Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarif

05.03.2019
756
A+
A-
Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarif

Lokanta usulü nohutlu pilav hepimizin iştahını kabartan bir lezzettir. Buharı üstünde sıcak pilav ve tane tane dökülen nohutlar doyurucu bir porsiyon oluşturur. Peki lokanta usulü nohutlu pilav evlerde yapılabilir mi? Bu lezzeti kendi mutfağımızda da yakalamak elbette mümkündür. Lokantalarda büyük tencerelerde pişen yemeklerin tadı bize daha farklı gelebilir. Ancak kullanılan malzemeler ve pişirme tekniği hemen hemen aynıdır.

Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarifi

 Evinizde yaptığınız nohutlu pilava damak tadınıza göre ekstra malzeme ilave edebilirsiniz. Haşlanmış tavuk ya da garnitür ile de nohutlu pilav yapılabilir. Nohutlu pilav hem yaz hem kış aylarında tercih edilebilir. Yüksek kalorisi ve besleyici değeri nedeniyle Türk mutfağında da önemli yere sahiptir. Kolesterol ya da şeker hastalarının tüketmesinde sakınca yoktur. Aynı zamanda iyi bir sporcu öğünüdür.

 Nohutlu Pilav Pişirmeden Önce

 Nohut çeşidi olan bir bakliyat değildir, tek tip olarak tüketime sunulmuştur. Sadece boyut olarak üretildiği bölgeye bağlı değişiklik gösterebilir. Nohutlu pilavda tercih edilecek nohut en iri olanıdır. Böylece pilav içinde ezilmez, erimez ve kaybolmazlar. Tane tane dökülen bir pilavın yanında iyi pişmiş, iri ve sarı renkli nohutlar olmalıdır.

Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarifi

 Nohutlu pilavı pişirirken ürünleri isterseniz ayrı ayrı, isterseniz aynı tencerede pişirebilirsiniz. Ürünlerin pişme süresinin farklı olduğunu düşünerek hazırlıklara başlamanız gerekir. Lokanta usulü güzel bir nohutlu pilav yapmak için gereken malzemeler yazının devamında verilmiştir.

 Lokanta Usulü Nohut Pilav için Malzemeler

 4-6 kişilik nohutlu pilav için aşağıdaki malzemeler yeterlidir. Kişi sayısı arttıkça malzemeleri orantılı şekilde arttırabilirsiniz. Damak tadınıza göre eklemek istediğiniz ürünleri de pişme sırasına göre tencereye ilave etmelisiniz. Tavuklu olarak sunulmak isteniyorsa bunun için yağsız olduğundan sadece göğüs eti kullanılmalıdır. Haşlanan tavukgöğsü ince parçalara ayrılarak son aşamada ürüne eklenir. İşte lezzetli bir nohutlu pilav için ihtiyacınız olanlar;

 -300 gr iri nohut

 -500 gr pilavlık pirinç (baldo da tercih edilebilir)

 – 1 çay bardağı tavuk suyu ya da 1 adet tavuk bulyon (tavuk kullanılmayacaksa)

 -2 yemek kaşığı tereyağı

 -1 yemek kaşığı sıvıyağ

 -2 çay kaşığı tuz

 -2 çay kaşığı karabiber

Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarifi

 Nohutlu Pilav Pişirme Aşaması

 Nohutlu pilav yaparken pişme süresi uzun olandan başlanır. Dolayısı ile ilk önce nohutlar haşlanmalıdır. Bir gün önce suya ıslatılmış nohutlar da pişme süresi daha kısa olmaktadır. Islatılmayan nohutlar da düdüklü tencerede kısa sürede pişirilebilir. Nohutların üstünü kapatacak kadar su koymak yeterlidir. Haşlanan nohutlar tamamen süzülür ve bir kenarda pilav için bekletilir. Bu sırada geniş bir pilav tenceresinde tereyağı eritilmeye başlanır.

  Pirinç bardakla ölçülenir ve süzgeçte iyice yıkanır. Yıkama işlemine pirinçten berrak su akana dek devam edilir. Eriyen tereyağı üzerine yıkanıp süzülen pirinçler eklenir. Yaklaşık olarak 2-3 dk pirinçler kavrulmalıdır. Sonrasında üzerine sıvı yağ ilavesi yapılır.

 Nohutlar dikkatli bir şekilde pirincin üzerine koyulur. Pirinç için koyulacak su 1’e 2 olmalıdır. Fazla su nohutlar tarafından çekileceği için bu ölçü normaldir. Tuz ve karabiber ilavesi yapılır tencerenin kapağı kapatılır.

Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarifi

 Nohutlu Pilav Servisi

 Pilav suyunu tamamen çektikten sonra tercihen 10 dk dinlendirilmelidir. Bu aşamadan sonra ahşap bir kaşıkla yavaşça karıştırılıp buharı alınabilir. Sonrasında servise geçilir. Servis yapılırken küçük bir kase kullanılır. Kase hem pilava şekil verilir hem de yerken kolaylık sağlanır. Tavuk ilavesi yapılacaksa kasenin el altına tavuk koyulur.

 Yapılmayacaksa sadece nohutlu pilav koyulur. Tepeleme koyulup hafif bastırılır ve başka düz bir tabağa ters çevrilir. Kase yavaşça kaldırılırken pilav tabakta düzgün bir şekilde kalır.

c

FOTO GALERİ / Lokanta Usulü Nohutlu Pilav Tarif

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.