Kadınlar Neden Bayan Denilmesinden Hoşlanmaz?

1
0

Özellikle resmi yerlerde hitap dışında kalan her türlü tanımlamalarda kadın kelimesinin kullanılması uygundur. Kadınlar neden bayan denmesinden hoşlanmaz sorusunun cevabı erkeklere herif ya da adam dendiğinde ortaya çıkacak durumla net bir şekilde açıklanabilir.

Üzerinde her zaman tartışma yaşanan ve bir kesimin sadece feministlerin anlamsız bir dayatması olarak nitelendirdiği bu durum, abartılmaması gereken bir başlık olsa da toplumsal bilinçlenmenin istenen seviyeye ulaşması zorunludur.

Kadın ve Erkek Kelimeleri Nasıl Kullanılır?

Bu iki kelime öncelikle cinsiyet belirlemede kullanılır. Bay ve bayan kelimesi ise bir hitap şeklinden öteye geçemez. Kadınların cinsiyetin ön plana çıktığı yazı ve konuşmalarda kullanılması gerektiğini savunduğu kelime, farklı yaş ve sektörlerde değişik şekillerde kullanılabilir.

* Tıp dilinde dişi ve erkek

* Çocuk dünyasında kız ve oğlan olan kelime

* Yetişkinler söz konusu olduğundan kadın ve erkek olarak geçer.

Gelişimini tamamlamış, 18 yaş üzerindeki erişkin dişi kişiye kadın adı verilir. Türk Dil Kurumu’nun yapmış olduğu kapsamlı açıklamaya bakıldığı zaman da algı yaratma çabalarının boşa gittiği söylenebilir.

Kimliğin Ön Plana Çıktığı Durumlar

Kadınlar Neden Bayan Denilmesinden Hoşlanmaz?

Erkek egemenliğinin ön plana çıktığı toplumumuzda kadın kelimesi kişinin medeni haline vurgu yapmaktadır. Bu da namus ile ilişkilendirildiği için kelimenin kullanımı konusunda çekingen bir tavır ortaya çıkar. Karşınızdaki kişiye sadece hitap etmeniz gereken durumlarda ise “Hanımefendi” kelimesi tercih edilebilir.

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan “Dünya Kadınlar Günü” bu kelimenin kullanılması konusunda gereken hassasiyetin net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kadın yerine bayan kelimesinin kullanımı özellikle bir kibarlık belirtisi gibi görülse de bunun arkasında farklı sebepler yatabilir. Bayan kelimesinin toplumun geneline hakim olması, kamu alanlarında da insanların kafasındaki fikrin yaygınlaşması üzerinde etkilidir. Bay-Bayan tuvalet tanımlaması uygun sayılırken;

* Bayan-Erkek tanımlaması tamamen yanlıştır.

Erkek, kadın ve çocuk reyonları olan bir mağazada ilgili alanın bayan şeklinde tanımlanması dile düşünce ilişkisinin eklenmiş olduğunun net bir göstergesidir. Tüm dünyada geçerli anlamların düşünce gücüyle değiştirilmeye çalışmasına ideal bir örnek olan bayan kelimesi, istenen kalıpların açığa çıkarılması için de güçlü bir etki yaratır.

Toplumsal Gerçeklikleri Şekillendirme Çabası

Kadınlar Neden Bayan Denilmesinden Hoşlanmaz?

Dil ile şekillenen toplumsal gerçeklikler, düşüncelerin de şekillenmesini sağlar. Kelimeler neler hissettiğimizin karşı tarafa aktarılması için kullanılır. İletişimin en temel yardımcısı olan kelimeler, kimi zaman karşımızdaki kişiyi kendi düşüncelerimiz içinde hapsetmeye de yardımcıdır. Ön yargılardan beslenen dil, toplumsal rollerin cinsiyetçi bir tavır içinde sergilenmesine neden olur. Toplum üzerinde;

* Cinsiyetçilik

* Liderlik ve

* İtibar yönetiminde kullanılan kelimelerin özenle seçilmesi ve kişisel düşüncelerden uzak kalması son derece önemlidir.

Kadın kelimesi yerine bayan kelimesi kullanıldığı zaman rol dağılımında ayrımcı bir eşitsizliğin ortaya çıktığı söylenebilir. Sadece bir kişiye hitap edilirken kullanılabilen bayan, kadın cinselliğinin saklanması gereken bir olgu olduğunu da ortaya koyar. Bu konu tartışıldıkça ve gündemde kaldıkça hatalı kullanımların önüne geçmesi de söz konusu olabilir.

Korkmayın! Kadın Diye Haykırın

Kadınlar Neden Bayan Denilmesinden Hoşlanmaz?

Kadınların toplum içindeki rolünü destekleyen, sömürüyü azaltan ve eşitlikçi bir ortamın yaratılması için tercih edilmesi gereken kadın kelimesi bugün toplumun geniş bir kesimine yerleşmiş durumdadır.

Hayatın her alanında başarıyla var olan, eşlerinin en büyük destekçisi ve çocuklarının rol modeli olan kadınlar, sahip oldukları gücü hissettikçe kendilerini adım adım ileriye taşımayı da başaracaktır.

Donanımlı bir kadına sahip olan erkekler, hayatın her alanından rahat ederken, her başarılı erkeğin arkasında güçlü bir kadın vardır söyleminin de içi doldurulmuş olur. Ev, iş ve sosyal hayatta başarılı olan kadınların olduğu toplumlar her zaman aydınlık yarınlara daha yakındır.

Önceki İçerikÜlkücü Sevgili Kombinleri
Sonraki İçerikErkeklere Nasıl Vicdan Azabı Çektirilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz