Kadın ve Moda

El Yapımı Poşetlik Modelleri ve Yapılışı

21.11.2016
El Yapımı Poşetlik Modelleri ve Yapılışı

Poşet, genellikle plastikten ya da kağıttan yapılmış, içine çeşitli boyutlarda her türlü eşyayı koymaya yarayan, çeşitli büyüklükte olabilen bir tür torbaya verilen genel isimdir. Poşetlik ise çarşı ve pazardan yaptığımız alışverişlerde kullanılan plastik ve naylon poşetlerin işleri bittikten sonra yeniden kullanılabilmesi için bir yerde muhafaza edilir. Poşetlikte bu noktada imdadımıza yetişmiştir. Poşetleri gelişi güzel bir yerlere koymaktansa daha düzenli olması açısından poşetliğe konması hem görüntü açısından daha düzenli görünmesini sağlar hem de istediğimiz an ulaşabilmemize imkan sağlar. Poşetlikleri dolap kapaklarının içine monte edebileceğimiz gibi duvara asarak da kullanabiliriz. Nerede ve ne şekilde kullanılacağı tamamen bize bağlı. Farklı şekillerde tasarlanmış olan poşetlikler, ihtiyacımız olan poşetlere kolayca ulaşmamızı sağlar.

Mutfakların en şirin aksesuarlarından el yapımı poşet modelleri ve yapılışına yer verdik.

Poşetlik modelleri mutfaktaki poşet dağınıklığını toplamanın en kolay ve en şık yolu olsa gerek. Tabi yaratıcı hanımlar yine sınır tanımıyor.

Evinizde bulabileceğiniz hemen her türlü malzeme ile farklı poşetlik modelleri ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin evde bulduğunuz çocuklarınızdan kalma bebekler ve kumaşlar ile birbirinden farklı bez poşetlik modelleri elde edebilirsiniz.

Galerimizde El Yapımı Poşetlik Modellerini İnceleyebilirsiniz

Sadece bebekler mi kumaşların üzerini boncuklar, kurdeleler, fırfırlar veya düğmeler aklınıza ne geldiyse ya da neyi yakıştırdıysanız işleyebilirsiniz.

Sadece bez poşetlik modelleri mi ister işi ister tığ ile de örgü poşetlik modelleri de hazırlayabilirsiniz. Yine bebekli poşetlik modellerinde kullanılan bez veya kumaş yerine uygun bir ip kullanarak da basit örgü modelleri ile harikalar yarabilirsiniz.

Paylaştığımız el yapımı poşetlik modellerinden de görebileceğiniz gibi örgü poşetlik modellerinde çilek mısır gibi meyve sebze motifleriyle mutfağınızla uyumlu bir görünüme sahip örnekler ortaya çıkarabilirsiniz.

Yine hepimizin dolabında bulunan elbise askısına geçireceğiniz kumaş yardımıyla da kullanımı kolay bir biçimde poşetlik modelleri yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bez poşetlik modelleri veya örgü poşetlik modelleri gibi küçük dokunuşlarla mutfağındaki küçük dağınıklıkları derlemek ve şıklık katmak oldukça kolay. Her şey sizin becerikli ellerinizdeki sihirli dokunuşlarda saklı.

Poşetlikler dışarıda hazır olarak satıldığı gibi kendi zevkimize göre evde el yapımı olarak da yapabiliriz
Üzerine kendi yaptığımız el örgüler ile de süsleyebiliriz ve farklı düğme veya şirinlik katmak için hayvan figürlerini de kullanabiliriz. Poşetlikler genelde mutfakta kullanıldığı için el işi örgüler mutfağımızda şık durmuyorsa farklı alternatif süslemeler de düşünülebilir. Mesela hazır dantel alınıp boncuk ya da mutfağımızla uyum sağlayacak farklı süslemelerle zevkimize göre şık bir el yapımı poşetlik elde edebiliriz. Poşetlikleri yapmak için evimizde kullanmadığımız plastik pet şişeleri de kullanabilir, üzerini farklı motiflerle kaplayıp şirin bir hale getirebiliriz. Plastik şişe kullanmadan kumaştan da farklı modellerde poşetlikler yapılabilir. Hem bunu yapmak için profesyonel dikiş dikebilmek gerekmiyor. Basit dikiş bilgisiyle de poşetlikler yapabilir ve mutfağınıza renk katabiliriz. Kumaşların üzerlerini de mutfağımıza uygun farklı figürlerle süsleyebiliriz.

Poşetlikler sadece mutfaklarda mı kullanılır?
Sağlık kuruluşlarında yoğun bir şekilde kullanılan galoşları koymak için de kullanılabilir. Anaokulları içerisinde de halı kullanıldığı için ayakkabı ile içeri girilmez. Dışarıdan gelen bireyler için galoşlar giyilmesi istenir ve bu tarz yerlerde de galoş kullanıldığı için galoşların konulduğu dekoratif poşetlikler tercih sebebidir. Kullanım açısından kolaylık sağladığı için poşetin veya galoşun kullanıldığı her yerde estetik açıdan da güzel görünüm sağladığı için birçok insan tarafından kullanılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. feriha dedi ki:

  gayet güzel ve yapımı kolaymış poşetlik modellerinin bende poşetlik yazınızdaki poşetlik modellerinden yapmak istiyorum çokta kullanışlılar gerçekten

 2. selime dedi ki:

  yapılışını açıklamalı yazabilir misiniz…

 3. selime dedi ki:

  çilekli olan poşetliğin yapılışı

 4. gamze dedi ki:

  galiba çilekli poşetlik modeli en alttan tığ ile örülmüş ve genişleterek devam etmiş.

 5. Anonim dedi ki:

  Baykus posetligi anlatin lutfen

Tüm Hakları Saklıdır.