Sinirlenince Baş Ağrısı Neden Olur?

02.02.2019
238
A+
A-
Sinirlenince Baş Ağrısı Neden Olur?

Aşırı sinirlenmek, insan vücuduna zarar verici olabilir. Birkaç saniye süren bir öfke patlaması hem fiziksel hem de psikolojik baskıya yol açabilir. Hormonlar kan dolaşımını keser, kaslar gergin bir şekilde bükülür ve zihin fazla mesai yapar. Bu istenmeyen eylemlerin kombinasyonu baş ağrısına neden olabilir.

Böyle bir baş ağrısı diğer baş ağrılarından daha az ya da önemsiz değildir. Ancak tedavi ve korunma açısından bazı farklılıklar taşımaktadır. Her insanın zaman zaman strese maruz kaldığında baş ağrısı çekmesi gayet normaldir. Ancak sık tekrar eden gerilim ve sonucunda oluşan bağ ağrıları söz konusu olduğunda, araştırılması gerekmektedir.

Bu tip sorunlar yaşayan kişiler, öfke, depresyon, anksiyete gibi psikolojik bir rahatsızlık yaşıyor olabilirler. Baş ağrılarımız, vücudumuzdaki herhangi başka bir rahatsızlığı haber vermek için alarm niteliğinde olabiliyorlar. Sinirlenince başı ağrıyan kişilerin ise en azından sebebi çok net ortada. Kan dolaşımından, oksijene ve tüm kaslara kadar bedeni etkileyen stres ve sinirlenme anları için mutlaka kendimizi rahatlatıcı bir yol bulmamız gerekiyor.

Sinirlenmenin Sebep Olduğu Baş Ağrısı Türleri

Sinirlendiğimizde başımıza gelen baş ağrısı, gerginlik baş ağrısıdır. Boyun bölgesindeki kas gerginliği eşliğinde başlar. Böyle zamanlarda bazı ışık ve ses hassasiyeti de yaşanabilir. Genel olarak, bu baş ağrıları küçük bir sıkıntıdır ve kalıcı değildir.

Aşırı sinirlenme, ayrıca migren baş ağrısına da yol açabilir. Migren, normal bir baş ağrısına göre daha şiddetli olduğu için oldukça acımasızdır. Gerilim tipi baş ağrısından farklı olarak, genellikle başın bir tarafında görülür ve günlük işlere konsantre olmanızı engeller. Ayrıca bulantı, kusma ve bulanık görme gibi diğer semptomlarla da ilişkili olabilirler.

Kızgınken Baş Ağrısı Nedenleri

Sinirlenme doğrudan bir baş ağrısı nedeni değildir. Sinirli iken bedenin aldığı duruma bağlı olarak gelişen ikincil bir nedendir. Örneğin, kızdığında dişlerini sıkan insanların baş ağrıları çekmesi daha olasıdır. Benzer şekilde, öfke vücudun adrenalin ve kortizol hormonlarının salgılanmasına yol açan “savaş ya da kaç” mekanizmasını tetikler. Bu, oksijenin azaldığı kan damarlarının daralması ve beyne besin aktarımı ile sonuçlanır. Sonuç bir baş ağrısıdır.

Sinirlenme Sonucu Oluşan Baş Ağrısını Nasıl Önleriz?

Öfke nedeniyle baş ağrıları için en iyi tedavi öfkeye neden olan tetikleyicileri azaltmaktır. Aslında, gerginlik veya migren baş ağrısı olan kişilerde, kronik baş ağrısı çekenlere göre daha iyi kontrol altına alınabilmektedir. Öfkeyi kontrol etmek için derin nefes alma veya his geçinceye kadar yavaş yavaş sayma alıştırması yapın.

Aktif bir yaşam tarzını alışkanlık haline getirmek, baş ağrısını azaltabilir. Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapmayı deneyin. Ek olarak, masaj ve yoga gibi rahatlatıcı aktiviteler kas gerginliğini azaltabilir ve öfke duygularını hafifletebilir.

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hadiseler karşısında sinirlenmemek, öyle hızlı bir şekilde değişecek kolay bir süreç değildir. Öfkenin yol açtığı baş ağrısı, diğer nedenlerden dolayı kullanılan ağrı kesici ilaçlarla aynı şekilde hafifletilebilir.

Baş ağrısı için reçetesiz satılan ilaçlar bulunmaktadır. Bazı ilaçların kan inceltme ve mide rahatsızlığı gibi istenmeyen yan etkileri olabilir. Ayrıca, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçların sık kullanılması, ilaç alımı durdurulduğunda tekrar baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle sık görülen baş ağrıları için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Baş ağrısı bir türlü geçmiyor ya da sürekli tekrar ediyorsa, sinirlendiğiniz için oluyor sanarak geçiştirmemek gerekir. Özellikle gece uykudan uyanmanıza neden olan, aniden gelişen ve mide bulantısı gibi semptomlar eşlik ediyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

FOTO GALERİ / Sinirlenince Baş Ağrısı Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.