Kadın ve Moda

Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır ?

31.03.2022
Tonik Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Tonik nedir? Tonik, pürüzsüz, sağlıklı bir cilde kavuşmanın önemli ayrıntılarından biridir. Günlük cilt temizliği rutinleri arasında yer alması gereken tonikler, cildin en derinine kadar ulaşıp yağı, kiri temizler. Üstelik kirden açılan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak cildin kirlenmesini önler. Böylelikle kısa vadede siyah nokta, sivilcelenme gibi sorunların da yok olmasına, engellenmesine yardım eder. Bu sebeple bu kadar etkili olan bu ürün mutlaka her gün kullanılmalı, cilt temizliğinde ihmal edilmemelidir. Tonik nedir, neden önemlidir?

Başlıklar

Cilt Bakımının Önemi

Taze, sorunsuz bir cilde sahip olmak düzenli olarak yapılacak cilt bakımından geçer. Özellikle de her gün bir cilt temizliği rutinin oluşması gerekir. Bazı kadınlar sadece haftada birkaç kere maske ya da peeling yaparak durumu kurtardıklarını düşünürler. Fakat cilt, sadece haftalık yapılacak bakımlarla temiz kalmaz. Çünkü gün içinde yenilip içilenlerden dışarıdaki birçok duruma kadar cilt, olumsuz yönde etkilenir. Mesela çok fazla yağlı tüketiyorsanız yüzünüzde sivilcelenme çok sık olacaktır. Ya da kısa süreli bile olsa dışarıda çıktığınızda havadaki kir, güneşin zararlı ışınları cildinizi kirletecektir, kurutacaktır. Bu sebeple öncelikle cilt temizliği rutininin oluşması gerektiğini söyleyelim.

Cilt bakımının güzellikten ziyade öncelikle sağlığınız için yapıldığını unutmamalısınız. Yapacağınız cilt bakımı ile cildiniz taşıması gerekmeyen fazla yağı atar, en derinine kadar temizlenir. Bu da cildinizde akne, siyah nokta, lekelenme, kırışıklık gibi sorunların oluşmasını engeller. Elbette güzellik de devamında gelir. Peki, cilt temizliğini nasıl yapmalısınız? Tonik nedir? Tonikle cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt Temizliğini Nasıl Yapmalısınız?

Cilt bakımının eksiksiz olabilmesi için öncelikle her gün yapılması gerektiğini aklınızın bir köşesine yazmalısınız. Haftalık maske, peeling rutinlerinizi elbette devam ettirebilirsiniz ama gün başında ve sonunda cildinize ayıracağınız 10 dakika ile her daim sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt temizliğinde zamandan tasarruf etmenin yollarını aramakla uğraşmayın, çünkü zaten çok kısa sürede bunu halletmek mümkün.

Öncelik, Yüz Temizleme Jelinde

Cilt temizliğinde ilk adımınız, cildinize uygun seçeceğiniz temizleme jeli ile cildi temizlemek olmalıdır. Unutmayın ki temiz olmayan bir cilde ne uygularsanız uygulayın sonuç alamazsınız. Bu sebeple önce cilt tipinizi belirlemeli, ona uygun da temizleme jeli almalısınız. Temizleme jeli, cildinizdeki fazla yağı atacak, derinin altında birikmiş kirleri temizleyecektir. Fakat temizliğin daha derinine inme, gözenekleri sıkılaştırma işi toniktedir.

Tonik Nedir?

Cilt temizliğinin ikinci aşaması olan tonik, gözeneklerin arasında sıkışmış kiri, yağı derinlemesine temizleyen, temizledikten sonra gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan mucizevi bir cilt bakım ürünüdür. Gözlerin görmediği, jelin yetmediği yerlere giren tonik, kapsamlı bir yüz temizliğinin olmazsa olmazıdır. İçinde bulunan bileşenler sayesinde cildinize zarar vermeden en küçük ayrıntısına kadar temizleyen tonik, dolabınızda muhakkak yer almalıdır.

Cilt temizliği yapılırken tonik kullanmak nedense göz ardı edilir. Oysaki temizliğin tam kapsamlı olması tonikle mümkündür. Çünkü yüz temizleme jeli sadece yüzeyde biriken kiri, yağı temizler. Tonik ise gözeneklerin en derinine inerek hem var olan kiri temizler hem de muhtemel sorunların engellemesine yardım eder. Bunun yanı sıra tonik, cildi derinden nemlendirir. İhtiyaç duyduğu neme kavuşan cilt, kuruma gibi sorunlarla karşılamaz. Tonik sayesinde cildin pH seviyesi dengede tutulur ve daimi olarak kadifemsi bir cilde kavuşursunuz.

Tonik Nasıl Kullanılır?


Cilt temizliğinizi muhakkak sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce yapmanız gerekir. Güne tertemiz başlamak ve günü temiz bitirmek bunu gerektirir. Günde iki yere yapacağınız bu temizliğe yüz temizleme jeli/sütü ile başlayabilirsiniz. Cildinizin üzerinde biriken kiri, yağı bu işlem sırasında temizlersiniz. Ve sıra toniğe gelir.

Toniği cilde uygulamak aslında en basit işlerden biridir. Öncelikle cildinizin kuru/yağlı/karma olması durumuna göre bir tonik temin etmelisiniz. Cilt tipinize göre almaya özen göstermelisiniz. Uygulama ise şöyle: Elinize ufak bir pamuk alın. Toniği pamuğun üzerine sürün. Yüzünüzde dairesel hareketler şeklinde pamuğu gezdirin. Pamuğun rengi birkaç dakika sonra değişecektir. Çünkü gözeneklerin arasında sıkışan kir yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başlar. Kirlendiğini anladığınızda pamuğu değiştirebilirsiniz. Çok geçmeden pamuğun üzerinde kirden eser kalmayacaktır.
Tonik kullandıktan mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Nem, cildin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. Özellikle cilt temizlendikten sonra hiç zaman kaybetmeden cildinizi nemlendirmelisiniz. Böylelikle temiz cildiniz daha yumuşak olacak, esneklik kazanacaktır.

Tonik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tonik, gözünüzle görmediğiniz tüm zararlı maddeleri dışarı kolayca atan ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eden önemli cilt temizliği ürünlerindendir. Tabii bu üründen maksimum derecede fayda sağlamak istiyorsanız cilt tipinizi göz ardı etmemelisiniz. Farklı cilt tipleri farklı temizlik ürünlerine ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple önce cilt tipinize karar vermeli, daha sonra tonik seçmelisiniz.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa tonik kullanmak sizler için oldukça önemli. Yağlanma sorunu yaşayan cildin en büyük sorunu, gözeneklerde biriken yağın deri üzerinde birikmesidir. Tabii bu kısa vadede sivilcelenme, siyah nokta gibi sorunları da beraberinde getirir. Bu sebeple öncelikle tonik ile gözeneklerin arasına sıkışmış yağları temizlemelisiniz.

Eğer cildiniz kuruysa tonik kullanmaktan sakın çekinmeyin. Kuru cilde sahip olanların yaptığı en büyük yanlışlardan biri budur. Toniğin cildi daha da kuruttuğunu düşünerek kullanmak istemezler. Hâlbuki tonik, tüm kiri temizleyeceğinden cilt, daha sonra süreceğiniz nemi çok daha kolay kabul edecektir. Böylelikle kuruluk sorununuz daha kısa sürede çözüm bulacaktır. Dilerseniz nemlendirici etkili tonikleri de seçebilirsiniz.

Tonik kullanımında hassas ciltlerin oldukça dikkatli olması gerekir. Hem toniği seçerken hem de uygularken. Özellikle hassas ciltler özel olarak üretilmiş, içinde alkol barındırmayan tonikleri tercih etmelisiniz. Böylelikle tahriş, kızarıklık gibi sizi kaygıya düşüren sorunlarla karşılaşmazsınız.

Tonik nedir? Tonik, pürüzsüz, sağlıklı bir cilde kavuşmanın önemli ayrıntılarından biridir. Günlük cilt temizliği rutinleri arasında

Tonik Günde Kaç Kez Kullanılmalıdır?

Tonik etkili bir cilt bakımının ortaya çıkmasında destekleyici bir etkiye sahiptir. Peki, tonik günde kaç kez kullanılmalıdır? Toniği gün içerisinde sabah ve akşam kullanabilirsiniz. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa toniği sadece günde bir kez ve sabahları kullanmanız önerilmektedir. Toniğin standart olarak hem sabah hem de akşam kullanılması önerilmektedir.

Şayet aydınlık bir cilde sahip olmak ya da cildinizin pürüzsüz olmasını istiyorsanız; tonik kullanımını düzenli olarak yapmanız önerilmektedir. Burada kaliteli bir ürün ve markayı tercih etmeniz beraberinde önemli kazanımları da getirecektir. Nadixa Krem Sivilce İzlerini Geçirir mi? yazımızda işinize yarayacak bilgiler var!

Son Adım: Nemlendirici

Tonik kullandıktan sonra mutlaka nemlendirici sürmelisiniz. Cilt, temizlik sonrası süreceğiniz nemi çok daha hızlı bir şekilde emecek, böylelikle ihtiyaç duyduğu nemi kolaylıkla alacaktır. Nemine kavuşan cilt, sürekli olarak yumuşak, elastik olacaktır. Bu da kırışıklık gibi sorunları engelleyecektir. Bunun yanı sıra tonik sonrası süreceğiniz nemlendirici ile cildiniz daima taze kalacağından yorgunluğa bağlı olarak cildin parlaklığını yitirmesi gibi sorunla karşılaşmazsınız.

Tonikler hakkında daha fazla bilgi almak, toniğin cilde faydalarını öğrenmek için şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.lynskincare.com/tonik-nedir-cilt-tipinize-gore-tonik-secimi-nasil-olmalidir/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.

kız oyunları madecassol krem ne işe yarar