Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

05.03.2019
251
A+
A-
Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

Bir evin tarzını yansıtan şüphesiz salonlar olduğundan, salonumu nasıl dekorasyon edebilirim? sorusuna farklı açılardan ele alınacak düşünce yapısıyla cevap verilebilir. Salonlar genelde evlerin en geniş odalarıdır. Bu yüzden bütün olarak ele alınmalı ve odanın değişik noktaları için farklı düşünceler ön plana çıkarılmalıdır. 2019 yılı için salon dekorasyonları konusunda odanın değişik noktaları adına, modern çağa uygun anlayışlar özel bir imkan sunuyor.


Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

 Salon Dekorasyonu için Odak Noktası

 Salon için tercih edecek mobilyalar arasından bir odak noktası olarak ele alınmalıdır. Böylece diğer eşyalar çok daha kolay tercih edilebilir. Örneğin salonun ortasına yerleştirilecek bir sehpa ele alınmış olsun. Bu sehpa baz alınmak suretiyle oturma grupları seçilebilir. Aynı zamanda halı ve lamba seçenekleri de odak noktası olarak sehpaya uygun şekilde tercih edilebilir. Böylece salon bütün hale getirebilir ve her beğeniye hitap edecek tarz bir görüntü yakalanabilir.

 Odanın Her Kısmı Değerlendirilmelidir

 Özellikle çok büyük olmayan salonlar olduğunda her kısmı değerlendirmek, etkili bir görünüm sağlar. Örneğin salonlarda televizyonun olduğu kısımda kitaplık eklemesi ve çalışma masası yerleşimi boşlukları doldurma da etkilidir. 2019 yılı salon dekorasyonlarında bu etmen çok fazla tercih ediliyor. Duvarı kaplayacak yaratıcı bir kitaplıkla beraber uyumlu çalışma masası, bütünlük sağlayacak süs eşyalarla dolu bir görünüm sağlayabilir.

Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?


 Konfordan Asla Vazgeçilmemelidir

 Salonlarının iki farklı amacı bulunur. Birincisi misafirleri ağırlamak ikincisi ise günün yorgunluğunu atarak dinlenmektedir. Bu yüzden dekorasyon seçimi yaparken mutlaka rahatlık sağlayacak, konforlu oturma grupları ön plana çıkarılmalıdır. Tercih edeceğiniz dekorasyon modelleri söz konusu olduğunda, ilk olarak konforun dikkate alınması unutulmamalıdır.

 Halı ve Perde Seçimi

 Ev gibi gösteren ve artık tüm taşınma işlerinin tamamlandığını hissettiren eşyalar halılar ve perdelerdir. Özellikle salonlar için bu iki eşya büyük öneme sahiptir. Burada halı seçimi yaparken mevcut odanın yapısı ve büyüklüğü baz alınmalıdır. Eşyalarla ve odanın yapısı ile uyum sağlamayan çok büyük veya çok küçük halı, uyumsuz bir görünüm verecektir.

Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

Ayrıca salon için tercih edilen eşyaların rengine bağlı olarak seçim yapılması gerekir. Sade mi yoksa geniş renk yelpazesine sahip halılar mı seçilecek dikkat edilmelidir. Şüphesiz perdeler de aynı etkiyi sağlamaktadır. Bu yüzden salon içerisindeki eşyaların yapısına ve oda pencerelerinin büyüklüğüne bağlı olarak perde seçimi gerçekleştirilmesi gerekir.

 Duvar Kağıdı Seçimi

Özellikle mütevazi bir salon için desenli duvar kağıdı modelleri odanın daha canlı hale gelmesine fırsat verir. Çağımızın popüler seçenekleri arasında yer alan desenli duvar kağıdı çeşitleri, her beğeniye hitap edecek modeller sunmaktadır. Fakat burada unutulmaması gereken eğer salon çok küçük ise, bütün duvarlar yerine tek bir duvara desenli duvar kağıdı daha etkili olacaktır.

Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

  Renklerin Uyumu

 Salonlar her zaman bir evin en dikkat çekici odalarının başında gelir. Böyle bir salon elde etmek için, cesur renkleri kullanmak büyük önem taşır. Fakat her ne kadar cesur renkler daha dikkat çekici olsa dahi, mutlaka oda içerisindeki eşyalarla uyumlu olmalıdır. Yoksa göz yoran, karmaşa yaratan kötü bir görünüm ortaya çıkabilir. Örneğin farklı iki renk ile hazırlanmış oturma grupları, canlı renklerde halı ve açık renkli duvarlar özel bir etkileşim sağlayabilir.

Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?

 Salonlar için Yapılacak Diğer Farklı Etmenler

 İdeal bir salon dekorasyonu gerçekleştirmek için daha birçok farklı tasarım söz konusudur.

 – Tek parçadan oluşan yekpare koltuk seçimi

 – Oturma gruplarında değerlendirilecek renkli minderler

 – Koltukları kullanarak salona ikiye bölmek suretiyle yemek masası yerleştirme imkanı

 – Dar salonlar için sehpa kullanmayarak daha geniş alan yaratmak

 – Odaya karakter kazandırmak için tek bir duvara taş duvar kaplama yaptırmak


FOTO GALERİ / Salonumu Nasıl Dekorasyon Edebilirim?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.