Şifalı Bitkisel Sabunlar ve Faydaları

21.02.2019
2.387
A+
A-
Şifalı Bitkisel Sabunlar ve Faydaları

İster kadın ister erkek olsun hepimiz için bakımlı olmak oldukça önemlidir. Bakımlı olurken de günümüzdeki fazla kimyasal içeren ürünler kullanmaktansa daha doğal bitkisel ürünler kullanmayı tercih ederiz. Cildimiz sizin en önemli giysiniz. Sağlıklı, temiz ve canlı bir cilt güzelliğinizin olmazsa olmazı. Bakımlı görünmenin ister kadın ister erkek herkes için önemli olduğu günümüzde, bitkisel sabunlar en doğal yoldan görünümünüzü güzelleştirecektir. Doğru bitkisel sabunu kullanarak, sağlıklı, yenilenmiş, canlı ve bakımlı görüntüye kavuşabilir ayrıca sabunların rahatlatıcı özleri sayesinde ruhunuzu da dinlendirebilirsiniz.

Cildi temiz tutmanın yanı sıra bakımını da sağlamanın bir diğer yolu bitkisel sabunlar son zamanlarda önem kazandı. Hem daha doğal olması hem de daha ucuz fiyatlarla sahip olunabilen bitkisel sabunların geçmişten günümüze gelen bir değer olması da insanların güvenerek kullanmasına sebep oluyor. Geçmişten günümüze doğanın ve bitkilerin gücünü her yerde kullanan insanoğlu, güzellik ve sağlık içinde doğadan faydalanmıştır. Bitkilerin içindeki doğal maddeler sayesinde yapay ürünlere maruz kalmadan bakımlı ve genç görünebilirsiniz. Bitkisel sabun cilt dostu, doğal ve sağlıklıdır. Cilt tipinize ve cildinizle ilgili probleminize uygun seçeceğiniz bitkisel sabunları güvenle kullanabilir, arkadaşlarınıza da önerebilirsiniz.

Fakat her şeyin sahtesi olduğu gibi bitkisel sabunların da sahte ve korsanların olabileceğini unutmamak ve satın alırken güvenilir yerlerden almaya dikkat etmek gerekir.

Yine her insanın cilt tipi ve cilt problemleri farklı olduğu için kullanacağımız bitkisel sabunları seçerken bu özelliklere dikkat ederek ve cildimizi tanıyarak seçmek ve bir uzmandan yardım alarak kullanmaya dikkat etmek gerekir.

 

İşte bazı bitkisel sabunlar ve kullanım alanları

Kayısı Sabunu Kayısı Sabunu Cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Cildi kurutmadan, yağ oranını dengeler. Kullanımı: Sabunu köpürtüp yüz ve boyun bölgenize sürün. 20 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Lavanta Sabunu lavanta sabunu 1 Yüzyıllardır güzellik ve bakım için kullanılan lavanta sabunu; akne ve sivilcelerin hızla iyileşmesini, cildin doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Ciltteki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur. Kullanımı: Sabunu köpürtüp yüz ve boyun bölgenize sürün. 30 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Bal Sabunu Anti bakteriyel özelliğe sahip bal sabunu; ciltteki sivilce, akne ve yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Cilde zarar veren bakterilerin çoğalmasını önler. Yağlı ciltlerdeki fazla yağı emer, doğal yağ dengesini düzenler. Kullanımı: Sabunu köpürtüp özellikle yağlı olan bölgelere sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.  

Kükürt Sabunu kukurtlu sabun Cildin derinlemesine temizlenmesini, ciltteki fazla yağın düzenlenmesini, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesini, cilt yüzeyinde oluşan kuruma, siyah nokta ve ölü deriden arınmasını sağlar. Özellikle yağlı ciltlerde sıklıkla görülen sivilce sorununa karşı etkilidir. Kullanımı: Sabunu köpürtüp özellikle yağlı olan bölgelere sürün. 15 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.

Defne Sabunu defne sabunu Antiseptik özelliğe sahiptir. Cilt gözeneklerini temizleyerek, nefes almasını sağlar. Bu sayede cildin ferahlamasına, doğal bir parlaklık kazanmasına, canlı görünmesine yardımcı olur. Kullanımı: Sabunu yüz ve boyun bölgenize sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.      

Papatya Sabunu papatya sabunu Cildin dinlenip, rahatlamasını sağlayan papatya sabunu; ciltte oluşan lekeler ve kararmalar için de faydalıdır. Kullanımı: Sabunu yüz ve boyun bölgenize sürün. 25 saniye bekleyip ılık suyla durulayın ve havluyla kurulayın.

Bal-badem sabunu: Badem sabunu Cildinizin yaşlanmasını ve kurumasını engellemek için Bal Badem’in eşsiz birlikteliğini keşfedin. Balın nemlendirici özelliği ile cildinizi temizlerken aynı zamanda yaşlanma etkilerine karşı koruyun. İçeriğindeki zengin E vitamini, protein ve mineraller ile yumaşacık bir cilde sahip olabilirsiniz.       

  Tarçın sabunu: tarcin sabunu Kasları yumuşatıcı, sinirleri sakinleştirici, rahatlatıcı etkileri vardır. Aşırı terlemelere karşı etkili olduğu bilinir. Ayrıca antiseptik etkileri vardır. Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir. Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Tüm ciltler için uygundur. Ciltte oluşan yara ve çatlakların kapanmasında çok etkili. Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir. Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.

 

Bitkisel Sabun Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkisel sabun alırken renkleri, kokuları sizi cezbetse de önceliğiniz cilt tipiniz olmalıdır. Örneğin kuru bir cilde sahipseniz kükürt sabunu cildinizi daha fazla kurutarak dengesini bozabilir. Kükürt sabunu yerine cildinizi nemlendirecek bal badem sabununu tercih edebilirsiniz. Cildinizde lekelenme kararma gibi sorunlar varsa papatya sabunu tercihiniz olmalıdır. Uzun ve yorucu bir günün ardından tarçın sabunu rahatlamanıza yardım edecektir.

 

Bitkisel sabun üretimi konusunda çok fazla çeşit ve markaya ulaşmak mümkün olsa da güvenilir olan ürünleri bulmalısınız. Sabun çeşitleri ve markalarını araştırarak üretimleri konusunda ayrıntılı bilgi paylaşan yerleri tercih etmelisiniz. Korsan ve merdiven altı üretim yapanlardan uzak durmalısınız. Hele ki bir de eski yöntemlerle, yaşlı teyzelerin ürettiği tamamen doğal sabunlara ulaşabiliyorsanız fırsatı iyi değerlendirin.

 

 

 

 

FOTO GALERİ / Şifalı Bitkisel Sabunlar ve Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yonca dedi ki:

    şifalı bitkisel sabunların faydaları nelerdir?