Kadın ve Moda

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

11.03.2019
24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

Bebeklerin farklı ay dönemleri baz almak suretiyle onlar için zeka testi gerçekleştirilir. Bu daha çok onların zihinsel yeteneklerini ölçmek için yapılan bir testtir.

 – Bebeklerin kavrama becerileri

 – Akıl yürütme yetenekleri

 – Görsel hafıza

 – Yargılama

 – Çabuk öğrenme

 Tüm bunlar bebekler için yapılan testler kapsamında ortaya çıkarılır. Ayrıca testler bebeklerde zeka geriliği ya da üstün zekalı olup olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda bebeğin hangi alanlara ilgi duyduğunu veya nelere uzak kaldığını da gösterir.

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

 Zeka testi özellikle fiziksel açıdan meydana gelen problemlerin anlaşılmasında büyük bir öneme sahiptir. İşitme, görme ve nöroloji gibi problemler erken yaşlarda teşhis edilir.

 Bebekler için Yapılan Testlerde Ortaya Çıkan Problem Nedenleri

 Yapılan testler neticesinde bebeklerde zeka geriliği var ise bu durum farklı sebeplerden dolayı gün yüzüne çıkabilmektedir. Çevresel ve genetik faktörler, beslenme sorunları bunların başında gelmektedir. Doğru teşhis için zeka testi farklı yerlerde ele alınır ve büyük öneme sahiptir.

 – Özel kliniklerde

 – Pedagog gözetiminde

 – Alanında uzman psikiyatri ve psikologlar eşliğinde

 Normal bebek farklı dönemlerinde, yapılan birtakım testler neticesinde tepkiler verir. Bu tepkiler zeka testi ile beraber belli kriterler baz alınmak suretiyle ölçülür ve gerekli analizler yapılır. Özellikle bebekler için farklı objelerle testler gerçekleştirilir. Böylece bebeğin verdiği tepkiler bu kriterler kapsamında örtüşüyorsa, testin olumlu sonuç verdiği söylenebilmektedir.

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

 Bebek için Zeka Testi Aşamaları

 Bebeklerde zihinsel gelişim açısından en önemli dönem 2 yaşına gelene kadar geçen zamandır. Bu daha çok duyu hareket zekasının başladığı doğumdan itibaren 24 aylık olana kadar geçen süreyi baz alır. Genel olarak 6 aşamadan oluşur ve bebeğin konuşma döneminden önceki evreyi kapsar.

 

 – Birinci aşama 1,5 aya kadar olan süreyi gösterir. Emme, göz kapağı ve göz bebeği refleksleri teste tabi tutulur.

 – İkinci aşama 1,5 ay ilke 4,5 ay arasını kapsar. Bu dönem daha çok el ve ağız hareketlerine dikkat edilir.

 – Aracın ayırt edildiği dönem olarak bilinen üçüncü aşama 4,5 ay ile 8,5 aydır ve büyük öneme sahiptir.

 – Dördüncü aşama 8 ila 11 ay arasını gösterir. Burada araç ile amaç birbirine bağlanır ve uygulama gerçekleşir.

 – Bebeğin çevresindeki yeni araçları keşfettiği 11 ila 18 ay beşinci aşama olarak bilinir.

 – Zihinsel düşünce yapısı ile yeni araçların icat edildiği dönemse 18 ila 24 ay arasını göster. Bu ise en son yani altıncı aşama olarak bilinir.

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

 24 Aylık Bebek için Zeka Testi

 Aslına bakılırsa 2 yaşına gelene kadar bebekler için farklı dönemler adına yapılacak testler büyük önem taşır. Tüm aşamaları geçerek son noktaya gelen kısım 24 aylık olan dönemdir.

 Bebekler bu dönemde daha önce kazandıkları tecrübeyi artık uygulamaya döker. Artık deneme yanılma yöntemi geride kalmıştır. Elde ettiği tecrübeler sayesinde karşısına çıkan problemleri ve engelleri aşma becerisine sahip olur. O yüzden bu dönem yapılan, yani 6. aşamayı kapsayan zeka testi bebeklere uygulanır.

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

 Zeka Testi için Profesyonel Destek

 Bugüne kadar tecrübe edilmiş etmenler neticesinde pedagoglar ve uzman psikiyatri doktorları, bebekler için bazı zeka testleri gerçekleştirir. Bu yüzden mutlaka hangi aşama ve yaşta olursa olsun, bebekler için profesyonel olarak zeka testi gerçekleştirilmelidir.

24 Aylık Bebekler için Zeka Testi

 Özellikle bebeklerin zeka geriliği yaşayıp yaşamadığı, özel olarak gerçekleştirilen zeka testleri ile ortaya çıkar. Diğer yandan üstün zekalı olup olmadığı da böylece ortaya çıkarılmaktadır. Her ne kadar bireysel olarak ebeveynlerin de gerçekleştireceği testler olsa dahi, doğru sonuç alabilmek için uzmanlardan yardım elde edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar