Kadın ve Moda

Gebelikte 10 Değişim ve Alınması Gereken Önlemler

29.12.2015
Gebelikte 10 Değişim ve Alınması Gereken Önlemler

İlk defa anne olacaksanız vücudunuzda pek çok değişim yaşadığınızda ilk etapta kaygı duyabilirsiniz. Oldukça heyecanlı ve güzel bir süreç olan hamilelik dönemi karşılaştığınız bu değişimlerle kaygı ve paniğe dönüşmemelidir. Fiziksel, hormonsal, psikolojik tüm bu değişikliklere hazır olmak için yazımıza başlayalım.

1)Mide Bulantıları

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri sabah bulantısıdır. Bazen gün içinde ani kusmalar da görülebilmektedir. Sabahları olan bu bulantı aslında hormonların iyi çalıştığının bir işaretidir. Bu bulantılar ikiz bebek annelerinde daha da fazla görülebilmektedir. Annenin hormon seviyesi veya bedensel ve psikolojik hali bulantının şiddetini değiştirebilir. Bulantı döneminde anne adayı yakın çevresinin ve doktorunun desteğine ihtiyaç duyar.

2)Kiloda Artış Yaşanması

Yine hamileliğin ilk belirtilerinden olan kilo artışı bebeğin sağlıklı gelişimi için ve anne adayı için gereklidir. Tabi ki kilo alınımının da bir dengesi olmalıdır. Az artış veya çok artış belli riskleri ortaya çıkarabilir. 9-15 kilo hamile olan bir kadın için normal aralıktır. İlk 12 haftada genelde gebeler 1,8-2 kilo alabilirken, 3 ayda bu değer 500 gr ve sonrasında ise yaklaşık 5 kilo olabilmektedir.

3)Rahimde büyüme

Gebelikte rahim büyür ve anne adayları sık tuvalete çıkmak zorunda kalırlar. Sık tuvalete çıkma durumu gebeliğin ilk 3 ve son aylarında artar. Hamilelerde vücut sıvısı fazla olur ve böbrekler daha sık çalışır. Ayrıca rahim de büyüdükçe idrar kesesine baskı yapabilir. Anne adayı tüm bunların normal olduğunu bilmelidir. Ayrıca idrarının tam boşalması için de idrar yaparken tam öne eğilmesi gerekmektedir.

4)Göğüslerin Büyümesi

Gebelik döneminde görülen bu değişimin sebebi östrojen ve progesteron hormonunun artışıdır. Göğüslerde ayrıca renk değişiklikleri de olabilir. Genelde meme ucu koyulaşır ve pütürleşir. Anne adayının endişesi genelde göğüslerin sarkması durumudur. Buna önlem olarak anne adayları mutlaka destekli sütyen kullanmalıdırlar. Gece yatarken de çıkarılmamaya çalışılmalıdır.

5)Ödem ve Şişmeler

Ödem ve şişliğin genel sebebi hamilelerin vücudunda fazla sıvı üretilmesidir. Ellerde ve ayaklarda şişmeler olabildiği gibi büyüyen rahim de bacaklara baskı yaparak kanın kalbe ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu durum 6. Ayın sonunda bazı gebelerde görülebilmektedir. Ayak bilekleri ve ayaklarda fazla su birikebilir. Bir de yüz ve gözlerde şişmeler oluşabilir. Tüm bu ödem ve şişmeler genel olarak çalışan kadınlarda, hamilelikte ve öncesinde fazla kilo alanlarda, varis problemi olanlarda daha sık yaşanır. Ani terlemeler de genelde gebelerde görülebilir. Ani terlemeleri önlemek için uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Sıcak havalarda da fazla dolaşılmamalı, rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih edilmelidir. Ödem, şişlikleri ve krampları önlemek içinse uzun süre ayakta kalmamak gerekir. Ayakları yukarı kaldırarak dinlenilebilir. Hamilelik egzersizleri yapılmalı, tuzlu yiyecekler fazla tüketilmemelidir.

6)Kabızlık

Büyüyen rahim bağırsaklara baskı yapar ve hormon düzeyindeki artışla kabızlık oluşur. Bu yüzden lif bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Buğday kepeği hazırlanan yemeklere eklenebilir veya kuru erik suyu tüketilebilir. Sıvı alınımı arttırılarak ve yürüyüşler de yapılarak bu durum atlatılabilir.

7)Burun kanaması

Hamilelikte artan hormonlar burnun içine kan akımını arttırır ve kanama ve şişliklere sebep olabilir. C vitamini alınımı ile kanama riski azaltılabilir. Ayrıca ilerleyen aylarda hamileler burun tıkanıklığı ve boğazda takılmalar yaşayabilir. Bu durum için de hamilelerin kullanabileceği burun damlaları ile giderilebilir.

8)Akıntı

Hormon seviyesinin değişmesiyle vajinal salgılarda artış görülebilir. Bu durum karşısında hamileler temizliğe ve hijyene çok dikkat etmelidirler. Çünkü vajinal iltihaplanma ve vajinal mantar en çok hamilelik döneminde görülmektedir. Ayrıca o bölgenin kuru tutulması sağlanmalıdır.

9)Ciltte Bozulmalar

Doğum sonrasında kaybolan ama hamilelikte anne adayını rahatsız eden mor veya kırmızıçizgiler olabilir. Yine ciltte yağlanmalar da olabilir. Bu yüzden dengeli beslenerek ve cilt bakımı ile bu sıkıntılar azaltılabilir. Kilo artışına bağlı olarak da vücut çatlakları görülebilir. Göğüslerde, karın ve kalça bölgesinde görülen bu çatlaklar düzenli sporla, sağlıklı beslenme ile bir nebze de olsa azaltılabilir.

10)Depresyon ve Uyku Bozukluğu

Hamileliğin ilk aylarında genelde duygusal çeşitlilik olur. Çikolata ve kafeinden uzak durmak, spor yapmak, dinlenmek sorunun artmasını engelleyebilir. Hamilelerde uyku düzensizliği ve halsizlikte görülmektedir. Bu durum hormonların değişik çalışmasından kaynaklanabildiği gibi rahmin ve bebeğin büyümesi ile de annenin yatışta rahatsız olmasından da kaynaklanabilir.

Aşırı kaygılı annelerde de depresyon belirtisi olan yorgunluk, uyku bozukluğu, odaklanamama ve mutsuzluk iki hafta boyunca geçmezse uzmana başvurmak gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

crazy games io games madecassol krem ne işe yarar