Çocuk işçiler ve İnsan Hakları

16.05.2013
935
A+
A-
Çocuk işçiler ve İnsan Hakları

Her geçen gün gelişen teknolojik gelişmeler ve insan hakları bilincinin oluşması bile çocuk işçiliğinin önlenmesine yaramıyor. Tam tersine ucuz iş gücüne duyulan ihtiyaç daha fazla çocuğun üretime katılmasını gerektiriyor. Üstelik ucuz iş gücünden en çok gelişmiş ülkeler yararlanıyor.


Örneğin hayatımızı kolaylaştıran yanımızdan bir saniye bile ayırmadığımız cep telefonlarımız. Üretiminde dünyanın öbür ucunda yaşayan çocukların gözyaşları ve emeği var.  Sayıları milyonları bulan küçücük bedenler Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yerin yüzlerce altında dar tünellerden geçerek, temiz havadan ve sudan yoksun 72 saat kalarak madenlerden mineral çıkartmakta kullanılıyor. Bu minareler cep telefonu yapımında kullanılıyor. Minicik elleri oyuncak tutmak yerine bu mineralleri kazımakla geçiyor. Bu çocukların bir  çoğunun ömrü cep telefonu dahi göremeden sona eriyor.

Çocuk işçiler ve İnsan Hakları

Maden işlerinde olmasa da ağır sanayide çalıştırılan çocukların sayısı ülkemizde de azımsanmayacak boyutta bulunuyor. TÜİK’in hazırladığı rapora göre çocukların % 28’i oto sanayi, mobilya vb yerlerde sağlıksız koşullarda 30 saatten fazla çalıştırılıyor. Türkiye dünyada çocukları en uzun çalıştıran 16 ülke arasında 3. sırada bulunuyor

Hızla globalleşen dünyada ucuz iş gücüne duyulan ihtiyaç uluslar arası firmaların üretimlerini gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere kaydırıyor. Bu durum yoksul bırakılan ve açlık sınırında yaşayan ülkelerde yaşayan çocukların günde 1 euro nun altında çalıştırılmasına neden oluyor. Firmalar yüklü ücretten, vergiden, sigortadan, sendikalara verilen paradan bu sayede kurtuluyor.

Ucuz emek ve iş gücünden sonuna kadar faydalanan ekonomisi her geçen gün devleşen Çin üretim bantlarının çoğunda çocuk işçi çalıştırıyor. Oyun çağında olan bu çocuklar yaşıtlarının oynayacağı oyuncağı üretmek için günde 16 saat ve haftanın 7 günü  saat başı yarım dolar karşılığında sağlıksız ve kötü koşullar altında  çalıştırılıyor.

Diğer bir vazgeçilmezimiz televizyon ve bilgisayar. Bu teknolojik gelişmeler her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da diğer yandan bir çok çocuğun sağlığını yitirmesine neden oluyor. Bilgisayar teknolojisinin ve ağ yazılımının geliştiği Hindistan ve Tayland’ da  çok ince montaj işi gerektiren  işlerde çocuk işçiler kullanılıyor. 7-15 yaş arası çocuklar fabrikalarda günde 12-14 saat çalıştırılıyor. Bu çok zor iş sonucunda çocukların bir çoğu erişkinliğe ulaştıklarında gözlerini kaybediyor.


Ekonomik getirisi yüksek diğer bir sektörde Halıcılık. Dünya halı pazarındaki iç ve dış ihtiyacı karşılamak için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok gelişmekte olan ülkelerde 8-12 yaş arası kız çocukları haftada 72 saat çalıştırılıyor. Sabah başlayıp akşama kadar halı tezgahlarında çalışan bu çocuklar yaptıkları işten dolayı ağır bedensel deformasyona uğruyor. Erişkinliğe ulaştıklarında kamburlaşıyor veya dayanılmaz eklem ağrılarıyla baş başa kalıyor.


FOTO GALERİ / Çocuk işçiler ve İnsan HaklarıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.