Kadın ve Moda

Bilekteki Dövmeler Ve Anlamları

08.07.2019
Bilekteki Dövmeler Ve Anlamları

Vücudunda küçük bir dövme olsun isteyenlerin en son yıllarda en çok tercih ettiği yerler ise bilekleri sebebi ise daha hoş göründüğünü düşünmeleridir. Bilek dövmeleri, bu dövmeyi yaptıran kişilere çok ayrı bir çekicilik kattığı düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı olsa gerek, erkekler genellikle üst kol ve omuz bölgelerine dövme yaptırırlardı. Sonraları bu dövmeler yavaş yavaş aşağıya doğru doğruca bileklere iniş gösterdi. Bileklere yapılan dövmeler görünürlüğü sebebiyle de sıkça tercih edilmektedir. Eğer yaptırmış olduğunuz dövmeye bir anlam yükledi iseniz her an bakıp anımsamanız adına bilekte yapılması çok daha doğru bir karar niteliğinde olacaktır.

Yeni Bilek Dövmeleri

Başlıklar

Dövme Yaptırmaya Çekinen Kişiler İçin

Dövme yaptırma isteği gençlikte, delikanlılık zamanlarında hep bir an için bile olsa aklımızı çelmiş bir düşüncedir. Bize yaptırsam mı acaba sorusunu büyük bir merakla sordurmuştur. Diyelim ki yaptırdım ya sonradan fikrim değişirse diye düşünürüz. Ya hoşuma gitmez ise ya değiştirmek ister isem yapılırken çok acırsa diye birçok soru akıllarla gelmektedir. Diyelim dövmeyi sevmedik veya artık vücudumuzda dövme istemiyoruz işte o zaman sildirme işlemi olacak peki ya dövme sildirme işleminde acırsa gibi soruların cevapları akılları kurcalamıştır.

Bilek Dövmeleri Yeni

Bu olaya çare olarak hem acının uygulanma alanı küçük olduğu için daha az yerde hissedilecek olması için minik olan dövmeler tercih edebilirsiniz. Ve silinmesini istediğiniz dövmenin silme işlemi için bu silme işlemi daha az lazer ışınına maruz kalacak şekilde olsun diye küçük dövme tercih ederek kullanabilirsiniz. Hem de bu şekilde bir tercih yaptırdığınızda sosyal ve iş hayatınızı da tehlikeye atmayacak büyüklükte olmaları avantaj olan minik dövmelerden tercih ederek uygulatabilirsiniz.

[haber id=”40832″]

Bu minik dövmeler diğer dövmelere göre daha mantıklı bir seçim olabilmektedir. Bu bahsettiğimiz küçük dövmeler özellikle avuç içi, parmak, bilek, omuz gibi yerlere uygulanabilmektedir. Küçük dövme şekilleri neler olabilir der iseniz birkaç örnek verebiliriz. Bu dövmeler küçük kalp şekli, kuğu şekli, kedi şekli gibi şekillerde olabilir. Bunların yanı sıra da ok şeklinde, elmas şeklinde, ay şeklinde gibi farklı şekillerde de olabilmektedir. Kuştan tavşana, kurbağadan file de birçok hayvanı vücudunuza yaptırabilirsiniz. Bunların dışında da istediğiniz başka şekiller var ise onları da yaptırmak isteyebilirsiniz.

2019 Bilekten Dövme Tasarımları

Dinimizde Ve Diğer Dinlerde Dövme Yaptırmanın Yeri

Vücuda iğneler batırılarak açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılmaktadır dövmeler. Eski çağlardan bu yana yapılan dövme işlemi bir cahiliye âdetidir. Sağlık açısından zararlı olduğu ve çok zararlı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında ise dinen de dövme yaptırmak yasaklanmıştır. Dövme yaptırmanın altında yatan sebeplerden biri olan dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacı yaratılıştan insana verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi hiç de doğru olmayan bir olgudur.

[haber id=”30876″]

Dinimiz olan İslam dininde, fıtratı bozma olarak kabul edilmektedir ve yasaklanmıştır. Bunun daha içeriğini okumak isteyen kişiler için Nisa 4/119 den okuyabilerek araştırmalarına bakabilirler. Hz. Peygamber (s.a.s.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiştir. Ve bunu yapanların ve yaptıran kişiler bundan dolayı Allah’ın rahmetinden uzakta bulunacağını söylemiştir. Detaylı bilgi için lütfen Buhari, Libas, 83–87; Müslim, Libas, 33 okuyunuz. Dolayısıyla dövme yaptırmak caiz bir işlem değildir.

Hahambaşı Genel Sekreteri Yusuf Altıntaş

Beden üzerinde dövme yapmak ve ya yaptırmak Musevi inancı mensupları açısından da doğru bulunmamaktadır. Musevi dininin temel ilahi metni olan Tora, Tevrat metinlerinde dövme yapma ve ya yaptırma işlemi bir tanrısal buyruk olarak men edilmiş bulunmaktadır.

Bilekten Dövme Tasarımları 2019

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu

Dövme yapma ve ya dövme yaptırma konusunda kuran-ı Kerim’de bir ayet yok bildiğiniz gibi bulunmamaktadır. Hocalarımız da bunu söylemiştir. Ama Hz. Peygamber bir hadis içinde dövmeyi yasaklıyor. Çünkü o dönemde dövme bir sosyal statünün belirtisi idi. Aşiret lükse düşkün insan, hizmetçi kabile reisinin hanımı gibi değişik toplumsal bir statüyü temsil ediyordu. Ve ya üst alt kademesini göstermekteydi. Hz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hem insan vücudu üzerindeki bu tür oynamaları hoş görmemiştir. Hem de bu statüyü hoş görmediği için dövmeyi yasaklamıştır. Ama dövmenin yasak olması alınan abdesti ve kılınan namazı geçersiz kılmamaktadır. Gusül ve ya abdestin kabul edilmesi ayrı bir meseledir. Dövmenin yasaklanmış olması ayrı bir meseledir.

Dövmeler Ve Dövmelerin Anlamları

Eskiden bu yana bir şeyleri sembolize etmek için (güç, gurur, dayanıklılık vs. gibi) bu özellikleri taşıyan canlıların resimleri kullanılmış. Ve bu özellikler taklit edilmiştir. Genelde dövme yapımında resmedilen çoğu canlı figürlerinin özellikle hayvanların iyi yanları anlam olarak temel alınmıştır. Ve dövme olarak yapılmıştır. Bu kadar ile de kalınmayıp günümüzde de hala yapılmaktadır. ve halende yapılmaya devam etmektedir. Dövme olarak tercih edilen figürler hep tartışıldı. Fakat burada önemli olan şey sizin niyetinizdir. Siz bir dövme yaptırırken ona ne anlam yüklemek istiyorsanız dövmenizin anlamı da o sizin yüklediğiniz anlamdır. Yine de dünyanın geri kalan kısmında klasikleşmiş diyebileceğimiz bazı desenler bulunmaktadır. Bu klasiklerin anlamları artık benimsenmiş ve herkes tarafından da kabul edilmiştir. İşte bu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen figürlerin anlamları ve açıklamaları verilmiştir.

Bilekten Dövme Tasarımları

Hayvan Dövmeleri

• Akrep Dövmesi Güçlü bedeni ve ölümcül iğnesiyle bilinir akrep. Gelecek tehlikeleri anlatır. Ve ya zor dönüşümlerin habercisidir. • Aslan Dövmesi Ormanın kralı aslandır. Ve bu gurur, liderlik ve cesareti temsil etmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar