Yemek Tarifleri Çok Sevilen Şefler

19.01.2019
261
A+
A-
 Yemek Tarifleri Çok Sevilen Şefler

Türkiye’de gastronomi ve mutfak sanatlarına verilen önem son yıllarda hızla artmıştır. Özellikle üniversitelere gastronomi bölümlerinin açılmasıyla gençler arasında talep gören önemli mesleklerden biri haline gelmiştir.

Mutfak insanların ortak bir paylaşım noktasıdır. Mutfak sanatlarına karşı ilgimiz olsun veya olmasın hepimiz güzel yemekler tatmak, çeşitli soslarla yemeklerimizi daha lezzetli hale getirmeye çalışırız. Bunun için çeşitli internet sayfalarından yemek tariflerine bakarak mutfağımızda harikalar yaratmaya çalışırız. Ancak günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi çeşitli yemek tariflerinin de ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu durum ise hangi tarife göre yemek yapılacağı konusunda kafa karışıklığına neden olmaktadır.

Neyse ki ülkemiz çeşitli marifetleriyle bize bambaşka lezzetler sunan, yemeklerden daha keyif almamızı sağlayan ve yemek tarifleri çok sevilen şeflerle doludur. Mutfakta harikalar yaratan bu şefler gerek yapmış oldukları televizyon programlarıyla gerek yazmış oldukları yemek kitaplarıyla meraklı ev hanımlarına ve gençlere rehber olmuşlardır. Türkiye’de yemek tarifleri çok sevilen bu şefleri sıralayacak olursak:

 Arda Türkmen

1975’ te İstanbul’da doğmuştur. Bilge üniversitesinde eğitimini tamamladı. Çeşitli televizyon kanallarında yemek programları sundu. Arda’nın Mutfağı, Bütün Detaylarıyla 95 Lezzetli Tarif adlı kitaplar yazdı. Wep sitesinde çeşitli yemek tarifleri paylaşmaktadır.

 Murat Bozok

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Johnson-Wales Üniversitesinde aşçılık üzerine eğitim aldı. Hyatt Park Boston, Sketch, Connought gibi çeşitli ünlü restoranlarda çalıştı. BeIN Gurme adlı wep sitesinde ‘Bıçağın İki Yüzü’ adlı yemek programında birbirinden lezzetli tarifler paylaşmaktadır.

 Mehmet Gürs

İstanbul’un ünlü şeflerindendir. Eğitimini Johnson-Wales Üniversitesinde tamamladı. Kendisine ait restoranı bulunmaktadır. NTV de çeşitli yemek programları sunmuştur.

 Eyüp Kemal Sevinç

1976 de İstanbul’da doğmuştur. Türkiye’nin ünlü aşçılarındandır. Sonsuz Türk Mutfağı adlı yemek kitabı bulunmaktadır.

 Emine Beder

1960’ ta Akşehir’ de doğmuştur. Kendisi şef aynı zamanda yemek yazarıdır. Beder yemek yapmayı babasından öğrendiğini söyler. 1990 yılından beri birçok televizyon kanallarında yemek programları sunmuştur. 1994 yılından başlayarak uzun yıllar Sofra Dergisinde yemekler üzerine yazılar yazmıştır. Çeşitli yemek kitapları bulunmaktadır. Wep sitesinde ise yemek tarifleri paylaşmaktadır.

 Hazer Amani

1977 yılında İran’da doğmuştur. Sokak lezzetleri restoranı açarak yapmış olduğu yemekleri halka sunmuştur. Şefin Dünyası adlı televizyon programı sundu. 2018 yılında ise TV8 de Masterchef adlı televizyon programında şeflik yapmaktadır.

FOTO GALERİ /  Yemek Tarifleri Çok Sevilen Şefler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.