Kadın ve Moda

Kara Merhem Nedir?

20.03.2022
Kara Merhem Nedir?

Kara Merhem nedir? Her derde deva olarak bilinen kara merhemi bilmeyen yoktur. Gelişi güzel kullanmak yerine herkesin duyduğu kara merhem nedir olduğunu öğrendikten sonra kullanılmalıdır. Etkili olan kremlerin başında yer alan krem geçmişten günümüze kadar kullanılmış ve hali hazırda kullanılmaya devam edilmektedir. Genellikle etkili olan ve çok fazla talep gören kremler oldukça pahalıdır. Kara merhem ise ününe ve etkisine oranla oldukça ucuzdur.

Deri üzerindeki iltihaplı sorunlarda çok etkili olan kara merhemin kullanılması da çok basittir. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli kural, hijyendir. Hijyen kurallarına dikkat edilerek, iltihaplı yerlere sürüldüğünde sonuç olumlu olacaktır. Şayet hijyene dikkat edilemediğinde iltihaplı bölgenin daha fazla kötüleşmesine neden olabilir. Kara merhem nedir, nerelerde kullanılır gibi sorular sıklıkla sorulur. Merhem birçok bölgede kullanılabilir. Bikini bölgesi ve koltuk altı gibi alanlarda hijyene dikkat ederek kullanabilmek için duştan sonra kullanımı daha uygundur.

Kara Merhem Nedir?

Halk arasında kara merhem olarak bilinen ilacın tıp dilindeki adı; ihtiyol pomattır. Merhemin en önemli özelliği diğer merhemler gibi beyaz olmamasıdır. Antiseptik özelliğe sahip olan merhemin rengi siyahtır. Rengine binaen adı kara merhem olarak kalmıştır. ihtiyolpomatın %10’u ihtiyol, %80’ni vazelin, %10’u lanolindir. İçeriğinde bitki ekstreleri de bulunan merhem deri üzerine haricen kullanılır. Birçok kişinin mağdur olduğu basur tedavisinde kullanılır.

Basur rahatsızlığı neticesinde oluşan memeleri ortadan kaldırmaktadır. İçeriğindekiler gereğikara merhem nedir ile hangi amaçlarla kullanılır sorusuna en yaygın cevap; basur ameliyatlarından sonraki tedavi aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Basur ameliyatı sonrasını hastanın rahat geçirmesi için kullanılır.

Kara Merhem Ne İçin Kullanılır?

Doğrudan oluşan problemli bölge üzerine sürülerek kullanılan kara merhem eczanelerde satılmaktadır. Çok az miktarda kullanılan merhem bile etkisini hemen göstermektedir. Kara merhemin kullanıldığı yerler;

 • Özellikle içi iltihap dolu sivilcelerin kısa sürede iyileşmesinde etkilidir. Sivilce tedavilerinde çok az miktarların kullanılması yeterlidir.
 • Vücudun minimum yerlerindeki kıl dönmelerinde
 • Tırnak batmalarında çok etkilidir. Öncelikle tırnak kesilir, dezenfekte edildikten sonra kara merhem sürülerek tedavi edilir. Sürülen merhem tırnak kenarlarında oluşan iltihabı aldığından iyileşme gözlenir.
 • Kaşınmaya ve zamanla cilt üzerinde meydana gelen bozulmalara neden olan egzama için de kullanılır. Kaşıntıyı aldığı gibi cildin onarılmasını da sağlar.
 • İltihaplı sivilce, akne tedavisinde
 • Deride meydana gelen döküntülerin tedavisinde
 • Parmaklardaki dolama
 • Basur

Kara Merhem Nedir?

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?

Etkili ve çok kısa sürede sonuç veren kara merhem nedir öğrenildikten sonra nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgi edinmek gerekir. Kullanımı çok pratik ve basit olan merhem, kısa sürede etkisini göstermektedir. Merhemin gün içerisinde tek bir kere veya gün aşırı kullanılması gerekir. İlacın kullanım sıklığı ve kullanılacak miktarı rahatsızlığın durumuna göre değişir. Doktor tavsiyesi üzerine kullanılıyorsa mutlaka reçetede yazıldığı kadar kullanılmalıdır. Doktorun belirttiğinin üzerinde fazla kullanım bazı sorunlara neden olabilir. Kara merhemin uygulanışı şu şekildedir;

 • Sorunlu bölge öncelikle temizlenmelidir. Temizlenmesi zor olan koltuk altı gibi bölgelere merhemi sürmeden önce duş alınması gerekir
 • Temiz olan bölgeye gazlı ve steril bez üzerine yeterli miktarda sıkılan merhem iyice sürülür. Hafif dokunuşlarla merhem bölgeye yedirilir.
 • Merhem sürülen bölgenin hava alarak daha hızlı iyileşmesini sağlamak için küçük gazlı bezle sarılır veya güzelce kapatılır. Hava almasına dikkat edilmelidir.

İltihaplı bölgedeki irini sıkarak, üzerine bastırarak veya farklı araçlar kullanarak asla çıkarmaya çalışmayın. Zorlayarak iltihap çıkarmak daha farklı sağlık sorunlarına neden olur.Kara merhem nedir sorusu ile içeriğine dair bilgiler edinildiğinden ilaç kullanıldıktan sonra ellerin güzelce yıkanması gerektiği bilinir. Her kullanımdan sonra eller iyice yıkanmalı ve durulanmalıdır.

Neden Kara Merhem Denmiştir?

Normalde bir ilaç olan kara merhem nedir ve neden kara denmiştir sorusu sıklıkla sorulur. Kara isminin takılmasındaki etken renginin siyah olmasıdır. Merhemin içinde kükürt vardır. Kükürt ilacın içindeki diğer maddelerle etkileşime girince rengini karartmaktadır. Anadolu halkının birçok iltihaplı hastalıkları tedavide kullandığı bir ilaçtır. Gerçek adı birçok kişi tarafından bilinmez. Kara merhem olarak öğrenilmiştir ve o şekilde bilinmeye de devam edecektir. Kokusu çok kötü olmasına rağmen etkili olmasından dolayı sıklıkla kullanılır.

Kara Merhem Nedir?

Kara Merhemle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde olumsuz bir durum yaşanmaz. Fakat yine de bazı durumlara karşı kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Bugüne kadar ciddi bir probleme neden olmamıştır. Kara merhem nedir konusu öğrenilirken dikkat edilecek ve bilinmesi gereken hususlara da dikkat çekmekte fayda vardır. Bunlar;

 • Kremin içinde kükürt bulunur. Kükürde alerjisi olan veya hassasiyeti bulunanların kullanmaması gerekir.
 • İyileşme tam sağlanana kadar ilacın kullanılması gerekir. İyileşme sağlandıktan sonra kullanım bırakılmalı.
 • Nadiren de olsa bazı ciltlerde alerjik tepki verebilir. Kullanmadan önce görünmeyen küçük bir bölgede test etmek doğru olacaktır.
 • Şeker hastaları kullanmamalıdır.
 • Emziren ve hamile bayanlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.
 • Merhem sürüldüğünde iltihaplı bölge patlatılmamalıdır.
 • Haricen kullanılır. Asla göze ve ağza temas etmemelidir.
 • Çocuklara kullanılırken dikkatli olunmalıdır.
 • Merhemin sürüleceği bölgenin ve ellerin temiz olması gerekir.
 • Son kullanım tarihi geçen merhemler sakıncalı olabilir. Kullanılmamalıdır.

Yukarıda maddeler dikkate alındığında kara merhem nedir hususunu öğrenmek kadar sıralanan mevzuları da dikkatli olmak gerektiği anlaşılmaktadır.

Kara Merhemin Fiyatı Nasıl?

Kısa sürede çok etkili sonuçlar verdiğinden dolayı ilk defa alacaklar fiyatlarının çok yüksek olduğunu düşünebilir. Oysaki kara merhemin fiyatı birçok ilaçtan çok daha uygundur. Reçetesiz bir şekilde eczanelerden satın alınabilir. Son kullanım tarihi geçmiş olan ürünler asla alınmamalıdır. Ayrıca kaplarının yırtık olmamasına da dikkat edilmelidir.

Kara Merhemin Zararı Var Mıdır?

Kara merhemin normalde bir zararı yoktur. Bilinmesi gereken hususlar ve dikkat edilmesi gerekenlere dikkat edilerek kullanıldığında ciddi anlamda faydası görülür. İçeriğinde kükürt olmasından dolayı çok fazla kullanılmaması gerekir. Kükürt fazla kullanıldığında zehirleme yapmamaktadır. Bazı ciltlerde alerjiye neden olabilir. Aşırı dozda kullanılması durumunda ciltte kızarıklık yapabilir.

Kara Merhem Nedir?

Kara Merhemle İlgili Soru ve Cevaplar

Halk arasında nerdeyse her şeye kullanılması tavsiye edilen kara merhem nedir sorusunun cevabı verildi. Şimdi ise insanların kara merhemle ilgili diğer sorularının cevaplandırması gerekir.

 • Yüzdeki sivilcelere kullanılır mı? Kara merhem özellikle yüzdeki sivilcelere karşı çok etkilidir. Fakat kullanırken sıkmamaya ve kaşımamaya büyük özen gösterilmelidir.
 • Basur hastalığına iyi geldiği doğru mudur? Doktorun tavsiye ettiği dozda düzenli şekilde kullanıldığında basuru tedavi ettiği doğrudur. İyileşen basurun yenilenmemesini sağlar. Aynı zamanda basur ameliyatından sonraki tedavi sürecinde de kullanılır.
 • Koltuk altında çıkan büyük çıbanlar için kullanılır mı? Evet kullanılır. Kullanmadan önce koltuk altınızı güzelce yıkayın temizleyin. Pamuğun üzerine merhemi sürüp çıbanın üzerine hafifçe uygulayın. Merhemli bölgenin üzerine gazlı bez kapatın.
 • Kaç gün kullanılmalıdır? İyileşme oluncaya kadar kullanılır. Fakat iyileşmeden sonra kullanılmamalıdır.

Kara Merhem Nedir?

Kara Merhem Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanan kişiler üzerinde büyük yan etkiler gözlenmemiştir. Kara merhem nedir ile içeriğindeki etken maddelere ve yardımcı maddelere bazı kişilerin alerjisi olabileceğini öğrendik. Aşırı kullanılması durumunda kükürt zehirlenmesine neden olabileceğinden dolayı yan etkilerini bilmekte fayda vardır. Nadiren görülen yan etkileri;

 • Deride bazı reaksiyonlara neden olabilir
 • Derideki iltihaplı bölgede kesecik oluşabilir

Yaygın olarak görülen yan etkiler;

 • Uygulanan bölgedeki deride renk değişikliği görülebilir

Yaygın olarak görülen yan etkiler;

 • Deride kaşıntı, kızarıklık
 • Kişisel duruma göre alerjik reaksiyonlar

Kara Kremi Kaç Gün Kullanmak Gerekir?

Kara Kremi Kaç Gün Kullanmak Gerekir?

Geçmişten günümüze kadar uzanan süreçte sıklıkla karşımıza çıkan kara krem kaç gün kullanılır? Kara kremin birkaç günlük süre içerisinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu kremi rahatsızlığın bulunduğu bölgeye uygularken dikkatli davranmak şarttır. Bundan dolayı kremin uygulanacağı bölgenin dikkatli bir şekilde temizlenmesi önerilmektedir. Sonrasında sorunun bulunduğu bölgeye günde iki kez bu kremin uygulanması gerekmektedir. Krem uygulandıktan sonra da bölgenin üzerine gazlı bezle kapatılmalıdır. Böylece kara kremden üst düzeyde bir fayda elde etmek de mümkün olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.