Bitki Çayları ve Faydaları

04.03.2019
1.262
A+
A-
Bitki Çayları ve Faydaları

Bu yazımızda sizlere bitki çayının faydaları ve insan vücuduna sağladığı yararlardan bahsedeceğiz. Hangi bitki çayları hangi hastalığa iyi gelmektedir? Hangi bitkilerin çayları vardır? Bitki çayları ile ilgili genel bir bilgi vereceğiz. Sık olarak tüketilen bu bitki çayları ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

 Günümüzde yaygın olarak kullanılan bitkisel çaylar birçok hastalığın tedavisinde iyileştirici olarak kullanılmaktadır. İnsanlar antibiyotik almaktansa yerine bitki çayları takviyesi ile kendilerini doğal yollardan tedavi etmeye çalışıyor. Birçok faydası olan bu bitki çaylarını aşırı tüketilmesi halinde zararları olsa da aşırıya kaçılmadığı takdir de hastalıklara da faydaları bulunmaktadır.

 Bitkisel çayların kalp rahatsızlıklarında tutunda böbrek hastalıklarına, mide hastalıklarına, soğuk algınlığına, sinir bozukluğu gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bitkisel çayların hastalıkların dışında dinlendirici ve rahatlatıcı özellikleri de mevcuttur. Bu bitki çaylarını bilinçli olarak tüketmeliyiz. Sağlığımıza fayda sağlaması için tükettiğimiz bitki çaylarını doğru ve bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Önemli olan elde yapılan bitki çaylarının kıvamını iyi tutturabilmek. Bitki çaylarının yapımında bu kıvam tutturulamadığı zaman bazı olumsuz sonuçlar doğurabilir. Dolayısı ile kafamıza göre bitki çayları yapmayacağız. Bu konuda uzman kişiler ve kurumlardan destek alarak bitkisel çaylarımızı yapabiliriz. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen bu bitki çayları bilinçli olarak kullanılmalıdır. Hatta bir uzmana danışılarak tüketilmesinde fayda vardır.

 

Bazı önemli bitki çaylarını ve faydalarını aşağıda sizler için yazdık. Acil şifalar dileyerek keyifli bir bitkisel çay molası diliyoruz. Afiyet olsun.

 

Ada Çayı ve Faydaları

Yıllardır gıda tüketimi olarak ve sağlık açısından tedavi etkisi ile bilinen ve kullanılan bir çaydır. Fazlası ile aromatik bir tat ve kokuya sahip olan bir bitki olan Ada çayının oldukça fazla faydası bulunmaktadır.

·         Vücuttaki zararlı toksinler atılmasına yardımcı olur

·         Karaciğerde ki kirliliği temizler

·         Beyaz saçın oluşmasını azaltır

·         Ağız yaralarına iyi gelir

·         Kan şekerinin düşürülmesini sağlar

·         Sakinleştirici ve stres önleyicidir

Anason Çayı ve Faydaları 

Anason daha çok tat ve koku vermek için kullanılan bir bitki türüdür. Genellikle alkollü içeceklere, yemeklere ve sabun yapımında sabunlara koku vermek için kullanılıyor. Bunun yanında sağlık açısından da büyük faydaları var. Anason çayı anason tohumundan yapılan bir çaydır.

·         Soğuk algınlığına iyi gelir

·         Akciğere iyi gelir

·         Sinüzit ve bronşite iyi gelir

·         Boğaz ağrıları ve hazımsızlığa iyi gelir

Ihlamur Çayı ve Faydaları 

Birçok hastalığın tedavisi için kullanılan ıhlamur çayı genellikle sinir ve stres giderici olarak kullanılmıştır. Ihlamur çayının faydalarından dolayı, genellikle havaların soğuması ile soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ortaya çıktığı zamanlarda ıhlamur çayı daha çok tüketilmeye başlanır.

·         Ateş düşürür, öksürüğe iyi gelir

·         Gribe, nezleye, migrene iyi gelir

·         Sinir ve stresi azaltır

·         Karaciğer tedavisi için kullanılır.

·         Damar sertliklerine iyi gelir

Nane Çayı ve Faydaları

Günlük yaşamda bir çok alanda kullanılmakla birlikte genellikle bir çok yemek ve içecek de aroma olarak karşımıza çıkar. Sağlık açısından oldukça önemli tedavi etkisi olan bir bitki türüdür. Nane çayı nanenin yapraklarından yapılan bir çaydır. Nane bitkisi evde de kolayca yetiştirilebilen bir bitki olduğu için nane çayı genel olarak tercih edilen bir bitki çayıdır.

·         Stresi azaltır, sakinleştirir

·         Astıma iyi gelir

·         C vitamini deposudur

·         Sinüzite iyi gelir, tıkanıkları açar

·         Safrada oluşan taş için iyi gelir

Papatya Çayı ve Faydaları 

Uyku bozukluğu yaşayanlar için kullanılan bir bitki türü olmakla birlikte günümüzde bir çok ilaç içerisinde de kullanılmaktadır. Papatya ilkbahar aylarında çıkan oldukça sağlıklı bir bitkidir.

·         Uyku bozukluklarına iyi gelir

·         Stres, kaygı ve sinire iyi gelir

·         Ağız iltihaplarına ve diş eti hastalıklarına iyi gelir

·         Karaciğeri düzgün çalıştırır

·         Birçok ağrıya iyi gelir

Zencefil Çayı ve Faydaları 

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil bitkisi yemeklerde baharat olarakta kullanılmaktadır. Birçok faydası bulunan zencefilin çayı yaşadığımız soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklarda da kullanılan bir çaydır.

·         Mide bulantısı, baş dönmesine iyi gelir

·         Sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini düşürür

·         Adet ağrılarına iyi gelir

·         Boğaz ve kas ağrılarına iyi gelir

·         Ateşi düşürür, terlemeyi artırır

Kekik çayı ve Faydaları

Kekik yemeklerde de bitki çayı olarak da yaygın olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. En fazla kullanılan bitki çaylarından birisi de kekik çayıdır.

·         Boğaz ağrılarına iyi gelir ve öksürüğü azaltır.

·         Antioksidan özelliği vardır.

·         Yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır.

·         Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

 

·         Ağız kokusunu geçirmeye yardımcı olur.

 

FOTO GALERİ / Bitki Çayları ve Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.