Kadın ve Moda

Meme İmplantları ve Büyütme Nedir? En Ucuz Ülke Hangisi?

29.06.2023
Meme İmplantları ve Büyütme Nedir? En Ucuz Ülke Hangisi?

Meme implantları ve büyütme, memenin dolgunluğunu arttırmak şeklini değiştirmek için meme yapısının alt kısmına implant eklenmesi prosedürünü içerir. Meme büyütme implantları memenin vücutla birleştiği alt kısımdan cilt yüzeyinin açılarak yerleştirilmektedir. Fakat bu prosedür, doktorunuzun nasıl uygun gördüğüne bağlı olarak meme ucu çevresinden ya da koltuk altından cilt yüzeyinin açılması ile de yapılmaktadır. Burada size en uygun yöntemin hangisi olduğunu doktorunuz tayin edecektir.

Başlıklar

Meme İmplantları

Meme İmplantları

Meme İmplantları

 

Memenin Arkasına

Bilinen meme büyütme operasyonları içerisinde en kolay yöntem olarak meme arkasından yapılandır ve bu yöntemin ciddi yan etki yaratma olasılığı çok daha azdır. Meme arkasına implant yerleştirilmesi özellikle meme sarkması şikayeti olan hastalar için uygulanmaktadır.

Göğüs kasının arkasından yapılan implantlar

Göğüs büyütme işleminde implantların göğüs kasının arka kısmına uygulanması, implanta ekstra dolgu verir. Bu prosedür küçük göğüslü ve fiziksel olarak zayıf hastalarda uygulandığında meme implantının yüzeysel olarak belli olmasını veya implantın hissedilmesini önler.

Çift düzlem büyütme

Cerrahlar genellikle bu iki yolu birleştirerek implantları kısmen memenin arkasına ve kısmen de kasın arkasına yerleştirir. Bu birleşik yaklaşım sayesinde, cerrahlar hastalarına her iki tekniğin faydalarını vermeye çalışırlar. Buna ikili düzlem büyütme denir. İmplantlar kasın arkasına yerleştirilirse, kas kasıldığında hareket etmeleri muhtemeldir. Buna animasyon denir ve normaldir.

Meme İmplantları ve Meme Büyütme Neleri Kapsıyor?

Meme İmplantları ve Meme Büyütme

 

Meme implantı yapacak olan cerrah, meme büyütme operasyonundan sonraki gelişimi daha iyi takip edebilmek için ameliyat öncesi ve sonrası göğüs fotoğraflarınızı çeker. Çekilen fotoğrafta hastanın sadece göğüs bölgesi yer alır ve yüz kısmı fotoğraflanmaz. Fotoğraf çekmeden önce klinik veya cerrahınız sizden yazılı onay isteyecektir. Çekilen fotoğraflar: reklam, eğitim veya herhangi bir dijital platformda yayınlamak istiyorsa bunun için de sizden yazılı onay almak zorundadır.

Göğüs büyütme ameliyatı bir buçuk ila 2 saat kadar sürmekte ve bu işlem genel olarak lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır.  Operasyon sonrası birkaç saatlik gözlemden sonra klinikten ayrılabilir veya doktorunuzun isteği üzerine geceyi klinikte geçirebilirsiniz. Bu tamamen operasyonun sonucuna bağlı olarak değişecektir. Fakat hastalar genellikle bir gece klinikte gözetim altında kalmaktadır.

Operasyon sonrasında memelerinizin ve çevresinin gergin olduğunu hissedebilir ve kaburgalarınızda hassasiyet fark edebilirsiniz.

Operasyon sonrasında hareketli yaşamınıza geri dönebilirsiniz. Altı ila altı buçuk hafta civarı tam olarak rutin yaşamınıza geri dönebilir spor yapabilir ve çalışabilirsiniz. Yine de operasyondan sonraki 2 haftalık süre içerisinde evde dinlenmeniz önerilmektedir.

Operasyondan sonraki 6 haftalık süreçte toparlanacak olsa da göğsünüz dik görünür ve gergin hissedebilirsiniz. Fakat ameliyattan sonraki üç veya dört aylık dönemde doğal görünümü elde edebilirsiniz.

Yara izlerinin nasıl iyileştiği konusunda bir öngörülemezlik vardır. Yara izleri ilk altı haftada oldukça kırmızı olma eğilimindedir, sonraki üç ayda mora dönüşür ve ardından beyaza döner. Çoğu hasta zamanla iyi kalitede yara izleri oluşturacaktır. Meme büyütme ameliyatı prosedüründe anormal iz oluşabilir.

Ne tür meme implantları yaptırmalıyım?

Ne tür meme implantları yaptırmalıyım

Ne tür meme implantları yaptırmalıyım

 

Meme büyütme implantlarının bir kısmının kaplamasında fazladan poliüretan kaplama olmasına rağmen implantlarda silikon malzeme kullanılmaktadır. Meme implantlarının iç yüzeyine tuzlu su ya da silikon enjekte edilmiştir.

Meme büyütme implantları 1960 yılından günümüze kadar yapılmaktadır. İmplantlar 80 yıllık bir geçmişe sahiptir ve bu süreçte güvenirliği kanıtlanmıştır.

Cerrahınıza tam olarak hangi tip ve üretici implantın kullanılacağını ve neden kullanılacağını sormalısınız. Hastaların çoğuna silikon jel dolgulu implantlar sunulacaktır. En doğal görünüm ve hissin silikon implantlarda olduğuna yönelik birçok hastadan geri dönüş vardır. İmplantlarınız hakkında vermeniz gereken en önemli kararlar boyutları, şekilleri ve yerleşimleridir.

İmplant boyutu

Cerrah operasyon öncesi bazı değerlendirmeler yapmak adına göğsün iç yapısını, meme dokusunun yoğunluğunu, meme implantını eklemek için deri yoğunluğunu kontrol edecektir. Operasyon öncesi meme büyütme implantının hangi boyutta olacağını cerrahınızla görüşebilirsiniz. Boyut için minimum ve maksimum ebatları cerrahınız size bildirecektir.  Cerrah, minimum ve maksimum implant boyutlarını bildirdikten sonra sizin fikriniz geçerli olacaktır.

Kısacası implant boyutu size bağlı olmaktadır. Fakat, vücut yapınız zayıfsa ve siz büyük bir göğüs isterseniz bu implant sizin için tamamen doğal durmayabilir.

Çerçevenize uygun olmayan bir implantın meme dokularında sarkma, esneme ve daha rahat hissedilme gibi komplikasyonlara yol açma olasılığı daha yüksektir.

İmplant şekli

İmplantlar yuvarlak veya gözyaşı şeklinde olabilir (anatomik olarak da bilinir).

Yuvarlak implantlar, memenin üst kısmında daha büyük bir hacim sağlar ve boyları ile aynı genişliktedir. Gözyaşı şeklindeki implantlarla, cerrahın genişlik ve yüksekliği ayrı ayrı seçmesi mümkündür. Böylece nihai şekil üzerinde daha fazla kontrol sağlanır.

Bu seçeneklerden herhangi birinde, değişen derecelerde yansıtma vardır. Cerrahınız, çerçevenize ve istediğiniz sonuca uyacak en iyi şekil seçeneğini tartışacaktır.

İmplant Dokusu

Göğüs implantlarının dış yüzeyi genellikle silikondan yapılır ve pürüzsüz veya dokulu olabilir. Çok inceden kabaya kadar değişen doku dereceleri mevcuttur. Bazı implantlar ayrıca köpüklü dokulu bir poliüretan yüzeyi ile kaplanmıştır.

İmplantların dış yüzeyini tekstüre etmenin iki ana nedeni vardır. Birincisi, şekli bozabileceği ve ağrıya neden olabileceği için, bir implantın etrafında kapsüler kontraktür olarak bilinen sıkı yara izinin oluşumunu azaltmaktır. Özellikle implant kas önüne yerleştirildiğinde bu avantajı kanıtlayan çalışmalar mevcuttur.

Diğeri, bir implantın istenmeyen hareketini veya dönüşünü azaltmaktır. Bir implant ne kadar dokulu olursa, zaman içinde hareket etme veya dönme olasılığı o kadar az olur.

Bu nedenle, anatomik veya gözyaşı şeklindeki implantlar dokulu olma eğilimindedir çünkü implantın dönüşü büyütülmüş memenin genel şeklini değiştirebilir. Yuvarlak bir implant kullanılıyorsa, herhangi bir dönüş fark edilmez.

Dokulu bir yüzeyin bir başka potansiyel dezavantajı, Göğüs İmplantı İlişkili Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (BIAALCL) olarak bilinen yaygın olmayan bir durumla ilişkili gibi görünmesidir.

Şu anda, pürüzsüz yüzeyli implantların BIA-ALCL ile hiçbir bağlantısı yok gibi görünmektedir ancak bu, bunun asla gerçekleşemeyeceği anlamına gelmez.

Pürüzsüz implantlar neredeyse her zaman anatomik biçimden ziyade yuvarlaktır. Pürüzsüz implantlar, dokulara dokulu implantlar gibi yapışmadıklarından, meme içinde hareket etme eğilimindedirler ve uzun vadeli konumlarına ‘yerleşmeleri’ birkaç ay alabilir. Pürüzsüz implantlar çok fazla hareket ederse, uzanırken göğsün yan tarafına kayabilir (yanal yer değiştirme) veya meme kıvrımının altına düşebilir (dibe doğru).

Pürüzsüz ve dokulu implant arasında basit bir karar değildir ve cerrahınız hangi implantın şeklinize ve istediğiniz sonuca en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmalıdır.

Silikon implantlar güvenli midir?

Silikon implantlar güvenli midir

Silikon implantlar

 

Göğüs implantları tıbbi kullanıma uygun silikondan yapılır. Göğüs implantlarınız varsa, vücudunuz tarafından küçük miktarlarda silikon alınabilir ve meme dokusunda ve bazen koltuk altınızdaki lenf bezlerinde bulunabilir. Vücudun diğer bölgelerinde silikon bulunduğuna dair raporlar bulunmaktadır. Çoğu insan silikona tepki vermese de bazen vücut silikon birikintilerinin çevresinde bir miktar iltihaplanma ve ekstra doku oluşturabilir. Bunlara silikon granülom denir.

Zamanla implant kabuğu bozulabilir ve silikon jel dışarı sızabilir. İmplantların içinde şeklini koruyan silikon jel bulunduğundan çoğu zaman bu görünümde herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

Yumru gibi diğer meme problemlerini araştırırken birçok yırtık kazara keşfedilecektir. İmplantın yırtılması, yumrululuk ve memenizin şeklinde değişiklik gibi belirtilere neden olabilir.

Bir yırtılma meydana gelirse, implantları çıkarmanız önerilecektir. Bu, silikonun vücudunuz tarafından alınmasını ve yukarıda açıklandığı gibi granülomlar oluşturmasını durdurmak içindir. O operasyonda daha fazla implant yaptırmamayı tercih edebilir veya aynı operasyonda veya ileriki bir zamanda implantları değiştirtebilirsiniz.

Meme büyütme ile meme kanseri arasında bir ilişki yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar