Kadın ve Moda

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

05.04.2019
Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kış aylarının en vazgeçilmez sebzelerinin biri olan havuç’un birçok vitamin yönünden zengin olması sağlıklı bir yaşam için büyük bir etkendir. Havuç ve havuç suyunun sağlık açısından birçok faydası vardır. İçerdiği birçok vitamin ve mineral yapısı ile vücudumuzun günlük birçok gereksinimini tamamlar.

Havuç maydanozgiller ailesinden gelen bir sebzedir. Koni biçimde olan havuç A vitamini bakımından çok zengindir. Türkiye de havuç üretiminin büyük bir kısmı Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yapılmaktadır.

Havucun en bilindik faydaları gözlere, mideye, bağırsağa, unutkanlığın giderilmesine ve cilde çok faydasının olmasıdır. Bunun yanında havucun bilmediğimiz birçok hastalığa da faydası vardır. Havuç ve havuç suyunun besleyici etkisi oldukça yüksektir. Ayrıca zayıflama da ve kilonun korunmasına oldukça faydalı bir sebzedir. Yaşlanma, darbe veya çarpmalarda beyin hücreleri hasar görebilir.

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

Havuç hasar gören beyin hücrelerinin yenilenmesi konusunda oldukça büyük bir etkiye sahiptir. İlerleyen yaşla birlikte gözlerde katarakt gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Havucun içeriğinde bulunan A vitamini göz için gerekli bir vitamindir.

Başlıklar

Havuçta bulunan vitaminler nelerdir?

Havucun içerisinde A vitamini, C vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini oldukça fazladır. İçeriğinde bulunan pantotenik asit, magnezyum, potasyum, demir, bakır, folik asit havucun faydalarını artırmaktadır. Çiğ olarak salatalarda tüketilebilir. Havuçlu top yapımı ile tatlı olarak da tüketilebilir. Çiğ veya tatlı olarak sevmediğinden dolayı tüketmemek yerine patatesli, havuçlu renkli salata yapılıp yenilerek içerisinde bulunan vitaminlerin faydaları görülebilir.

 Havuç ve havuç suyunun faydaları nelerdir?

·         Gözlere iyi gelir

·         Karaciğerin korunmasını sağlar

·         Cilt güzelliği için etkilidir

·         Yaşlanma durumunda oluşan ağrılara faydası vardır

·         Yaşlanmayı geciktirir

·         Kanser oluşumuna karşı etkisi vardır

·         Kolesterole ve hipertansiyona karşı engelleyici etkisi vardır

·         Kalp ve damarların daha sağlıklı olmasına yardımcıdır.

·         Vücuttaki oksijen ve demir oranını artırır.

·         İçerisindeki proteinle kemikleri kuvvetlendirir, kemik hastalıklarını engeller.

·         Kilo vermeyi kolaylaştırır

·         Cilde sürüldüğünde ciltteki lekeleri, izleri ve akneleri temizler.

Havuç suyunun hücreleri yenileme gibi bir faydası olmakla birlikte zeytinyağı ve limon soslu bir havuç salatası zihni daha iyi çalıştırması ve öğrenmeyi artırması gibi faydaları da bulunmaktadır. Bize göre sağlıklı kalabilmek için havuç ve havuç suyunun dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları Nelerdir?

 Çocuklar için Havuçlu Tarifler

 

Çocuklar malum olduğu üzere sebzelerden genellikle uzak dururlar. Fakat sayılamayacak kadar çok faydası olan havucu çocukların tüketmesi için farklı yollar bulmak gerekir. Kestaneli rulo pasta ile çocuklar kestaneyi güzelce yiyorlar. Aynı şekilde havuçlu rulo pasta tarifi ile yapılan pasta da çocukların gözdesi olacaktır. 2011 yılında yapılan araştırmalarda havucun lösemini ilerlemesini durdurduğu, kanserli hücrelerin büyümesini önlediği keşfedilmiştir. Mücver içine katıp veya pasta her nasıl sevecekse çocukların seveceği şekilde yapıp yedirmek gerekir. Lösemi özellikle çocuklarda çok sık görüldüğünden havucu sevmeleri ve düzenli tüketmeleri faydalı olacaktır. 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar