Sömürge Çocukları

12.05.2013
876
A+
A-
Sömürge Çocukları

Günümüzde dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlallerinin başında çocuklara yapılan hak ihlalleri geliyor.
Birçok çocuk gözlerini açtıkları coğrafyada ekonomik, sosyal, politik ve dini nedenlerden dolayı çıkar çevrelerinin hedefi haline geliyor. Kendilerine biçilen rol doğdukları ülkeye göre değişiyor.


Dünyada çocuk olmak; kimi çocuklar için ailenin şefkatli kolları arasında hayatı doyasıya yaşamak, pembe hayaller kurmak, kimi çocuklar içinse yaşamını sürdürmek için küçücük bedeniyle omuzlarında tonlarca yük taşımak demek…

Ailenin en kıymetli varlığı, dokunmaya, öpmeye bile kıyılamayan olağan üstü bir varlık, kimi aileler içinse fazladan bir boğaz daha…

Sömürge çocukları

Değerine paha biçilemeyen en nadide bir eser, kimi aileler içinse işçi pazarında üç beş kuruşa satılan bir köle.

Dünyada her çocuk şanslı doğmuyor, özel bir ilgi görmüyor ne yazık ki… Çok güç koşullar altında yaşayan,  çalıştırılan ve sömürülen milyonlarca çocuk var.

UNİCEF’in raporuna göre sayıları 283 milyonu bulan her 12 çocuktan biri kötü koşullar altında çalıştırılıyor ya da cinsel açıdan sömürülüyor.  Bu çocukların yüzde 61’i Asya, yüzde 32’si Afrika ve yüzde 7’si Latin Amerika ülkelerinde yaşıyor.


İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkına sahip olması gereken çocuk, zararlı etkilere, istismara ve sömürüye açık bir şekilde sokaklarda, fabrikalarda, tarlalarda çalıştırılıyor. Yapılan emek sömürüsü bununla bitmiyor. Pornografi, şiddet ve yasa dışılık gibi suçların başında çocuklar kullanılıyor.

Sömürge Çocukları ile ilgili yazı dizimiz insan hakları kategorisi altında devam edecektir.

Bizi takip etmeye devam edin…

Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Sömürge ÇocuklarıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.