Kadın ve Moda

Cilt Tahrişi Nedir? Tahriş Olmuş Cilt Nasıl İyileşir

27.06.2023
Cilt Tahrişi Nedir? Tahriş Olmuş Cilt Nasıl İyileşir

Yüzünüz tüm duygusal ifadelerinizin merkezidir ve aynı zamanda kimliğinizdir. Bu nedenle özel bir dikkat gerektirir ve cilt tahrişi yaşamamanız için cildinizi korumanız gereken kimyasallardan uzak durmanız gerekir.

Başlıklar

Cilt Tahrişi Nedir?

Cilt Tahrişi Nedir

Cilt Tahrişi Nedir

 

Cilt tahrişi, cildin pürüzlü hale gelmesi ile kırmızımsı görünüme sahip olması ve bazen iltihaplı olması durumudur. Cilt tahrişi tek bir sonuca bağlı değildir. Bazı tahriş durumlarında cilt kuru ve kaşıntılı olabilir ve cildinizde rahatsız edici ağrılar gelişebilir. Cilt tahrişine, bakteriyel enfeksiyonlar, viral semptomlar ve bakteri oluşumu gibi sorunlar neden olduğu gibi daha farklı durumlar da neden olabilir.

Cilt Tahrişi Yaşamamak İçin Yapılmaması Gerekenler!

Cilt Tahrişi Yaşamamak İçin Yapılmaması Gerekenler

Cilt Tahrişi Yaşamamak İçin Yapılmaması Gerekenler

 

Şampuan Kullanırken Dikkat!

Saçınızın ve yüzünüzün yapısı farklıdır. Saçlarınız yağ ve kiri çıkarmak için güçlü yüzey aktif maddelere ihtiyaç duyarlar. Ama yüzünüzün daha hassas bileşenlerden üretilmiş temizleyicilere ihtiyacı vardır. Şampuanlar cildinizi oluşturan hassas moleküller için iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Yüzünüzü yıkamak için şampuan kullanırsanız cildiniz lapa lapa ve kuru görünür ve bu da cilt tahrişi denilen soruna yol açar. Bu yüzden saçlarınızı yıkadığınızda şampuanın yüzünüze temas etmediğinden emin olun.

Tabi ki saçınızı yıkarken şampuan cildinize temas edecektir, sizin burada yapmanız gereken, bu temas süresini mümkün olduğu kadar en aza indirmektir.

Cildinizin Tahriş Olmaması İçin Saç Boyanızı İyi Seçin ve Doğru Kullanın

Saç boyalarında (bazı doğal saç boyalarını hariç tutabiliriz) cildinizde sert reaksiyonlar oluşturabilecek kimyasallar vardır. Bu yüzden saç boyanızı tahriş olmuş cilt sorununa neden olacak şekilde, saçınız dışındaki kalan kısımlardan uzak tutmalısınız.

Özellikle saç renginize uyması için kaşlarınızı renklendirmek istiyorsanız. Kutu saç boyanızın yerine bitkisel boyalar veya renkli kaş maskaraları kullanın. Kutu boyalar göz etrafındaki cildi tahriş edebilir.

Saç Serumu Tahriş Olmuş Bir Cilde Neden Olabilir

Tıpkı diğer kozmetikler gibi, farklı bölgelerdeki serumlar farklı bileşenlerden oluşur. Saç serumları saçı tedavi ederler. Fakat cilt yaralarını veya ince çizgileri tedavi etmezler. Ayrıca bu hoş kokulu saç serumları cilt tahrişi sorununa da neden olabilir.

Saç Spreyi Kullanırken Cildinizi Korumalısınız

Yanlış bir inanışa göre saç spreyi saçınızı şekilli tuttuğu gibi makyajınızı da sabitlemenize yardımcı olur. Bu efsane kesinlikle yanlış ve ciddi cilt tahrişi sorunlarına neden olabilecek bir bilgidir.

Saç Spreyleri cildinizi kurutur ve olduğundan daha yaşlı görünmesine yol açacak alkol vb. kimyasallar içerir. Ayrıca bu spreyler cildinizi tahriş ederek iltihaplanma ve kızarıklığa neden olabilir.

Vücut Losyonları Cildinizi Tahriş edebilir

Cilt bakımı kolay değildir. Vücudunuz farklı bölgeler için farklı ürünlere ihtiyaç duyar. Yüzünüz için cilt losyonu kullanmak istiyorsanız hemen vazgeçmenizde fayda var.

Yüzünüze asla vücut losyonu sürmeyin. Vücut losyonları daha yoğun ve ağır kokuludur. Bu nedenle yüzünüzü ekstra yağlı ve iltihaplı hale getirebilir. Yüzünüzün hassas doğası nedeniyle hafif ve yumuşak bir kreme ihtiyacı vardır. Ayrıca vücut losyonları ciltte tahriş gibi yüzdeki cilt problemlerini de gidermeyeceği gibi daha fazla probleme yol açabilirler.

Ayak Kremleri Sadece Ayaklar İçin Kullanılır

Bu kremler çok yoğun ve zengin içeriklidir. Ayaklar üzerindeki sert ölü deriyi parçalaması için üretilmiştir. Yüzünüzde veya ayağınız dışındaki farklı bir bölgede bulunan kısımlara uyguladığınızda içerisindeki asitik bileşenler cildinize ciddi hasar verebilir.

Deodorant Güzel Kokmanızı Sağlar Cildinize İyi Gelmez

Bazen insanlar deodorant koltuk altı terlemesini önlüyorsa yüzdeki makyajında erimesini engeller zannediyor. Oysaki bu yanlıştır. Cildinize deodorant sıkarsanız yüzünüzdeki gözenekler tıkanır ve nefes alamaz. Bununla birlikte içeriğindeki bileşenler ciltte tahrişe neden olur ve beraberinde kalıcı hasar verebilir.

Cildinize Önem Veriyorsanız Ojeyi Sadece Tırnaklarda Kullanın

Ojeler asla yüz de kullanılmamalıdır. Cildi aşırı kurutan akrilik moleküller içerirler. Yüzünüzü boyamanız gerekiyorsa, yüz için formüle edilmiş güvenli boyaları kullanın.

Mayonez

Mayonez saçlar için tercih edilebilir (saç derisine uygulanmadığı sürece). Ama yüzünüz için tavsiye edilmez. Asitli bir yapısı vardır. Ayrıca gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Cildinizde kullanacağınız zaman da gözenekler tıkanır ve asit içeriği ile beraber ciltte tahriş meydana gelebilir.

Sirke Yerine Cilt için Üretilen Tonikler Kullanın

Sirke bir toniktir. Sirke bekledikçe su kaybeder. Asitli bir yapısı olduğu için güçlü bir sirke kullanırsanız yüzünüz yanar. Bu yüzden, yüzünüzün ihtiyaçlarına uygun bir tonik almalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar