Kadın ve Moda

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

20.10.2021
Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

Evde hangi renk ne anlam taşıyor ve ev dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı diye merak ediyorsanız tercihlerinizi yaparken renklerin psikolojisini göz önünde tutabilirsiniz. Gündelik ruh halinizi etkileyecek güce sahip olan renkler, unutmaya yüz tutan duygularınızı yeniden keşfetmenizi sağlayabilir. Renklerin gücünden yardım alarak ortamın enerjisini destekleyebilirsiniz.

 Dekorasyon seçimine başlarken ilk olarak zevklerinize ve alışkanlıklarınıza odaklanmalısınız. Kişisel ilgi alanlarınızı göz önünde tutarak yapacağınız seçimler nasıl bir yerde yaşamak istediğinizi belirler. Mekanın fiziksel özelliklerinden aydınlatma ihtiyacına, mobilya seçiminden aksesuar kullanımına kadar her bir detay renklerle birleşerek tarzınızın ortaya çıkmasını sağlar.

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

 İdeal Renk Dağılımı Nasıl Sağlanır?

 Renk seçiminde tercih edilecek formüller ortamın dengesini sağlar. Birbirine yakın tonlarla birlikte kullanılacak en az bir zıt renk; kullanışlı, dengeli ve göz yormayan bir yaşam alanı yaratılması için idealdir. Farklı doku ve renkler bir arada kullanılarak farklı bir stil oluşturulabilir. Doğadan ilham alınarak yapılacak düzenlemeler; zemin, mobilyalar, duvarlar ve aksesuarlar arasında tahmin edilemeyecek bir uyumun yakalanmasını sağlar.

Dekorun canlandırılması için güçlü bir etkiye ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ise en önemli yardımcılar aksesuarlar olacaktır. Soft renk ve dekorlar evin farklı alanlarında kullanılabilir. Dinlendirici olması gereken odalarda tercih edilecek vintage stil, sadelik ve şıklığın da temsilcisidir. Tek renk ve sade bir dekorasyon tercihinde renkli aydınlatma malzemelerinden destek alınarak yaratıcı bir ortam hazırlanabilir. Dekorun odak noktasının çarpıcı bir renkle belirlendiği mekanlarda, sezon modasının popüler trendlerinden yardım alınabilir.

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

 Huzuru Arayanlara Mavi ve Tonlarında Tema Önerileri

 Dingin bir enerjinin rengi olan mavi ve tonları, huzuru arayanların tercihidir. Gökyüzünden denizin mavisine değişen tonlar arasından dilediğinizi seçebilir ve bu renkleri; beyaz, kahverengi, turuncu ve sarıyla destekleyebilirsiniz. Doğadan ilham alınarak hazırlanacak olan parçalar, minimal yaşam alanları yaratmak isteyenlere yol gösterir.

 Home ofis bir yaşam alanında konsantrasyonun en üst seviyede yakalanması gerekir. Bunun için yardım alınacak renk yeşil ve tonlarıdır. Zihni berraklaştırırken yaratıcılığı da destekleyen tonlar özellikle bebek odaları, çalışma alanları ve dinlenme köşeleri için ideal seçimdir. Duvar dekorundan tavan aydınlatmalarına ve zemin tercihine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan yeşil tonları, günün yorgunluğu ve stresi atmakta yardımcıdır.

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

 İçinde güneşin pozitif ruhunu barındıran sarı, mutluluğun ve enerjik bir havanın yansımasıdır. Yenilenmesi gereken odalarda sarı renk ön plana alınarak modun desteklenmesi ve yükseltilmesi sağlanabilir. Pozitif enerjinin evdeki kaynağı olacak sarı renkli dekorasyonlar çekim gücüne sahiptir.

 Dengeli Bir Yaşamın Anahtarı: Renk Seçimi

 Gereksiz heyecanlar, duygusal süreçler, aşırı heyecan, aile arası sürtüşmeler ve beklenmedik sürprizlerden hoşlanmıyorsanız evinizde de dengeyi korumalısınız. Naturel tonların hakim olduğu yaşam alanları huzurlu, sağlıklı ve dengeli yaşamayı seçenlerin hayatına aradıkları motivasyonu katar.

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

 Şefkat ve romantizmin temsilcisi olan turuncu tonları, yumuşak bir duruşun da temsilcisidir. Kullanıldığı her ortama samimiyet, sıcaklık ve huzur katan renk, şık mobilya tercihleriyle de mükemmel uyumu yakalar. Soğuk ve sıcak renklerin dengeye getirildiği mekanlarda ilham verirken göze hitap edecek alanlar yaratılabilir.

Güvenin karşılığı olan mor, çarpıcı etkisiyle kullanıldığı her ortamda gücü simgeler. Özgüven yükleyen ve kişinin yaşam motivasyonu üzerinde pozitif etki sağlayan tonlar, sıra dışı tasarımlarda tercih edilecek ilk renk olarak önerilebilir.

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı

 Ev dekorasyonunda kontrast renkleri bir arada kullanarak muazzam bir uyum yakalanabilir. Mutfaklardan banyolara kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan tonlar, dinamik bir atmosfer yaratmak isteyenlerin ilk tercihidir. Koyu renklerle uyum yakalanırken açık tonlarla ortamın kasveti yok edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar