Kadın ve Moda

Hindistan Cevizi Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı?

11.11.2020
Hindistan Cevizi Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı?

Hindistan cevizi, yetiştiği bölge itibariyle kendine has ve kısıtlı bir alanda yetişmektedir. Yetiştiği bölgenin tüm nimetlerinden yararlanıp birçok faydayı içerisinde barındıran bu meyvenin birçok farklı kullanımı mevcuttur. Yağının bile faydalı olduğu bu mucizevi bitkinin faydaları, kullanım alanları saymakla bitmez. Hiç lafı uzatmadan bu yağın faydalarına geçelim.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Birçok açıdan faydalı olan bu yağın etkilerine ve kullanım alanlarına baktığımız zaman ilk olarak ciltte nemlendirici bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Hindistan cevizi yağı içerisinde asit yağlar bulunmaktadır. Bu yağ asitleri, ciltte derinlemesine nemlendirici bir etkiye sahip iken aynı zamanda kurumayı da engellemektedir nemli yapısından dolayı. Tüm cilt tiplerine uygun olan bu yağın nemlendirici etkisinin yanı sıra mineraller bakımından zengin olması kullanımı konusunda bize bilgi vermektedir. Ciltteki nemlendirici etkiyi harekete geçirmek için ilk olarak bir cezve içerisinde bu yağı ısıtın. Isınan yağı sonrasında ılımaya bırakın ve ılıyan bu yağı parmak uçlarınızla hafif bir şekilde cildinize, yüzünüze masaj yaparak sürün.

Hindistan Cevizi Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı

Cildiniz bu yağı iyiceye eminceye kadar bekleyin. İyice emildikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Bu yağı kullanırken isterseniz günlük olarak uygulayabilirsiniz. Bunun dışında duş aldıktan sonra cildinizde kuruma meydana geliyorsa yine bu yağı kullanarak cildinizin kurumasını engelleyebilir ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz.
Bir başka faydası ise ciltte oluşan lekeleri yok etmesiyle bilinir. Hindistan cevizi yağı içerisinde bol miktarda e vitamini ve antioksidan bulunmaktadır. E vitamini ve antioksidan kaynağı olan bu yağ ciltte iyileşme sürecini arttırdığı gibi leke oluşumunu da engellemektedir.

İçeriği bu engellemenin yanı sıra kolajen üretiminin artmasına neden olur. Artan kolajenler ise cilde zarar veren yapıların önüne geçmektedir. Nasıl kullanacağınızı anlatacak olursak; bir cezvede Hindistan cevizi yağını ısıtın. Isınan yağı vücudunuzda leke olan bölgeye sürün ve ardından 10 dakika kadar sürülen bölgeye masaj yapın. Ardından cildin yağı emmesi için beklemeye bırakın. Ortalama 1 saatte yağı tamamen emmiş olacaktır. Günde en az 2 en fazla 4 kez olacak şekilde bu yöntemi uygulayarak lekelerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Cilt lekelerini yok etmesinin yanı sıra cilt bakımında güzelleştirici etkisiyle de bilinen Hindistan cevizi yağı bu konuda sıkça başvurulan yöntemler arasında kendine hatırı sayılı bir yer bulmaktadır. Hindistan cevizi yağı kolajen arttırıcı bir etkiye sahip olduğunu üst kısımda belirtmiştik. Bundan ötürü ciltte yaşlanmayı önlediği gibi ciltte meydana gelen ton farklılıklarını da örterek cildin tek tonda gözükmesin sağlayarak cilt güzelliği alanında da sıkça kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Bilinmeyen Mucizeleri!

Güneş ışınlarının zararlı etkisinden koruyan bu yağ doğal bir güneş koruyucu krem özelliği de taşımaktadır. Her gün cildinize Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Granül şeker ile karıştırarak haftada 2 kez cildinize masaj yaparak uyguladığınız zaman peeling etkisi görecektir. Son olarak cildinizin yaşlanmasını önlemek adına yemeklerinize 2 kaşık Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı sadece cilt bakımı ve güzelliğin değil aynı zamanda çeşitli tıbbi hastalıkların ve problemlerin de iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Laurik asit, E vitamini ve antikoksidan zengini olan bu yağ ciltte oluşan egzama gibi hastalıklar ve kaşıntılarla mücadele için birebir etkili çözüm sunmaktadır. Eğer kaşıntınız ve egzamaya bağlı hafif ağrılarınız varsa problemli olan bölgeye iyileşme gözlemleninceye kadar soğuk preslenmiş Hindistan cevizi yağı sürerek tedavinize devam edin. Ayrıca bu tür problemleri önlemek için yemeğinize 2 ile 4 kaşık arası Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı içerisinde yüksek oranda laurik asit barındırır. Bu asit yağ asidi olup içeriği itibariyle iltihap sökücü, cilt canlandırıcı, nemlendirici, cildin kuruması karşıtı, kırmızılıklarla mücadele edici özelliklere sahiptir. Yani vücudunuzda kırmızı lekeler çıkıyorsa bu problemi Hindistan cevizi yağı ile kısa sürede çözebilirsiniz. Günde iki üç kez kızarıklık olan bölgeye Hindistan cevizi yağı sürün ve üzerini gazlı bez ya da bandaj ile sarın. Bu işlemi kızarıklık geçinceye kadar devam ettirin. 2 3 gün içerisinde oldukça yüksek oranda iyileşmiş bir tablo ile karşılaşırsınız.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı?

Birbirinden farklı onlarca faydaya sahip olan bu yağın diğer her şeyde olduğu gibi fazla kullanımı sonrasında bazı çeşitli zararları görülebilmektedir. Örneğin çok fazla kullanımında özellikle yüze sürüldüğü zaman tüylenme yapabilir. Bunun sebebi ise tüylenmenin beslendiği nokta E vitaminidir. E vitamini bakımından oldukça zengin olması dolayısıyla Hindistan cevizi yağı yüze sürüldüğü zaman tüylenme problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunun dışındaki tek zararı ise alerjisi olan ciltlerde kullanımı sonrasında ciltte kızarıklık ve kaşınma meydana gelmesidir. Bunun dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sizce yukarıda sayılan faydalardan yararlanmak için Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz birçok Hindistan cevizi yağı doğal maskesi bulunmaktadır. Bu maskelerden size uygun olan tarifi hazırlayıp tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Nereden Alınır?

Hindistan cevizi yağı satın almak için aktarcılara, özel doğal kozmetik ürünleri satan mağazalara ya da internet ortamında bu alanda satış yapan mağazalara sipariş verip bu ürüne sahip olabilirsiniz. Fiyatları ortalama 15 ile 30 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Cilt Bakımı İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Bu yazımızda sizlere pürüzsüz ve lekesiz bir cilt için mükemmel sonuçlar veren ayva çekirdeği maskesini anlatacağız Ayva maskesi malzemeleri nelerdir Ayva...

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır.