Bayanlarda Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

26.01.2019
276
A+
A-
Bayanlarda Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Bayanlarda metabolizma nasıl hızlandırılır? sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yolu, bol su içmek ve hareket etmektir. Vücutta biriken yağlar, metabolizma hızını azaltan en önemli etkenlerdir.

Bununla birlikte kötü beslenme alışkanlıkları ve sağlıksız yaşam düzeni, metabolizma hızını düşürür. Metabolizmanın gereken hızda olması için bu kurallara dikkat edilmelidir.

 Metabolizma Hızı Ne Demektir?

Metabolizma hızı, yaşamsal fonksiyonları destekleyen bir unsurdur. Bu unsuru tanımlamak gerekirse, yaşamsal fonksiyonların devamı için gereken enerjidir. Enerji, insan vücuduna yiyecek ve içeceklerle alınır. Alınan enerjinin yakılması, vücutta kullanılması anlamına gelir. Enerji vücutta kullanıldığında, vücut, bazı fonksiyonlarını daha hızlı yerine getirmeye başlar.

Her insanın metabolizması, belli bir hızda çalışır. Bu hız, organların görevini yerine getirmesi için esastır. Metabolizma hızı, dolaşım sisteminden bağışıklık sistemine kadar vücudun birçok faaliyetini etkiler. Bu hız, erkeklerde genellikle yüksektir. Çocukların da metabolizma hızının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Fakat kadınlarda metabolizma hızı daha düşüktür. Bunun için kadın metabolizmasının hızını yükseltmede bazı yöntemler kullanılmaktadır.

Kadınlarda Metabolizma Hızının Önemi

Kadınlarda metabolizma hızının gereken değerlerde olması, birçok yönden fayda sağlar. Bu sayede bedenin daha geç yaşlanması sağlanır. Cildin daha genç ve pürüzsüz görünümü elde edilir. Saç dökülmeleri, metabolizma hızının normal bir seviyede olmasıyla kontrol altına alınır. Ayrıca hızlı bir metabolizma, yağ yakımını hızlandırır. Böylelikle vücutta fazla kiloların birikmesi engellenmiş olur. Metabolizma hızı yüksek olan kadınlar, daha hızlı kilo verebilmektedir.

Metabolizma hızının düşük olması, kilo almayı tetikleyen en önemli etkendir. Vücuda alınan yiyeceklerin enerjisi, yakılmadığı için yağa dönüşür. Özellikle vücudun bazı kısımlarında yoğun yağlanmanın görülmesi, bu sebepledir. Tüm bunlardan hareketle metabolizmanın hızlandırılması, özellikle kadınlar için esastır.

Kadınlarda Metabolizma Hızlandırma Yöntemleri

Metabolizma hızının düşmesi bazen, bazı hormonlara bağlıdır. Bunun saptanması için düzenli doktor kontrollerine başvurmak gerekmektedir. Hamilelik, adet döngüsüne bağlı sorunlar metabolizmayı olumsuz etkiler. Kadınların 6 aylık aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi önerilmektedir. Bu kontroller, vücutta herhangi bir aksamanın olup olmadığını tespit etmek için gereklidir.

Yapılan kontrollerde metabolizma hızının ölçülmesi sağlanacaktır. Ayrıca vücuttaki organlar için yapılan fonksiyon testleri, vücudun dengesini ortaya koymaktadır. Bu dengelerde oluşan herhangi bir değişim tespit edildiğinde, gerekli müdahale doktor kontrolüyle sağlanmalıdır.

Uzmanlar, metabolizma hızlandırmanın, kişiye özel yöntemlerle daha doğru sağlanabileceğini belirtmektedir.

 Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler Ve İçecekler

Bazı doğal besinlerin, metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bu besinlerin başında yeşil sebzeler gelmektedir. Özellikle brokoli, ıspanak, Brüksel lahanası ve lahana bu konuda etkilidir. C vitamini içeren yiyecekler de metabolizmayı gereken hıza ulaştırır. Greyfurt, limon, mandalina, portakal gibi yiyecekler, yağların enerjiye dönüşmesini sağlar.

Yoğurt ve kefir gibi yiyecekler yararlı probiyotikler içermektedir. Bunlar, vücudun fonksiyonlarının dengede tutulmasını sağlarlar. Aynı şekilde elma sirkesinin de büyük faydaları bulunmaktadır. Elma sirkesinin yağ yakıcı özelliği vardır. Yakılan yağlar, vücutta enerjiye dönüşerek, metabolizma hızının yükselmesi elde edilir.

Metabolizma hızını yükselten etkili yiyecekler arasında keten tohumu, yeşil çay, elma, badem, kahve de bulunmaktadır. Kahve, özellikle Türk kahvesi veya filtre kahve olarak tüketilmelidir. Hatta uzmanlar kahveyi tarçın ve Hindistan cevizi yağı ile birlikte demlemek gerektiğini vurgulamaktadır. Bu şekilde vücut fonksiyonları güçlenmektedir.

Bol Su İçmek

Su, vücudun yaşam kaynağıdır. Günde en az 2 litre kadar su içilmesi, doktorların üzerinde birleştiği bir konudur. İçilen suyun iyi bir kaliteye sahip olması önerilmektedir. Yemeklerden önce ve sabah aç karnına su içilmesi özellikle önerilmektedir. Gün içerisinde de su içilmeye devam edilmelidir.

FOTO GALERİ / Bayanlarda Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.