Sağlıklı Ve Etkili Beslenmenin Yolları

18.01.2019
215
A+
A-
Sağlıklı Ve Etkili Beslenmenin Yolları

Sağlıksız beslenme, günümüzün en büyük sorunlarından biri ve genç yaşlı her yaş aralığından insanın problemidir. Özellikle çağımızda hazır beslenmenin fazla oluşu, obezitenin artması ve buna bağlı türlü hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor. Sağlıklı beslenme adı altında kulaktan dolma bilgiler sebebiyle insanların çok az yemesi ya da vücudun gerekli duyduğu besin gruplarını alamaması sonucunda hastalıkların ortaya çıkması engellenemiyor.

Sağlıklı beslenme; kişinin görünümünün iyi olması, ruh halinin pozitif olması, vücudun enerjisinin yüksek olması gibi durumların hepsini kapsıyor. Bu durumların birinin bile eksik oluşu, kişinin psikolojisini olumsuz yönde etki edebiliyor. Bu noktada sağlıklı ve etkili beslenmenin önemi artıyor. Peki, sağlık için nelere dikkat edilmelidir?

Kahvaltı İle Güne Başlamak

En önemli öğün olan kahvaltı, sağlıklı beslenmenin ve kilo kontrolünün anahtarıdır. Kahvaltı yapmayan kişilere bakıldığı zaman, çok çabuk kilo aldıkları ve kiloları çok zor verdikleri görülüyor. Ayrıca yapılan araştırmalarda, kahvaltısını yapan çocukların daha başarılı oldukları, kavrama ve problem çözme yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu gözlemlenmiştir.

Kahvaltının önemli bir avantajı da kan şekerini dengeleyebilmesidir. Kan şekerini dengelemesi sonucunda, vücut sakinliğini koruyarak, bir sonraki öğün için alacağı kalori miktarını kendi hesaplıyor. Fakat gece boyunca aç kalan, sabah da kahvaltısını yapamayan vücut, metabolizma açısından yavaşlıyor, üstelik kişi kendini kontrol edemeyerek sağlıksız yiyeceklere yöneliyor.

Özellikle sinir sisteminin çalışması için oldukça önemli olan kahvaltıyı her yaştan insanın yapması gerekiyor. Kahvaltı da kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünlerini, protein kaynağı olan yumurtayı ve mevsim sebzelerini sofradan eksik etmemek gerekiyor.

Vücudun İhtiyaç Duyduğu Besin Gruplarını Almak

Vücudu oluşturan hücrelerin dengeli bir şekilde çalışması için yağ, karbonhidrat, mineral, protein ve vitaminlerin yeteri kadar alınması gerekiyor. Tek taraflı olarak, sadece vitamin ya da sadece protein ile beslenmek son derece sağlıksızdır. Sağlıklı ve dengeli besin piramidine bakıldığı zaman beş ana grup görülmektedir. Bunlar; yağ, karbonhidrat, vitamin, protein ve şekerdir.

Karbonhidratlar:

Vücudun en çok gereksinim duyduğu besin grubudur. Bu grubun içerisinde; bulgur, pirinç, makarna ve ekmek gibi besinler yer alıyor. Dikkatli ve ölçülü tüketilmediğinde kişilerde kilo artışına yol açar.

Mineraller:

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı mineraller (kalsiyum, bakır, demir, iyot, çinko) sebze ve meyvelerde bulunuyor. Sağlıklı kemik, diş ve cilt yapısı için çok önemli bir gruptur. Ayrıca kan basıncı, hücre koruması, vücutta sıvı dengesi ve kalp ritmi üzerinde de etkindir.

Proteinler:

Vücutta kalori yakıcı ve kas dokusunu kuvvetlendirici görevi olan proteinler; et, süt ve hububatlarda bulunuyor.

Yağ- Şeker:

Kişinin çok az tüketmesi gereken bir grup olan yağ ve şeker, A, D, E, K vitaminlerini içerisinde bulundurduğundan az da olsa alınması gerekiyor.

Öğün Saatlerine Dikkat Etmek

Sağlıklı beslenmede şüphesiz yemek saatlerini belirlemek ve bunun dışına çıkmamak çok önemlidir. Özellikle en önemli öğün olan kahvaltı metabolizmanın en hızlı çalıştığı erken saatlerde alınmalıdır. Gün içerisinde 3 ana ve 3 ara öğün olmalı ve ana öğünlerin arasında 4 saat gibi bir zaman bırakılmalıdır. Ara öğünler, ana öğünlerden 2 saat sonra yapılmalıdır. Fakat ara öğünün yatmadan en az 2 saat önce alınmasına dikkat edilmelidir.

FOTO GALERİ / Sağlıklı Ve Etkili Beslenmenin Yolları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.