Kadın ve Moda

İstikrarlı Şekilde Kilo Vermek İsteyenlere: Aralıklı Oruç Diyeti

25.11.2020
İstikrarlı Şekilde Kilo Vermek İsteyenlere: Aralıklı Oruç Diyeti

Asıl ismi “intermittent fasting” olarak bilinen aralıklı oruç diyeti, kısaca ifade edilmek gerekirse günün belirli saatlerinde aç kalmak, belirli saatlerinde ise lezzet şöleni yapmak! Yani çok katı kuralları olmayan bu diyet türünde, günün aç ve tok kalınacak saatler şeklinde ikiye bölünerek belirli zaman aralıklarında oruç tutulması gerekiyor. Sen de kilo yakımı konusunda esinlenebileceğin bir beslenme programı arıyorsan ve aralıklı oruç nasıl yapılır, diye merak ediyorsan, aklına takılan tüm sorulara cevap bulabileceğin bu yazıya mutlaka göz atmalısın. Uzman kontrolünde metabolizmana göre kişiselleştirilen aralıklı oruç programı sayesinde hedeflediğin vücut proporsiyonu ölçülerine kısa sürede ulaşabileceksin.

Aralıklı Oruç Nedir?

Vücudun metabolik fonksiyonlarını dinlendiren aralıklı oruç; glütensiz, yağsız veya karbonhidratsız gibi diğer diyet programlarının gıda türlerinden ziyade beslenme zamanlarına odaklanıyor.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir beslenme düzenine uzun vadede katkı sağlayan aralıklı oruç, normal dini ritüel oruçtan birtakım farklılıklarla ayrılıyor. Örneğin: Yemek yemediğin aralıklı oruç saatleri arasında su, yeşil çay ve asitsiz içecek gibi sıvı gıdaları tüketmekte serbestsin. Uzun süreli aç kalma şartı üzerine kurulu olan diyet, her kişinin ihtiyacına ve metabolizmasına göre uyarlanarak gerçekleştiriliyor. Normal şartlar altında aç kalma sürelerinde sıvı alımı dışında hiçbir şey yemek yasak. Ancak çok az kilo verme ihtiyacı olan kişilere, aç kalma sürelerinde düşük kalorili yiyecekler yemeleri tavsiye edilebiliyor.

Uzmanlara göre güçlü bir kilo verme aracı olarak görülen diyetin farklı versiyonları bulunuyor. 16 saat aç kalıp, 8 saatlik zaman diliminde de yemek yemek, en popüler aralıklı oruç listeleri başında geliyor. Yemek yeme zaman aralığı tamamıyla sana ait. Kahvaltı genellikle atlanıp öğlen saat 12.00-13.00 arasında ilk öğüne başlanır. Akşam saat 20.00’da son yemek yenir ve ardından oruca başlanır.

Eat-Stop-Eat, haftanın bir veya iki gününde akşam yemeğinden ertesi akşam yemeğine kadar hiçbir şey yememe kuralını içeriyor. Bunların dışında haftanın sadece iki günü 500-600 kalori alma şartı koyan 5:2 diyeti gibi farklı beslenme uygulamaları da mevcut. Bu uygulamada haftanın 5 günü alman gereken normal kalori miktarını alıyorsun. Ancak diğer kalan 2 günde günlük enerjinin yaklaşık %25’i kadarını alman gerekiyor. Böylelikle kalori açığı oluşarak vücut kısa zaman içerisinde açlık döngüsüne giriyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.

Beslenme Programını Zenginleştir: Aralıklı Oruç Örnek Menü

Aralıklı oruç diyetinde sabahları haşlanmış veya az yağda pişmiş yumurta eşliğinde bol yeşillik tüketebilirsin. İçecek olarak bir fincan açık yeşil çay yeterli olacaktır.

Öğlen vakti mevsim sebzeleriyle hazırlayacağın sıcak bir çorba enfes olmaz mı? Yanına yeşilliklerle harmanlanmış tavuk veya ton balıklı bir salata tercih edebilirsin. Akşam öğünlerinde, sebze yemeklerinin yanında bir kase yoğurt tüketmeyi asla es geçme. Yoğurt, tok tutucu özelliği sayesinde uzun süre acıkmanı engelleyecektir. Atıştırmalık öğünlerde ise kayısı, ceviz, kaju ve badem gibi sağlıklı kuruyemiş gıdalarıyla beslenebilirsin.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kas yapmak, vücut yağını kaybetmek veya daha sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih edebileceği aralıklı oruç programlarının vücut için birçok yönden olumlu katkısı bulunuyor. Belirli uygulama süreci sonucunda etkisini görebileceğin bu aralıklı oruç faydaları şöyle sıralanabilir;

  • Yapılan araştırma sonuçlarına göre oruç diyetinin beyin yapısını koruma ve bilişsel becerileri pozitif yönde etkileme gibi büyük bir faydası vardır.
  • Karaciğer yağlanma riskini azaltır, insülin salınımı etkileyerek diyabetin etkilerini ortadan kaldırmayı destekler.
  • Göbek bölgesindeki yağlanmaların oluşumunu engeller.
  • Kötü kolesterol LDL’nin düşmesine ve kan şekeri dengesinin oluşumuna yardımcı olur.

Alanında uzman diyetisyenler tarafından günlük rutinlerine göre hazırlanan detoks içerikli Juico aralıklı oruç (intermittent) programları sayesinde sen de katkısız ve sağlıklı beslenme öğünleri ile hedeflediğin forma kavuşabilirsin.

Kaynakça:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S193152441400200X

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19793855/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S193152441400200X

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.