Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

04.03.2019
154
A+
A-
Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

Ders çalışmanın 7 altın kuralı nedir? Etkili ders çalışmanın en önemli kuralı disiplindir. Ders çalışmak birçok öğrenci için büyük bir sorun olarak biliniyor. İçinden çıkılmaz bir durum olarak görülen ders çalışmak, kimi zaman öğrencilerde büyük bir bıkkınlığa neden oluyor. Bazı öğrenciler de ders çalışmak istiyor ancak nasıl etkili çalışacağını bilmediği için başarılı olamıyor. Ders çalışmanın etkili kuralları söz konusudur. Bu etkili kuralların 7 ana başlık altına alınması ile birlikte ders çalışmak bir kabul olmaktan çıkarak eğlenceli bir durum halini alıyor.


Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

 Disiplinli Çalışmak Altın Kural

 Etkili bir şekilde ders çalışmak için en önemli kural disiplinli çalışmaktır. Basit ya da zor ders ayrımı yapmadan her derse aynı önemi vermek başarının kapıların ı kendiliğinden açan en önemli etken olarak görülüyor. Bu nedenler ders seçmeden her derse eşit mesafede yaklaşma disiplini göstermek öğrencinin ders çalışma şevkini daha da artıran etkenler arasında yer alıyor.

Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

 Kalıcı Bilgi için Ders Tekrarı

 Derslerde görülen konuların günlük olarak öğrenilmesi değil kalıcı bir şekilde öğrenilmesi için hangi konu olursa olsun günlük olarak tekrar etmek gerekiyor. Günlük olarak tekrar edilen konular aynı zamanda yaklaşan sınavlar için de bire hazırlık aşaması oluyor. Tekrar ederken öncelikle okulda görülen derslerin birebir tekrarı yapılarak o konular ile ilgili sorular çözülerek konuların pekiştirilmesi sağlanıyor.


Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

 Akılda Kalıcı Bilgi için Yazarak Çalışmak

 İşlenen konuların akılda daha fazla kalıcı olması için işlenen konuların yazarak çalışılması da önemli konular arasında yer alıyor. Özellikle konuların özeti çıkarılarak bu özet üzerinden çalışmak büyük bir konu dağı içinde hem gereksiz konuların çıkarılması sağlanıyor hem de konuların uzun olmasından dolayı kaybedilen motivasyon yeniden kazanılıyor. Yazarak çalışmak sınavlar öncesinde en iyi hazırlanma metodudur.

 Etkili Bir Pratik için Soru Çözümü

Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

 İşlenen konular ile ilgili genel tekrarlar yapıldıktan sonra o konular ile ilgili bol bol soru çözülmesi konuların tam anlamı ile pekiştirilmesi için oldukça önemli. Bunun için konulara hitap eden birçok yardımcı kaynak ve internet ortamında sorular çözerek konuların çok iyi öğrenilmesi sağlanmalıdır.

 Soru çözmenin bir başka önemli avantajı da soru çözdükçe ve doğru cevaplar verildikçe öğrencinin öz güveni yerine gelerek derslerinde çok daha başarılı olması sağlanıyor. Öz güveni yerinde olan bir öğrencinin de başarısız olma gibi bir surumu söz konusu olmuyor.

Bir Sonraki Günün Derslerine Ön Hazırlık

 Ders çalışmaya başlandığı günün dersleri tekrar edildikten ve ilgili konular ile ilgili soru çözümleri yaptıktan sonra ertesi gün işlenecek dersler için bir ön hazırlık yapmak gerekiyor. Bu dersler için ön hazırlık yapmak hem ertesi gün anlatılan konulara yabancı kalınmamış olunuyor hem de konunun daha çabuk öğrenilmesi sağlanıyor.

  O gün içerisinde okuldan sonra derslerin tekrar edeceği düşünüldüğünde bir gün öncesinden ön hazırlık yapmak konuların çok daha çabuk ve kolay bir şekilde pekişmesine yardımcı olması açısından önemlidir.

Ders Çalışmanın 7 Altın Kuralı

 Yardımcı Kaynaklardan Çalışmak

Derslere ait konuların çok daha iyi pekiştirilmesi için yardımcı kaynaklardan da çalışılması gerekiyor. Çünkü her ders kitabı kendine ait format ile bilgi verirken farklı kaynaklardan çalışmak farklı formatlar ile konulara hakim olmayı sağlıyor. Bu kaynaklardan çalışılarak soru çözümleri de yapılması gerekiyor.

 Planlı ve Programlı Çalışmak

Ders çalışmanın en önemli kuralı planlı ve programlı çalışmaktır. Belli bir plan ve program ekseninde derslere çalışmak itinalı olmak açısından da büyük önem taşıyor. Plan ve program disiplinin bir parçası olduğundan başarının en büyük faktörlerinden birisidir.


FOTO GALERİ / Ders Çalışmanın 7 Altın KuralıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.