Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

26.01.2019
425
A+
A-
Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

Şalazyon belirtileri nelerdir? sorusunun cevabı oldukça fazladır. Şalazyonun belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

1- Şalazyonun en önemli belirtisi göz kapağında oluşan küçük bir yumrudur.

2- Şalazyon rahatsızlığı yaşayan kişilerin göz kapakları şişmeye başlar.

3- Rahatsızlık nedeni ile göz ve çevresinde ağrı hissedilir.

4- Şalazyonun olduğu bölgede şişme görülür.

5- Rahatsızlık nedeni ile göz çevresinde yoğun bir kızarıklık söz konusu olur.

6- Yazıları okumaya çalışmada zorlanma,

7- Bulanık görme ve gözde tahriş durumları da rahatsızlığın belirtileri arasındadır.,

Şalazyon halk dilinde göz kapağı kisti olarak bilinir. Bir anda ortaya çıkan şalazyon göz ve çevresine büyük acı verir. Uygun müdahale yapılmadıkça diğer göze de bulaşma durumu söz konusudur. Şalazyon rahatsızlığı bir anda ortaya çıkabileceği gibi gözde görülen acı sonrasında da meydana gelebilir.

Şalazyon (Göz Kapağı Kisti) Nasıl Tedavi Edilir?

Şalazyon rahatsızlığı genellikle kendi haline bırakılan bir rahatsızlıktır. Belirli bir süre sonra göz kapağında oluşan kist azalmaya başlar. Ama bu süreçte yaşanılan acının en aza indirilmesi için bazı uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalardan en önemlisi de ılık bir bez ile kompress uygulamasıdır. Bu uygulama gözdeki kızarıklığı ve acıyı büyük ölçüde alacaktır.

Şalazyon Rahatsızlığı İçin Ilık Kompress Uygulaması Nasıl Yapılır?

Göz kapağında oluşan bir kiste karşı uygulanacak en iyi tedavi yöntemi ılık kompress uygulamasıdır. Ilık kompress uygulamasında ılık bir bez göz kapaklarında bekletilmelidir. Çok fazla sıcak olmasına gerek yok. Gözünüze zarar vermeyecek düzeyde sıcaklığa sahip olması yeterlidir. Günde 4 kez ılık kompress uygulamasını gözünüzde 10 dakika arayla bekleterek, rahatsızlığı giderebilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde göz kapağında oluşan kist yavaşça erimeye başlayacaktır. Özellikle göz kanallarında biriken yağlar eriyecek ve kan akışı sağlanacaktır. Bu sayede gözde oluşan şişlik ve kızarıklık da giderilecektir. Uygulama için;

– Hafif incelikte olan bir havluyu ılık bir su içerisinde bekletin.

– Sudan alınan ılık havluyu göz kapağının üzerinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletin.

– Bu uygulamayı 2 hafta boyunca yaparak, şalazyon rahatsızlığını kısa sürede atlatabilirsiniz.

Şalazyon Rahatsızlığı Neden Olur?

Şalazyon rahatsızlığının asıl sebebi, göz kanallarında oluşan yağ tıkanıklığıdır. Göz kanallarından geçen küçük bir yağ bezinin tıkanması sonucunda göz kapağında küçük bir şişlik görülür. Bu durum kısa sürede kist haline dönüşerek, gözde şişme ve kızarıklığa yol açar. Ayrıca, bazı enfeksiyonlu durumlar sebebi ile de göz kapağında kist oluşumu görülebilir.

Şalazyon rahatsızlığı evde genellikle kısa sürede giderilebilen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın asıl nedeni bir enfeksiyona dayanıyorsa bu durumda tıbbi bir tedaviye gerek duyulmaktadır. Aksi halde, tek gözde oluşan şişlik durumu diğer göze de bulaşabilir.

Şalazyon Rahatsızlığı Sonucunda Görülen Durumlar

Şalazyon yani göz kapağı kisti yaşanması halinde görülen bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlardan en önemlisi de bulanık görme durumlarıdır. Rahatsızlık nedeni ile şişen ve kızaran göz, görme problemi de yaşamaya başlar. Bu duruma ek olarak ayrıca gözlerde sıkça sulanma ve acı durumları da gözlemlenir.

Özellikle, rahatsızlığın ilk günlerinde göz olabildiğinde şiş ve kızarıktır. Bu kızarıklık ve şişlik ise gözde ağrı durumlarına yol açar. Göz kapağında bulunan sert doku belirli uygulamalar sonrasında yumuşatılır. Bu durumda şişlik ve ağrı durumları da zamanla azalmaya başlar. Bazı durumlarda ise göz tahriş olur ve diğer göze bulaşır. Genellikle rahatsızlığın bulaşıcı etkisi olmasa da bulaşma durumuna karşı acil tedavi uygulanması gerekir. Bu tedavi mutlaka bir uzman göz doktora tarafından uygulanmalıdır.

FOTO GALERİ / Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.