Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

08.03.2019
1.226
A+
A-
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biriside meme kanseridir.

Bu yazımızda sizlere kadınların en çok yakalandığı kanser türü olan meme kanserimeme kanseri belirtilerimeme kanseri nedenlerimeme kanseri tedavisi, meme kanserine yakalanma riski gibi konulardan bahsedeceğiz.

Kanser dediğimiz hastalık hücrelerin vücutta kontrolsüz bir şekilde dağılması ve dağıldığı yerlere zarar vermesidir. Meme kanseri de aynı şekilde hücrelerin kontrolsüz şekilde dağılması ve çoğalarak etrafına zarar vermesidir diye tanımlayabiliriz.

Bütün hastalıklarda yapılması gereken en önemli şey erken teşhistir. İster kanser olsun ister diğer hastalıklar olsun bu hastalıkların tedavi edilebilme şansının artması için kesinlikle erken teşhis gerekmektedir.

Hastalık ilerledikten sonra yapılacak önlemler çok daha zor tedavilerle düzeltilebilir ya da düzeltilmesi mümkün olmayarak istenmedik sonuçlar doğurabilir.

Meme kanseri tanısında ön teşhis önemlidir. Ön teşhis için bayanların belli aralıklarla doktorların tavsiye ettiği şekilde göğüslerini kontrol etmeleri gerekir.

Meme Kanseri

Erken Teşhis İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme kanserinin belirtilerini bilmek hastalığı yenmenin en önemli faktörüdür. Erken evrede yakalamak tedavinin başarıya ulaşması adına en etkili yoldur. Erken teşhis için 20 yaş üstü bayanların adet bitiminden 5 veya 7 gün sonrasında kendi muayenelerini yapmaları tavsiye edilir. Adet görmeyen bayanlar ise ayda bir yapmaları belirtilerin erken fark edilmesine yardımcı olacaktır. Meme kanserinin en önemli belirtisi ele gelen kitledir. Kitle sadece memede olmayabilir. Bazı hastalarda kitle koltuk altında da olabilir. Kitleyi anlayabilmenin en kolay yolu belli aralıklarla bayanların elle kontrol yapmasıdır. Şayet kitle fark edilemediyse göğüs ucunda veya göğsün derisinde meydana gelen değişiklikler önemsenmelidir. Şayet belirtiler dikkate alınıp erken teşhis gerçekleştirilemezse tedavi süreci daha zorlu ilerleyecektir.

 Meme Kanseri Neden Meydana Gelir?

Dünya çapında bayanların en fazla karşılaştıkları kansere türüdür. Her 10 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. 20 yaşından itibaren her bayan kendi kontrolünü yaparken 40 yaşından sonra yılda bir kere doktor muayenesine gidilmesi tavsiye edilmektedir. Meme kanseri genetik nedenlerden olabileceği gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir. Türüne göre değişmekle birlikte meme kanseri ilk evrede çabuk yayılmaz. Fakat zamanla çoğalan kanserli hücreler kan ve lenf yoluyla vücudun diğer organlarına yayılabilir. Kan ve lenf yoluyla diğer organlara yayılmadan tanı, teşhis ve tedavinin yapılması gerekir. Erken teşhis yapıldığında kanserli hücreler kontrol altına alınabilir.

Meme Kanseri Riskleri Nelerdir? 

·         Ailede meme kanseri bulunması

·         Çok genç yaşta çocuk sahibi olunması

·         Hiç çocuk sahibi olunmaması

·         40 yaş üzerinde olma

·         Östrojen tedavisi görme

·         Alkol kullanma

·         Sigara kullanma

Yukarıda ki özellikler bulunan kadınlarda meme kanserine yakalanma oranı daha fazladır.

Meme kanseri için erken teşhis için yapılması gereken en önemli etken kendi kendinize yapacağınız rutin kontrollerdir. Bu kontroller aylık ya da iki ayda bir olacak şekilde düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Meme dokusundaki değişikliklerden (renk, kabarıklıklar, kızarıklık) fark edilebilir. Meme dokusundaki bu değişiklikler doktora danışılarak gerçekten meme kanseri olup olmadığınızı bu şekilde anlayabilirsiniz.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis için yaptığınız rutin kontrollerde hangi belirtiler meme kanseri olduğunuza işarettir, belirtiler nelerdir.

·         Meme dokusunda şişlikler

·         Meme dokusunda renk değişikliği

·         Meme başında veya dokusunda kızarıklıklar

·         Meme dokusunda veya başında girinti, çıkıntı, yara oluşması

·         Meme şeklindeki değişiklikler

·         Memede oluşacak akıntılar

Meme Kanseri

Meme dokusunda veya başında önceki durumundan farklı bir şekilde değişiklikler oluşmaya başlıyor ise yani oluşan durumu yeni yeni gözlemliyorsanız doktora danışarak kontrolünüzü daha da ciddi bir hale getirebilirsiniz.

Her meme dokusu kızarıklığı ya da şişliği olması demekte meme kanseri anlamına gelmez ama siz yinede tedbiri elden bırakmayın. Her zaman erken teşhis hayat kurtarır.

Meme Kanseri Nasıl Yapılır? 

Rutin kontrollerinizde meme kanseri ile ilgili belirtiler fark ettiyseniz doktorunuz tarafından tıbbi tetkik sonucunda meme kanseri birçok değişik yöntemle tedavi edilme sürecine girilebilir. Meme kanseri tedavisi kesinlikle erken teşhis durumuna göre tedavi sürecine etkisi büyüktür.

Meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için her sağlıklı insan gibi yapmanız gerenler vardır. Yapılması gereken bu etkenler sağlıklı beslenme, spor yapılması, alkol sigara gibi zararlı maddelerden korunma ve doğal meyve ve sebzeler ile beslenilmesi olarak sıralanabilir.

Türk toplumunda yapılan en büyük hata hastalık ilerledikten sonra zorda olsa doktora giderek teşhis edilmesi her zaman istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Her şeyden önce sağlığımız için bilinçli bir şekilde kontrollerimizi yapmamız ve erken teşhiste bulunarak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatlarını kurtarmakta yarar sağlamamız gerekmektedir.

Erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

 

FOTO GALERİ / Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.