Antik Çağlarda Kullanılan Moda Kıyafetler

18.01.2019
306
A+
A-
Antik Çağlarda Kullanılan Moda Kıyafetler

İnsanoğlu varoluşunun ilk zamanlarında giyime soğuk hava şartlarından korunmak amacıyla ilgi duymuştur. İlkel biçimlerde olan bu giyim şekli çeşitli parçalarda hayvan postu ve derileri ile başlamıştır.

Zamanla bunun yerini, bedenin bir kısmını ve takip eden zamanlarda omuzlardan ayak bileklerine kadar uzanan kumaşlar almıştır.

Bu kumaşlar omuzdan ve belden iğne, broş ve dikişlerle bedene oturtulmuştur ve moda üzerine ilk deneyimler yavaş yavaş başlamıştır. Moda üzerine antik zaman için bahsedildiğinde akıllara ilk olarak Roma, Yunan ve Mısır kültürleri gelir.

Eski Yunan Modası

Yunan kültüründe moda özellikle kadınlar için fark yaratmış olup kadınlar çeşitli isimli kıyafet biçimlerine öncülük ettiler. Peplos; yalnızca kadınların giydiği genelde yünden yapılan, dikdörtgen kumaşların dikiş olmadan iğne ile omuzdan birleştirilmesiyle oluşan bir kıyafettir.

Khiton; yünden veya ketenden yapılabilen, yine dikdörtgen bir kumaşın iki ucunun dikilmesiyle yapılan kadınların uzun, erkeklerin ise kısa veya uzun tercih edebildiği bir giyim ürünüdür. Himation; kadın ve erkeklerin giydiği, keten veya yünden yapılan pelerindir.

Epiblema; giysilerin üzerine örtülen şaldır. Ve antik Yunanlar bu kıyafetlerini Mısır tekniklerini kullanarak yaptıkları çeşitli takılarla parmaklarını, boyunlarını, bileklerini, saçlarını süsleyerek güçlendirirlerdi.

Eski Roma

Antik çağ Roma’sında ise kadınlar toplumsal statülerine göre giydirilmişlerdir. Toga, genelde erkeklerin kullandığı, keten bir tunik üzerine yaklaşık altı metre uzunluğunda yünden oluşan bir kuşağın sarılmasıyla oluşan bir kıyafettir.

Özgür doğmuş kızların giydiği toga praetexta; kenarlarında geniş ve mor renkli şeritler bulunan togadır. Gelinler için tunica recta; uzun ve beyaz tuniktir. Evli ve anneler için stola; togayı anımsatan bir kıyafettir. Dul kadınlar için ricinium; kıyafetlerinin bir parçası olan kumaşla başlarını örttükleri kumaştır.

Eski Mısır

Antik Mısırda kumaş türü olarak iklime uygun olarak daha çok keten kumaşlar kullanılmıştır. Erkekler genelde basit bir peştamala sarınırlardı. Sonraları iki parçadan oluşan pilili kısa bir etek ve üzerine kolları bol pilili gömlek giymeye başladılar.

Kadınlar ise, V yakalı, kolsuz elbiseler giyerlerdi. Genelde sade olan elbiseler takılar ve ağır makyajlarla süslenirdi. Elbiselere ilk olarak sol kol dahil edilmiştir ve amaç sağ kolu açıkta rahat bırakmaktır. Sonraları ise sağ kol da elbiselere eklenmiştir.

FOTO GALERİ / Antik Çağlarda Kullanılan Moda Kıyafetler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.