ışıltı atma yüzün parıldamasına vesiledir. Saçın rengini değiştiren ışıltı atma aynı zamanda modelde farklılık yapılmış gibi hissettirecektir. Doğul görünüm arzu edenler için en doğru teknik ışıltı atmadır. İşlem sırasında saçın rengi ton ton değiştirilir. Zor bir işlem olduğundan dolayı uzman ellerden destek alınmalıdır.

Zor olmasına rağmen yapılamaz olmadığından dileyen evde de yapabilir. Saça en baskın şekilde ışıltı veren renk sarıdır. Sarı tonların kullanılması ışıltıyı kazandırma adına önemlidir. Kumral saçlarda sarı hafif renk geçişi sağlayacaktır. Yapmacık görünmemek için kumral ve sarı idealdir. Sarı rengi uygularken saçlar ince ince ayrılır. Saça ışıltı atma işlemini yaparken 9 balyaj yapılması durumunda sonuç daha etkili olacaktır. Her tutam boyandıktan sonra folyo ile sarılmalıdır. Folyo ile kaplanan yerlere kurutma makinesi ile ısıl işlem uygulayarak rengin daha iyi geçmesi sağlanır. Yaklaşık olarak 40 dakika kadar beklemek gerekir. Süre dolduktan ve saçın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra yıkanmalıdır.

Saça Doğal Sarı Işıltılı Atma

Saçlarının rengi mat olanlar doğal ışıltı atma boyası kullanarak rengini parlatabilir. Doğal sarı her mevsim kullanılabildiği için rahatlıkla ışıltı atma için kullanılır. Açık sarı tonlarında kullanılan saça ışıltı atma işlemi özellikle açık tenlilere çok yakışmaktadır. Açık sarı rengi kullanılarak uçları dalgalı ve uzun bob kesimi modellerdeki saça ışıltı atma yapılabilir.

Kestane Rengiyle Işıltı Atma

Hiçbir bayan saçlarının yapay durmasını istemez. Bundan dolayı ışıltı attıracağı zaman en doğal duracak rengin olmasını ister. Kestane rengi, saçlarda en doğal duran renklerden biridir. Esmer ve buğday tenliler başta olmak üzere birçok ten rengine uyum sağlar. Yüze çok sıcak bir hava katan kestane rengi ışıltı atma için kullanılabilir. Doğal kestane renginin her zaman daha parlak ve canlı görünmesi için özel saç kremi kullanılmalıdır. Kullanılan şampuan ve krem sayesinde saçınız ışıltısı çok daha uzun süre devam edecektir. Özellikle su dalgası modeliyle kullanıldığında saçların güzelliği yüzü daha fazla aydınlatacaktır.

Saça Işıltı Atma

Doğal Altın Işıltılı Kahve Saç

Kahverengi saçlardaki altın ışıltıları son zamanlarda çok fazla favori oldu. Saçın güneşte doğal olarak dönüştüğü hissini veren altın ışıltısı özellikle kahverengi saçlarda çok güzel durmaktadır. Saçları koyu kahverenginde olanlar saçlarını tamamen sarıya boyatmak yerine uçlarına ışıltı attırmayı tercih etmektedir. Sarıyı tercih etmeyenler karamel ışıltıları da tercih edebilir. Koyu kahverengi saça ışıltı atma Karamel rengiyle de doğal durur.

Doğal Işıltı Atma Rengi

Doğal ışıltı atma için parlak saç boyasına ihtiyaç olmaktadır. İçinde dore, gold veya altın rengi gibi ışıltıların bulunduğu saç boyaları kullanılabilir. Bu boyalar saçlardaki mat görüntüyü alıp götürür yerine canlı ve parlak saçları getirir. Doğal ışıltı atma lowlight ile yapılabilir. Bazı saç boya markalarının çok özel renkleri bulunmakta. Doğal ışıltı renkleri alınarak saç ışıltı atma işlemi pratik bir şekilde yapılabilir.

Işıltılı Saç Bakımı Yapma

Saçlara ışıltı attıktan sonra ışıltının uzun süre devam edebilmesi için çok sıcak suyla yıkamaktan vazgeçmek gerekir. Çok sıcak su saçları yıpratmakla kalmaz aynı zamanda boyasının daha kısa sürede akmasını da sağlar. Soğuk veya ılık su ile yıkanan saçların parlaklığı ve ışıltısı uzun süreli devam eder. Ayrıca ışıltıya özel saç şampuanı ve kremi kullanıldığında ışıltı daha uzun süre korunur. Haftada iki kere yapılacak olan saç maskesi de korumaya yardımcı olacaktır.

Evde Saça Işıltı Atma

Evde saça ışıltı atma aslında zordur. Uzman kişiler tarafından yapıldığında daha doğal ve natürel duracaktır. Fakat kendine güvenenler evde saça ışıltı atma işlemini yapabilirler. Bunun için yapılması gerekenler;

  • Saçın ve tenin rengine uygun olan bir renk seçilmelidir. Seçilen tonun rengi saç ve tene ne kadar çok uyumlu olursa sonuç o kadar mükemmel olacaktır.
  • İkinci adım olarak yapılması gereken balyaj için bir boya rengi seçmektir. Açık ve koyu renkli saçlar için seçilecek olan balyaj rengi farklılık gösterecektir. Kendinize ve saçınıza uygun olduğunu düşündüğünüz bir rengi balyaj boyası olarak belirleyin. İllaki her saça ve her tene uygun bir balyaj rengi vardır.

Saça Işıltı Atma

Genellikle kullanılan balyaj renkleri vardır. Bu renklerin başında; açık kumral, açık sarı, dore kumral, karamel, balköpüğü, platin sarısı, kızıl ve bakır tarçındır. Işıltı atmak için kullanılan boyaların tonları öğrenilerek en doğru renk alınmalı ve işleme geçilmelidir. Uygulama şu şekilde yapılır;

Saçları boyalı olanların önce boyasını açması gerekir. Kendi rengine ulaşan saça uygulama yapmadan önce üstünüzün boyanmaması için tedbir alınız. Açıcı üzerinde yazan tarife göre hazırlanır. Saç ince tutamlar halinde ayrılarak tokalarla tutturulur. Parçalar halinde alınan saçlara boya uygulanır. Folyolara sarılan saçlar açılırken hızlı hareket edilir.

Boya uygulaması istenilen renge ulaşınca yıkanır. Saç kurutulduktan sonra saça ışıltı atma için ikinci boya alınır. Üzerindeki tarife göre hazırlanır.  Saçların ayrılan kısımlarına sürülen özel ışıltı boyaları folyoya sarılır. 30 ila 4o dakika beklenir ve yıkanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.