Renkler ve Kişilikler

05.03.2019
1.935
A+
A-
Renkler ve Kişilikler

İnsan kişiliğini ve yapısını çözmek oldukça zordur. Fakat renkler, yüz hatları gibi birçok farklı özelliklerden birinin tamamen değil de belli başlı huylarını ve olaylar karşısında verebileceği tepkileri kestirmek mümkün. Yapılan birçok bilimsel çalışma renklerin insan psikolojisindeki yerinden bahseder. Yine yapılan kişilik testleri arasında ile ilgili olanlarda vardır.  

Renklerin kişilikler üzerindeki etkisi olduğu da yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır. İnsanların sevdiği renkler ve baskın olarak kullandığı renkler kişilikleri hakkında ufak tüyolar verir. Kişinin sevdiği renk bu kişinin kişiliği hakkında tüyolar veren renktir diyebiliriz.

Herkesin mutlaka diğerlerine göre daha fazla sevdiği ve kıyafetlerinde olsun ev ve çalışma ortamında olsun daha fazla kullandığı renkler mutlaka vardır. İşte bu renkler ve anlamları aynı zamanda sizin kişiliğinizin de bir yansımasıdır. Kişiler sevdikleri renklere bakarak kişilikleri hakkında bir takım bilgiler edinebilirler.

Renkler ve Kişilikler

Bu yazımızda belli başlı renkler ve o renklerin kişiliklerine değindik. Bu yazımıza bakarak renklerin kişilikler üzerindeki etkisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Mavi Kişilikler: Mavi yeryüzünde en sık görülen renklerden biridir. Gökyüzü, deniz gibi. Bu rengin insanı yani maviyi seven kişilikler. Genellikle mükemmeliyetçi ve detaycıdırlar. Mavi rengin dinlendirici etkisi mavi kişiliklere de yansımış. Sakin, düzenlidirler. Yaratıcı özellikleri baskın olduğundan sanata yatkındırlar.  Düşünmeden konuştukları nadirdir mavi renk insanlarının. Sabırlı kişilerdir mavi renk insanları ayrıca çok da fedakar kişilerdir.

 

Kırmızı Kişilikler: Renklerin kişilik üzerine etkisinin en güzel kanıtlarından birisidir. Kırmızı kişilikler aynen kırmızı renk gibi bulundukları ortamda hemen dikkat çekerler. Lider özellikleri vardır. Kırmızı rengin canlı etkisi kişiliklerine de yansımıştır. Hareketlidirler. Açık sözlüdür. Kırmızı kişilikler tez canlı bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri onları zaman zaman sabırsız yapar. Fakat karar alma ve uygulamada kırmızı kişilikler oldukça iyidirler. Kırmızı rengi seven kişiler girişken olup kazanmayı seven kişilerdir.

 

Yeşil Kişilikler: Doğanın rengi yeşil canlanmanın tazeliğin rengidir. Yeşil kişilikler doğa gibi umut doludur, doğa gibi yardımseverdir. Doğa gibi birçok şeyi biriktirir, sabırlıdır. Fakat yeşil kişilikler bu sabrın sonunda fena patlar. Emin olmadan hiçbir atmaz. Detaylara önem verirler ve küçük ayrıntıları gözden kaçırmazlar. Yeşil kişilikler beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda özenlidirler. Yeşil rengi seven insanlar doğru bildiklerinde ısrarcı kişilerdir.

 

Sarı Kişilikler: Renkler ve kişiliklere bakıldığında iletişime en açık kişiliğin sarıda olduğunu görürüz. Bitmez tükenmez enerjileri ile sürekli hareket halindedirler. Biraz dağınık ve düzensizdir sarı kişilikler.hareketi sevdiğinden daha çok odaklanabilecekleri bir işi sevmezler. Sarı rengi seven kişiler etraflarına enerji saçarlar ve bu kişilerin ikna kabiliyetleri çok iyidir.

 

Pembe Kişilikler: Oldukça romantik yapıları vardır. Pembe kişilikler Hayal kurmayı severler. Hayalleri kimi zaman hayal olmaktan çıkarıp onlara kavuşurlar. Sorumluluk sahibi olan pembe kişilikler iyi birer yönetici veya yönetici adayıdır. Ayrıca pembe rengi seven kişiler neşeli aynı zamanda da duygusal yapıda kişilerdir.

Renklerin Anlamaları İle İlgili Bilgiler

Renkler ve Kişilikler

Renkler hayatımızın her yerinde varlardır. Hayatımızın her yerinde olan bu renkler aslında hayatımıza da etki ediyor. Yapılan araştırmalara göre de renklerin insan psikolojisine etkisi olduğunu gösteriyor. Bazı renklerin anlamları ise şöyledir.

Kırmızı

Kırmızı renk sıcak, samimiyet, ateş, aşk, güç, heyecan gibi kavramları simgeleyen bir renktir. Kırmızı renk iştah açan bir renk olarak da bilinir.

Beyaz

Beyaz renk saflığı, temizliği simgeleyen bir renktir.  

Yeşil

Yeşil renk güven veren bir renktir. Yeşil renk sakinleştirici bir etkisi de bulunmaktadır.

Turuncu

Turuncu renk dinamik, dikkat çekici, heyecan ve mutluluk verici bir renktir.

Mor

Mor renk ise lüks hayatı ve zenginliği simgeleyen bir renktir. Kısacası asaletin rengi de diyebiliriz.

Siyah

Siyah renk ise güç, hırs ve tutku gibi kavramları temsil eden bir renktir.

FOTO GALERİ / Renkler ve Kişilikler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.