Kadın ve Moda

Kara Merhem Nedir?

11.08.2019
Kara Merhem Nedir?

Asıl adı ihtiyol pomad olan ve halk arasında kara merhem olarak bilinen ve birçok tedavi için kullanılan oldukça etkili olan bu krem genellikle iltihaplar ile mücadele etmek için kullanılır. Adının neden kara merhem olduğunu soranlarda sıklıkla bulunduğu için bu soruyu da arada cevaplamak gerekirse bu krem bu adı tamamen renginden dolayı almıştır. Apse ve iltihaplı durumlarda neredeyse kesin çözüm sunan bu krem ayrıca içeriği bakımından da birçok şekilde yararlıdır. Bu kremin kokusu ağır olmakla beraber kullananlar asfalt kokusuna benzer bir kokusunun olduğunu söylerler. Kara merhem olarak bilinen bu ilacın eczane fiyatlarına 2019 yılı itibari ile baktığımızda eczanelerde bu krem ortalama 3 TL gibi oldukça uygun bir fiyata satılmaktadır.

Reçetesiz olarak eczanelerden alabileceğiniz bu ürün için dikkat etmeniz gereken şey ise son tüketim tarihi ve sıfır paket içerisinde olup olmadığıdır. Bu iki noktada sorun yoksa alıp gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Zararı konusunda ise tek bir uyarı durumu söz konusudur. İlaç çok fazla kükürt içerdiği için az miktarda kullanımı kafidir. Eğer aksi durumda kükürt zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Tabii bu bilgileri aşağıdaki başlıklarda daha detaylı inceledik. Şifa ilaç tarafından üretilen bu krem ile ilgili genel bilgileri verdiysek daha yararlı olacak olan diğer bilgilere geçelim.

Başlıklar

Kara Merhemin Kullanım Alanları

Neredeyse bütün eczanelerde ulaşabileceğiniz bir krem olan kara merhem tedavi bakımında çok kapsamlıdır. Birçok iltihaplı lezyon, sivilce, apse, kıl dönmesi gibi problemlerde kullanılır. Tam olarak kullanıldığı alanlara bakacak olursak; İltihaplanmış çıban veya çıbanlar, vücudun herhangi bir bölgesinde çıkan sivilceler, cilt problemleri, deride meydana gelen döküntülerde, egzama ve türevi hastalıklarda, el ve ayak tırnaklarında meydana gelen batmalarda, basur, kıl dönmesi, dolama gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kara merhemin tedavi edici etkisine başvurulur.

[haber id=”39218″]

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi tarafından yukarıda saydığımız problemlerde tavsiye edilen kara merheme ulaşmak için bir eczaneye gitmeniz yeterli olacaktır. Bu eczanelerden alacağınız kara merhemi kullanmak ise oldukça basit ve kolaydır. Kullanımı için tedavi uygulanacak bölgede hijyeni sağlamanız gerekmektedir. Örneğin tırnak batması için kullanacağınız zaman su ile bölgeyi dezenfekte edin. Ardından pamuğun üzerine bir nohut büyüklüğünde kara merhem sıkılır ve tırnak batması olan bölgeye sürülür. Tabii tedavi amacına göre de kullanımı farklılık göstermektedir.

Kara Merhem Fiyatları

Örneğin tırnak batması, sivilce gibi çeşitli problemlerde kara merhem sürüldüğü zaman bölgeye sürme işlemi ardından üstünü açık bırakmanız pek bir şeyi değiştirmez. Lakin çıban gibi zorlu problemlerde çıbanın patlaması ve içindeki irini akıtabilmesi için kara merhem sürüldükten sonra bölgenin üstü kapatılmalıdır. Bu akan irini görünceye kadar birkaç gün üst üste sürmeniz gerekebilir.

Kara merhem genelde iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılırken aynı zamanda farklı bir amaçla da kullanılır ve bu basur tedavisidir. Basur bölgesinde de kara merhem yardımı ile iyileşme süreci gözlemlenebilir. Basur hastalığının neredeyse her evresinde kullanılan bu krem basurlu hastalara en çok tavsiye edilen ilaçtır. Temizlenmesi zor olan ve verdiği acının çok fazla olduğu basur hastalığında kara merhem kullanılması ile genellikle 10 gün bir tedavi süreci sonucunda iyileşme meydana geldiği gözlemlenmiştir. Tekrar basur oluşumunu da engellemesi, kanamalı basur probleminde kanamayı kesmesi gibi sebeplerden dolayı basur hastaları genellikle kara merhem kullanırlar. Bu da kara merhemin kullanım alanlarından bir tanesidir.

Kara Merhem ile İlgili Bilinmesi Gerekenler, Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kara merhem içerisinde birçok doğal maddeyi barındırır. İçeriğinde oldukça zengin olan bu krem birçok hastalığın tedavisinde kullanılsa da yine de dikkat edilmesi gereken birtakım uyarılar bulunmaktadır. Bu uyarılara baktığımız zaman;

[haber id=”40416″]

Kara merhem içerisinde yoğun bir şekilde kükürt bulundurur. Eğer kükürt ve kükürt türevi şeylere alerjiniz varsa kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu nedenle eğer böyle bir alerjiniz varsa uzman bir hekime görünmekte fayda vardır. Merhemi kullanmaya başladığınız bölgede tedavi süreci bitinceye, problemli noktada iyileşme görülünceye kadar merhem sürülmeye devam edilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bu kremin içeriğinden dolayı şeker hastalarında kullanılamayacağıdır. Eğer şeker hastalığınız varsa veya merhemi süreceğiniz kişide şeker hastalığı varsa aman dikkat diyelim kullanmayın. Eğer hamile biri veya bebek emziren bir kadın bu kremi kullanacaksa yine uzman bir hekime danışmak faydalı olacaktır.

Kara merhemi kullanacak kişiler iltihaplı veya lezyonlu bölgeye kremi sürdükten sonra parmaklar ya da başka bir araç aracılığı ile iltihabı sıkarak dışarı çıkartmamalıdır. Bu da dikkat edilmesi gereken başka durumlardan bir tanesidir. Ağız ve göz bölgemiz oldukça hassas bölgelerdir. Bu bölgelerde ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bu krem sürülürken hijyen konusu oldukça önemlidir.

Kara Merhem Nedir

Eller ve kremin sürüleceği bölgenin temiz olması şarttır. Aksi durumlarda iyileşme beklenirken durum daha da kötüye gidebilir. Çocuklarınızdaki problemlerde bu kremi kullanmayı düşünüyorsanız yine üstte belirttiğimiz özel durumlardaki gibi uzman bir hekime danışarak bilgi alınız ve bu bilgi sonrasında kullanmaya başlayınız. Son olarak kullanacağınız kara merhemin son tüketim tarihini kontrol ediniz. Tüketim tarihini geçen bu kremlerde kullanım sonrası olumsuz etki gözlemlenebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar