30 Yaş Üstü Kadınlarda Evlilik Histerisi

26.01.2019
299
A+
A-
30 Yaş Üstü Kadınlarda Evlilik Histerisi

25 yaşına adımını atan kadınlarda başlayan ve zaman içinde gelişen 30 yaş üstü kadınlarda evlilik histerisi, gelişen toplumun bir yansımasıdır. Yapılan araştırmaların sonucu incelendiği zaman ülkemizde 60 yaş üzerindeki 150 bin kişinin hiç evlenmediği net olarak söylenebilir. Bu da her 100 yetişkinden en az ikisinin nikah masasına dahi oturmadığını ortaya koyar.

İlişkiyi Evliliğe Dönüştürme Çabası Sonuç Vermiyor!

Tanıştıkları erkekler üzerinde güvenlik testi uygulamaktan hoşlanan ve her ilişkinin evliliğe dönüşmesi için sabırla çaba sarf eden kadınlar, erkeklerin bunalmasına neden oluyor. İleriye dönük mesajlardan yorulan kimi zaman da kendini bir köşeye sıkıştırılmış hisseden erkekler, bu çabalara karşılıksız kalmayı tercih ediyor.

Evliliğe odaklanmaktan anı kaçıran ve ilişkiyi dar boğaza sokan kadınlar ise sonu hüsranla biten partnerlerine karşı inanılmaz bir hırsa kapılıyor. Bu tür sorunların altında yatan en önemli kod ise anneye benzeme ve anneyi memnun etme dürtüsü… Bilinçaltına yerleşen ve özellikle 30’lu yaşlarda daha belirgin hale gelen bu özellik, başarıyı ispat çabasına dönüşünce ilişkide planlar bozuluyor ve dengeler alt üst oluyor.

Geleneksel Aile Yapısının Toplumdaki Yeri ve Önemi

Geleneksel aile yapısının toplumumuzdaki yeri ve önemi hala gücünü hissettiriyor. Ahlak ve iffet kavramına yüklenen değerin abartılması ve aileler içinde karşılık bulması kadınların özgür yaşam biçimini de etkilemeyi başarıyor. Ailesinin hayatına karışmasını istemeyen, sorumluluklarının altından başarıyla kalkan, çalışan, modern ve evrensel günümüz kadını yaşadığı sorunlarla baş etmekte zorlanırken “Evlilik Histerisi” de kendini net bir şekilde göstermeye başlıyor.

Dışarıdan gelen mesajlar kadınlara “Evde Kaldın” yakıştırması yaparken iç seslerini dinleyenler “Daha doğru insanı bulamadım” söylemine kulak asarak kararlarını ertelemeyi başarıyor. Bir zamandan sonra aileyi ve özellikle anneyi mutlu etme çabasının ağır gelmesiyle birlikte bozulan sihir, günlük hayatta çeşitli hezeyanlar olarak ortaya çıkıyor.

Doğurganlık Yaşının Evlilik Üzerindeki Etkileri

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması, yalnız başlarına daha kaliteli bir yaşam sürmesi ve hayata karşı dik durabilme becerisi kadınları evlenmemeye iten diğer sebepler arasında sayılabilir. 35 yaşına kadar gelmiş ve evlenmemiş bir kadının bundan sonra kalan hayatında da evlenmemesi son derece normal bir sonuçtur. Hayattaki önceliği çocuklarına veren kadınlar doğurganlık yaşlarının geçmesiyle birlikte kararları üzerinde de değişiklik yapmayı tercih eder.

Aileleri tarafından yanlış yetiştirilen ve daha çok büyüklerine yaşlılıklarında bakmaları sağlanan kadınlar, zaman içinde gerçeklerle yüzleşerek “Sizin yüzünüzden evlenemedim” diyerek ebeveynlerini suçlamaya başlıyorlar. Biyolojik saat olarak tanımlanan bu kavram, yeni bir ilişkiye başlayacak olan yetişkin kadınların karar mekanizması üzerinde etkili olur.

Kadınlar Evliliğe Şartlanıyor mu?

Çocuklukta duyulan masallardan gençlik yıllarında seyredilen aşk filmlerine kadar her yerde evliliğe odaklanan kadınlar, belli bir yaşa geldikten sonra hala evlenemedikleri zaman yaşam kalitelerinde de ciddi sıkıntılar yaşamaya başlıyor. Evlilik defterine imza atarak toplumdaki değer yargılarına uygun davranış biçimi sergilemeye çalışan kadınlar, evliliğin ne kadar zor olduğuna bakmadan sadece kurallara uygun yaşama odaklanıyor.

Evliliğin mutlu bir son olarak değil de yeni bir başlangıç olarak görülebilmesi, yaşanan ve biriktirilen anıların kişiyi mutlu etmesi hayat başarısının bir sonucu olarak düşünülebilir. Önce kendine ve daha sonra sevdiği erkeğe değer veren kadınların hayatın her alanında tek başına ya da çift olarak mutlu olması kadınlara özgür yaşamın kapılarını aralıyor.

Ailelerinde evlilikle ilgili ciddi sorunlar yaşamış olan kadınların ise evliliğe ömürleri boyunca karşı durması, evlilik öncesi ilişkileri de olumsuz yönde etkiliyor. Evliliklerde erkeğin sözünün ön planda tutulması kadınların ilişkilere tedirgin bir şekilde başlamasının diğer bir nedeni olarak düşünülebilir.

FOTO GALERİ / 30 Yaş Üstü Kadınlarda Evlilik Histerisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.