Rektosel Belirtileri Nelerdir?

02.02.2019
316
A+
A-
Rektosel Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar da görülen rektosel belirtileri nelerdir her zaman kuşku uyandırmaktadır. Vajina da hissedilen dolgunluk başlıca belirtilerden biridir. Ayrıca cinsel hayatı etkileyecek cinsel ilişki sırasında yaşanılan ve devam eden ağrı söz konusudur. Pozisyona ve ilişki süresine göre ağrı daha da şiddetlenebilir.

Sabah uyandığınız dağınık olarak hissedilen bel ağrısı söz konusudur. Aynı şekilde bölgesel bir bel ağrısı da gündelik işlerinizi yaparken sizi zorlayabilir. Adet dönemi dışında ve cinsel ilişki sonrasında vajinal kanamanın görülebilme olasılığı vardır. Vajinaya baskıdan dolayı kanama gerçekleşebilir ve kanama oldukça şiddetli seyreder. Kısa süreli kanamalar görülebildiği gibi uzun süren kanamalar yaşanabilir.

Rektoselin Makat Bölgesindeki Belirtileri Nelerdir?

Tuvalete çıkarken zorlanma ve dışkılama da güçlük çekme gözlemlenir. Asla yapılmaması gereken fakat rektoselin sebep olduğu aşırı derece ıkınma ihtiyacı olacaktır. Makat bölgesi ve çevresinde ağrı hissi oluşacaktır. Tuvalete zorla çıkıyormuş gibi makattan bir parça çıktığını hissetmek kişiyi endişelendirir. Vajina da görülen kanamaya göre daha az bir makatta kanama olabilir.

Leğen kemiğinde hissedilen kasılmalar ve baskı yapıyormuş gibi itilme hissedilir. İlerleyen saatlerde veya günlerde dışkı kaçırmaları söz konusudur. Gaz çıkarırken dışkı kaçabilir veya gazla birlikte kan gelebilir.

Rektosel Nedir?

Tıp dilinde rektum olarak bilinen kalın bağırsağın son kısmının kadınlarda vajina içine kümelenmesi durumudur. Rektumun vajinaya fıtıklaşması olarak da kabaca tabir edilmektedir. Genellikle doğum yapmış kadınlarda daha fazla görülmektedir. Doğum sırasındaki ıkınma ve zorlanmalardan dolayı kalın bağırsağın son kısmında incelmeler meydana gelmektedir. Vajina içerisine son kısmın sarkması ile bu bölgeyi doldurmakta ve rektosele neden olmaktadır.

Doğum sırasında bebek başının çıkmada zorlanmasında kesi atılarak daha sonra dikilir. Fakat bu kesi ileri ki zamanlarda rektosel oluşumuna yol açabilir. Kabızlık problemi yaşayan kadınlarda da sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Tuvalete çıkarken zorlanma kalın bağırsağın sürekli kasılmasına sebep olur. Bu durumda vajinaya doğru kayma gerçekleşir. Kadın hastalıklarından dolayı rahmin alınması da rektosele zemin hazırlayan diğer bir unsur olmaktadır.

Rektoselden Şüphelenenler Ne Yapmalı?

Rektosel belirtilerinin çoğunu kendinde gözlemleyen kadınların doktora başvurması gerekmektedir. Parmakla vajinadan ve parmakla makattan yapılacak muayeneler sonucunda duvarlarda oluşan zayıflıklar anlaşılabilmektedir. Kalın bağırsak ve vajina muayenesi kadınları her ne kadar zorlasa da yapılması gerekmektedir. Elle muayene sonucu pek fazla fıtıklaşmanın büyüklüğü anlaşılamamaktadır. Bu nedenle sigmoidoskopi yöntemine başvurulmaktadır.

Makattan kalın bağırsağın son kısmına doğru endoskop işlemi uygulanır. Daha iyi incelenmesini sağlamaktadır. Doktorun şüphe duyduğu tümör taraması için kolonoskopi yapılır. Kalın bağırsak içinde endoskopi aleti sayesinde tarama işlemi gerçekleştirilir. Hasta hikâyesindeki belirtiler arasında idrar kaçırma söz konusuysa ürodinamik tetkikler gerçekleştirilir. İdrar torbası sarkması ve rektosel oluşumu arasında kıyaslamalar yapılmaktadır.

Rektoselden Kaynaklı Ameliyattan Korkanlar için

Doktorun incelemeleri sonucu ameliyat dışında başka çareniz yoksa kabul etmelisiniz. Ameliyat makattan veya vajinadan yapılabilmektedir. Hastanın durumu göz önünde bulundurulur. Korku, endişe, gerginlik vestresi en az seviyede tutmanız gerekir. Bu süreçte rektosel olma ihtimalinizi düşünerek bazı durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durumlar ameliyat sonrasında da geçerli olacaktır.

Lif bakımından zengin bir diyet uygulaması doktorunuz tarafından verilecektir. Beslenmenin yanı sıra günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Uzun süre tuvalette oturmamalısınız. Ikınma ve zorlanmayı hayatınızdan çıkarmanız gerekecektir.

Kegel egzersizlerinin tekrarlanması da kasların kontrol edilmesine fayda sağlar. Ayaklarınızı birleştirin ve poponuzu kasıp gevşeterek bu hareketi 15 kez tekrarlayın. Ara vererek bu hareketi 3 kez tekrarlamayı ihmal etmeyin.

FOTO GALERİ / Rektosel Belirtileri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.