Kadın ve Moda

İsteme Elbisesi Modelleri

14.07.2020
İsteme Elbisesi Modelleri

İsteme Elbisesi Modelleri

Aile toplumun en küçük yapı taşıdır. Nasıl bir binanın temeli sağlam olduğunda, her türlü depreme karşı dayanıklı olursa, bir toplumun sağlam olması da onu oluşturan aile kurumlarının mutlu insanlardan oluşmasına bağlıdır. Bir aile, evlilik ile kurulur,çocuklar ile büyür. Evlilik; sıcacık bir evet ile başlar,  isteme, söz, nişan ve düğün ile sonuca ulaşır. Tüm genç kızların hayali olan bu güzel olaya başlarken, kızlarımızın en fazla dikkat ettiği konulardan birisi de  isteme elbisesi modelleri olmaktadır.

Aile kurmak ve mutlu bir yuva sahibi olmak adına birbirine söz vermiş gençler için, evliliğe giden yol, hem biraz uzun hem de güçlüklerle doludur. Zira, evlilik teklifinin yapılması ve sonucunda kabul edilmesi, bu kurumun başlaması için atılan ilk ve en önemli adımdır. Gençlerin anlaşmasından sonra, devreye aileler girmektedir. İlk yapılacak şey ise genç hanımı ailesinden istemektir.

İstemede Nasıl Elbise Giyilir?

Kız isteme olayı, Türk gelenek ve göreneklerine göre, toplumumuzda yüzyıllardır uygulanmaktadır. Mutlu bir olaya başlangıç yaparken genç kızları yetiştiren ailesinden istemek, aslında ailelere verilen değeri bildirmekte ve onore edilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca ailelerin, gençlerin aldıkları kararı onayladıklarını da göstermektedir. Böylece, mutlu bir aile olabilmelerine vesile olmaktadır.

İsteme Elbisesi Modelleri

Heyecanla beklenen o gün geldiğinde, her genç kızın hayalinde farklı tarzda isteme elbisesi modelleri olabilmektedir. Kimi uzun, kimi kısa modelleri tercih eder. Kimi canlı renklerden yana tercihini yaparken, kimi daha soft renkleri seçer. Zevkler farklı olsa da, kız isteme için seçilecek elbisenin, rahat ve sade olması, hem genç hanımların hareketlerine kısıtlama getirmeyecek, hem de abartı görünümden uzaklaştıracaktır.

Kız İstemede Hem Sade Hem de Şık Olmak Mümkün mü?

Mutlu bir birlikteliğe giden yolda ilk basamak olarak kabul edilen kız isteme merasimlerinde, sade bir şıklık yakalamak çok da zor değildir. Bu tarz törenler genelde aile arasında ve aile büyüklerinin katılımıyla olacağı için, genç hanımların isteme elbisesi modelleri arasından dekoltesiz ve sade görünümlü olanları  tercih etmeleri önemlidir.

İçinde rahat hareket edebileceği boy uzunluğuna sahip elbiseler ile, bu mutlu anları keyifle yaşayabilmek mümkün olmaktadır. Abartılı olmayan soft renkler ise, kıyafete ayrı bir şıklık katacaktır. Yaka kısmı dantelli olan ve etek boyu dizde ya da diz altında olan modeller ise genç kızların isteme elbisesi modelleri arasından seçebileceği en uygun olanlarıdır.

Kız İsteme Merasimi İçin En Uygun  Elbise  Modelleri

Geleneklerimize göre, genç kızlar, erkeğin aile büyükleri tarafından ailesinden istenmektedir. Böylece, kurulacak yuvayı ailelerin de onaması ve şahit olması amaçlanmaktadır. Haliyle bu gün ya da geceler her iki taraf için de heyecan vericidir. Kimi zaman, aylar öncesinden hazırlıklar başlar ve özellikle genç kızlar bu özel anlarda nasıl bir elbise giyebileceği konusunda telaşa düşer, bunun için kız  isteme elbise modelleri, gelin adayları için önemli bir ayrıntıdır.

Her bayanın giyim tarzı farklıdır. Ancak, bu tarz özel günlerde renk ve desen seçimleri her ne kadar kişiye bağlı olsa da, ortak kanı seçilecek elbisenin sadeliği, rahatlığı ve az gösterişli olması yönündedir. Bu nedenle kız isteme elbise modelleri arasında en revaçta olanları, kol kısımları tül olan ya da ince yerine kalın askılı modellerdir. Elbiselere şıklık katmak için kullanılan boncuk işlemeler ve payet işlemeler ise  en fazla tercih gören diğer seçeneklerdir.

İstemede Seçilen Elbiselerde Renk Seçimi Önemlidir

Genç kızların, her iki aile üyeleri ve özellikle damat adayı ile birlikte olduğu bu özel gecede giyebileceği kıyafetlere özen göstermesi çok doğaldır. Kendisi için yeni bir hayata başlayacağı ilk gün olması, bu günü çok özel kılmakta ve hayatı boyunca hatırlayabileceği kadar özel olması için uğraş vermesi gerekmektedir. Bunun için günler hatta haftalar öncesinden hazırlıklar başlamakta, genç kız için  isteme elbise modelleri dışında, renk seçimi de önem kazanmaktadır.

 

İsteme Elbisesi Modelleri

Seçilen modeller kadar renk seçiminde de sadelik, ön planda tutulmalıdır. Parlak ve aşırı hareketli renkler, genç hanımların olduğundan daha abartılı bir tarza bürünmesine neden olabilir. Ya da basit bir görüntü verebilir. Bunun yerine daha soft renkler seçilmelidir. Ayrıca, beyaz, siyah, lacivert, füme, yeşil ve tonları ile  kız isteme elbise modelleri, çok daha şık bir tarz kazanacaktır.

Vücut Tipine Göre Elbise Modelleri Nasıl Seçilmelidir?

Her kadının vücut yapısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle, her kıyafet , her kadına uymaz. Nasıl günlük hayatta kişiler, kendi vücut yapısına uygun kıyafetler tercih ediyorsa, kız isteme elbise modelleri seçilirken de bu hususlar gözardı edilmemelidir. Öncelikle, kadının kendi vücut yapısını tanıması ve ona uygun kıyafetler üzerinde durması gerekmektedir. Kendi anotomosine uygun kıyafetlerle  kusurlar kapatılıp, hoş yanlar ortaya çıkarılabilir.

Kadınlar için dört çeşit vücut tipi vardır. Bunlar;  elma, armut, kum saati ve dikdörtgen vücut tipidir. Armut tipi; üst kısmı dar, basen kısmı daha geniş vücuda sahip kimselerdir. Bu nedenle bu tarza sahip hanımlar, kız isteme elbise modelleri tercih ederken üst kısmı dar, alt kısmı volanlı modelleri tercih etmelidir. Elma tipli bayanlar; V yaka elbise ile üst kısımdaki genişliği gizleyebilmektedir. Dikdörtgen vücuda sahip bayanlar, omuzlarda hafif bir dekolteyle  hoş bir görüntü yakalayabilmektedir.

Ayrıca, bu özel gece için kız isteme elbise modelleri seçimi yapılırken, gelin adaylarının kendi boylarına uygun olanları tercih etmeleri de önemli bir ayrıntıdır. Kısa boylu bir hanımın pileli ya da katlı modelleri tercih etmek yerine, boyuna çizgili dizde biten modelleri seçmesi daha uygundur. Ayrıca tek renk modeller, bu yapıdaki bayanları olduğundan daha uzun gösterebilmektedir.

İsteme Elbisesi Modelleri

Kız İsteme Elbise Modellerini Saç ve Aksesuarla Tamamlayın

Kız isteme elbise modelleri, her ne kadar önemli olsa da, uygun bir saç ve aksesuarla tamamlanmadığı sürece, istenilen şıklığı yakalamak pek de mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, bayanların model seçimi kadar bu modelde kullanacağı aksesuarlarına da özen göstermesi gerekmektedir. Genel olarak isteme törenleri, genç bayanların evlerinde yapılmaktadır. Bu nedenle, elbise modellerinin sadeliğine uygun tarzda kullanılan aksesuarlar ile şıklık kazanmak mümkün olmaktadır.

Her ne kadar bu özel günlerin unutulmaması açısından, şaşaalı geçmesi arzusunun aksine, kız isteme elbise modelleri çok daha sade, ancak şık olarak hatırlanmalıdır. Komik derecede abartılı kıyafet ve aksesuarlar ile tamamlanmış uygunsuz bir saç yerine; kıyafeti tamamlayan bir saç şekli ve aksesuarlar kullanarak, zarif bir gelin olarak anılmak, çok daha hoş olmaktadır.

Kız İsteme Merasiminde Damat Adayı İle Uyum

Birbirine verilen söz sonrası sıra, ailelerin tanışması ve genç kızın resmen ailesinden istenmesine gelmektedir. Bu özel gün için genç kızların seçtiği elbisenin şıklığı kadar, damat adayının kıyafeti ile uyumlu olması da önemlidir. Çünkü, genel olarak, kız isteme merasiminden sonra aile arasında çiftlere yüzük takılarak, olay resmileştirilmektedir.

Haliyle bu özel gecede her iki tarafın da uyumlu olması, ortaya çok şık bir görüntü sunacaktır. Bu nedenle, kız isteme elbise modelleri tercihi, damat adayıyla birlikte yapıldığı takdirde, her iki tarafın kıyafetinde uyum yakalanması çok daha kolay olacaktır. Böylece, bu anların resim ya da kameralar ile ölümsüzleştirildiği anlarda karşılarına çıkan resimlerden memnuniyet duyulacağı aşikardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.