Çocuk İşçiler ve Din Sömürüsü

17.05.2013
786
A+
A-
Çocuk İşçiler ve Din Sömürüsü

Sadece ekonomik nedenler değil ülkelerin gelenekleri, batıl inanç ve dini faktörleri de çocukların hayatını zindana çeviriyor.


Yıllarca sömürülmüş yoksulluğun had safhada olduğu Afrika’da sapkın dini inanışlar  çocukları hedef haline getiriyor. Hızla yayılan Evanjelist Kilise Afrika’da yaşanan tüm açlığın, kıtlığın ve iç savaşın nedeni olarak çocukları hedef alıyor. Bu çocuklar kiliseye göre cadı ve büyücü olmakla suçlanıyor.

Evanjelist kilise o kadar etkili ki bir çok ebeveyn onlara inanıyor. Onların sapkın düşüncelerini çocukları üzerinde uyguluyor. Yaşadıkları tüm olumsuzlukların sorumlusu olarak gördükleri çocukları yakarak cezalandırıyor bu sayede ruhlarının temizlendiğine inanıyorlar. Bu yüzden 100 binlerce çocuk  aile şiddetinden korunmak için sokaklarda yaşamını sürdürüyor.

Çocuk İşçiler ve Din Sömürüsü

Dinsel ve geleneksel Budizm ve Hinduizm’e bağlı endüstride insanların haklarını olumsuz etkiliyor. 3000 yıldan uzun süren MÖ 2500-1500 yılları arasında Hindistan’ı işgal eden Aryanlar’ın kurduğu Kast sistemi sosyal bir uçurum yaratıyor. Toplumu tabakalara ayırıyor.

Üst tabakada ki insanlar için horoz, inek, kurbağa, solucan  alt sınıftaki insanlardan daha kıymetli hale getiriyor. Kast sisteminin katı kuralları toplumda var olması gereken yardımlaşma ve dayanışma duygusunu  ortadan kaldırıyor. Bu nedenle en alt tabakada yaşayan adına dokunulmazlar dedikleri sınıf yoksulluğun pençesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Üst tabakada ki insanlar  kendi elleriyle yaptıkları putlara en pahalı, en taze  güzel yiyecekleri sunuyor. Alt tabakada ki insanlarda açlıkla yaşam savaşı veriyor. Bu sosyal bozukluktan en çok çocuklar etkileniyor. Hindistan’da 15 milyon çocuk fiili olarak köle durumunda, 8 milyonu da tarımda bir lokma yemek için ağır işçi olarak günde 13 saat çalıştırılıyor. Bazı bölgelerde çocuklar büyük çiftliklere aileleri tarafından yarım avro karşılığında kiralanıyor.


Kaynak: www.mavimenekse.com


FOTO GALERİ / Çocuk İşçiler ve Din SömürüsüZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.