Kadın ve Moda

Deterjandan Tahriş Olan Ellere Ne İyi Gelir

20.09.2019
Deterjandan Tahriş Olan Ellere Ne İyi Gelir

Cilt üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı, tahriş meydana gelebilir. Kullanılan kozmetik ürünleri, kişisel bakım ürünleri, ev temizlik ürünleri ya da benzeri kimyasal içerikli ürünler ve farklı sebeplerden dolayı tahriş oluşabilir. Genellikle mutfakta vakit geçiren kadınlar ya da çamaşırları ellerinde yıkayanlar, deterjandan kaynaklı tahrişe maruz kalabilir. Bulaşık deterjanı ve çamaşır deterjanları, içerdikleri kimyasal maddeler ile kişiden kişiye farklı alerjik durumlara sebep olabilir. Bu durumda deterjandan tahriş olan ellere ne iyi gelir bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Tabii öncelikle bilmelisiniz ki kimyasal madde kaynaklı bir tahriş olduğundan dolayı, kozmetik ürünlerinden yani kremlerden yardım almak yerine doğal çareleri demeniz daha sağlıklı olacaktır. Örneğin; zeytinyağı, badem yağı, vazelin gibi çeşitli ürünleri kullanabilirsiniz.

Deterjandan Tahriş Olan Ellere İyi Gelenler

Başlıklar

Tahriş Olan Cilde Ne İyi Gelir

Çeşitli kimyasal madde ve yapay koku içeren kozmetik ürünleri ve ev temizlik ürünleri cildin tahriş olmasına yol açar. Bu tarz tahrişler ile karşılaştığınızda öncelikle, tahrişe sebep olan etken ürünü kullanmayı bırakmalısınız. Örneğin, herhangi bir kozmetik ürününüz buna sebep ise onun yerine farklı bir ürün tercih edin. Aynı şekilde çamaşır deterjanı ellerinizde tahrişe sebep olduysa, Hipoalerjenik çamaşır deterjanlarını ve de cilt ürünlerini tercih edebilirsiniz. Böylece deterjandan tahriş olan ellere ne iyi gelir adımında ilk çareye başvurmuş olursunuz. Aynı
zamanda parfüm içermeyen deterjanları tercih edin.

Tahriş olan cildinizi tedavi etmek için, öncelikle tahrişe sebep olan etkeni belirlemeniz gerekir. Ellerinizde tahrişe sebep olan evinizde kullandığınız deterjan ise, daha önce belirttiğimiz uygulamaları gerçekleştirmekle başlayabilirsiniz. Ayrıca doğal içerikli bitkisel ürünlerden de yardım alabilirsiniz. Tahrişe sebep olan etkene bağlı olarak, bazen tahriş olan cilde iyi gelen ürün değişebilir. Ama doğal yöntemlerde kullanılan ürünler, genellikle aynı özelliklere sahiptir.

[haber id=”1986″]

Deterjandan Tahriş Olan Ellere İyi Gelen Uygulamalar

Deterjandan tahriş olan ellere iyi gelen yöntemler ve tahriş olan cilde iyi gelen ürünler genel olarak aynıdır. Tabii deterjandan dolayı oluşan tahriş için, öne çıkan bazı ürünler vardır. Öncelikle kullandığınız deterjanı kullanmayı bırakmalı ve cildinize uyumlu deterjanı kullanmalısınız. Sonrasında ise doğal ürünler ile tahriş olan cildinizi tedavi edebilirsiniz. Ellerinize düzenli olarak; her akşam zeytinyağı uygulayın ve eldiven ile hava almaması için kapatın. Böylece elleriniz kaybettiği nem dengesini sağlar ve ellerinizi onarır. Aynı zamanda diğer bitkisel yağlardan da yararlanabilirsiniz. Badem yağ, kantaron yağı gibi ürünlerde ellerinize iyi gelecektir.

Tahriş Olan Cilde ve Ellere İyi Gelen Yöntemler

1. Zeytinyağı: Özellikle egzama gibi deri rahatsızlığı sonucu oluşan durumları ortadan kaldırır. Zeytinyağını tahriş olan bölgenize direk olarak uygulayabilirsiniz. Tahriş sonucu oluşan; kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları yok eder. Ayrıca cildinizi, ellerinizi besler ve hızla onarır.

2. Maden suyu: Tahriş sonucu oluşan kızarıklık, kaşıntı gibi durumlara iyi gelir.

3. Vazelin: Tahriş olan bölgenin kurumasını önler ve gelişen problemleri ortadan kaldırır.

4. Badem Yağı: Badem yağı da diğer bitkisel yağlar gibi cildi besler ve onarır.

5. Kantaron Yağı: Sarı ve kırmızı kantaron yağı, cilt üzerinde sağlıklı etkilere sahiptir. Tahriş olan cilde iyi gelen kantaron yağı vücuttaki kızarmaları giderir ve tahrişi yok eder.

6. Domates: Domates içerdiği A ve C vitaminleri ile cildi besler ve onarıcı etkisi ile tahrişin oluşturduğu problemleri tedavi eder.

7. Aspirin: Sivrisinek, böcek sokmaları sonucu oluşan tahriş için, aspirini toz haline getirerek cildinize sürebilirsiniz.

8. Zencefil: Cildi rahatlatır ve antioksidan özelliği ile iltihabı giderir. Zencefilli sabun kullanabilir ya da direk olarak toz haline getirdikten sonra cildinize uygulayabilirsiniz.

9. Çay: Yeşil-siyah çay içerdiği phytonutrients maddesi, hafif yanıklardan sonra zarar gören damarları rahatlatır. Tahriş olan bölgeye soğuk çay uygulayabilirsiniz.

10. Yoğurt: Özellikle güneş yanıklarından dolayı oluşan tahrişler için, cildinize uygulayabilirsiniz. Sorunlu bölgeye yoğurdu sürün ve 30 dakika kadar bekletin.

Cildi Yatıştıran Tahriş Kremleri

Deterjandan tahriş olan ellere; doğal yöntemleri deneyebilir ve ek olarak cildi yatıştırıcı kremleri kullanabilirsiniz. Bu yönde ilk tercih edilen krem ise Hametan kremidir. Hametan kremi, cildi besler ve tahriş sorunlarını ortadan kaldırır. Bebeklerde oluşan tahrişler içinde genellikle kullanılır. Deriye zarar vermeyen bu krem, cildin yatışmasını sağlar. Aynı zamanda hücre yenileme özelliğine sahiptir. Böylece sorunları dokuları onarır ve tahriş oluşan bölgede yeni dokunun oluşmasını sağlar.

Deterjandan Tahriş Olan Ellere Ne İyi Gelir

Bu özelliklere sahip; Bepanthol Sensiderm krem, Oksizinc krem, Mustela krem ve Teramisin merhem vb. krem seçenekleri de aynı şekilde cildi yatıştıran etkiye sahiptir. Deri sorunlarına tedavi sağlayan kremleri kullanmadan önce, öncelikle doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Tahriş Kaç Günde Geçer?

Deterjandan tahriş olan eller ya da cildin herhangi bir bölgesinde meydana gelen tahriş sorunları, altında yatan nedene bağlı olarak farklı tedavi sürecine sahiptir. Deterjandan kaynaklı tahriş sorunlarından hızla kurtulmak için, öncelikle kullandığınız deterjanı değiştirmeli ve gerekli tedavi sürecine geçmelisiniz. Düzenli bir şekilde uyguladığınız tedaviler sonucunda, birkaç gün içinde tahriş sorunlarından kurtulabilirsiniz. Ama alerjik reaksiyonlar sonucu tahriş oluşuyor ise tabii tekrar kullanma ya da temas halinde aynı sorunlar karşılaşabilir ve tedavi süreciniz uzayabilir. Aynı şekilde cildinizin herhangi bir bölgesinde oluşan tahriş, oluşum süreçlerine göre tedaviye yanıt verme süresi de değişir.

[haber id=”775″]

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    anneme çok iyi geldi

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar