Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

26.02.2013
814
A+
A-
Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biriside meme kanseridir.

Bu yazımızda sizlere kadınların en çok yakalandığı kanser türü olan meme kanseri, meme kanseri belirtileri, meme kanseri nedenleri, meme kanseri tedavisi, meme kanserine yakalanma riski gibi konulardan bahsedeceğiz.

Kanser dediğimiz hastalık hücrelerin vücutta kontrolsüz bir şekilde dağılması ve dağıldığı yerlere zarar vermesidir. Meme kanseri de aynı şekilde hücrelerin kontrolsüz şekilde dağılması ve çoğalarak etrafına zarar vermesidir diye tanımlayabiliriz.

Bütün hastalıklarda yapılması gereken en önemli şey erken teşhistir. İster kanser olsun ister diğer hastalıklar olsun bu hastalıkların tedavi edilebilme şansının artması için kesinlikle erken teşhis gerekmektedir.

Hastalık ilerledikten sonra yapılacak önlemler çok daha zor tedavilerle düzeltilebilir ya da düzeltilmesi mümkün olmayarak istenmedik sonuçlar doğurabilir.

Meme Kanseri Riskleri Nelerdir? 

 • Ailede meme kanseri bulunması
 • Çok genç yaşta çocuk sahibi olunması
 • Hiç çocuk sahibi olunmaması
 • 40 yaş üzerinde olma
 • Östrojen tedavisi görme
 • Alkol kullanma
 • Sigara kullanma

Yukarıda ki özellikler bulunan kadınlarda meme kanserine yakalanma oranı daha fazladır.

Meme kanseri için erken teşhis için yapılması gereken en önemli etken kendi kendinize yapacağınız rutin kontrollerdir. Bu kontroller aylık ya da iki ayda bir olacak şekilde düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Meme dokusundaki değişikliklerden (renk, kabarıklıklar, kızarıklık) fark edilebilir. Meme dokusundaki bu değişiklikler doktora danışılarak gerçekten meme kanseri olup olmadığınızı bu şekilde anlayabilirsiniz.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis için yaptığınız rutin kontrollerde hangi belirtiler meme kanseri olduğunuza işarettir, belirtiler nelerdir.

 • Meme dokusunda şişlikler
 • Meme dokusunda renk değişikliği
 • Meme başında veya dokusunda kızarıklıklar
 • Meme dokusunda veya başında girinti, çıkıntı, yara oluşması
 • Meme şeklindeki değişiklikler
 • Memede oluşacak akıntılar

Meme dokusunda veya başında önceki durumundan farklı bir şekilde değişiklikler oluşmaya başlıyor ise yani oluşan durumu yeni yeni gözlemliyorsanız doktora danışarak kontrolünüzü daha da ciddi bir hale getirebilirsiniz.

Her meme dokusu kızarıklığı ya da şişliği olması demekte meme kanseri anlamına gelmez ama siz yinede tedbiri elden bırakmayın. Her zaman erken teşhis hayat kurtarır.

Meme Kanseri Nasıl Yapılır? 

Rutin kontrollerinizde meme kanseri ile ilgili belirtiler fark ettiyseniz doktorunuz tarafından tıbbi tetkik sonucunda meme kanseri birçok değişik yöntemle tedavi edilme sürecine girilebilir. Meme kanseri tedavisi kesinlikle erken teşhis durumuna göre tedavi sürecine etkisi büyüktür.

Meme kanserine yakalanma riskini azaltmak için her sağlıklı insan gibi yapmanız gerenler vardır. Yapılması gereken bu etkenler sağlıklı beslenme, spor yapılması, alkol sigara gibi zararlı maddelerden korunma ve doğal meyve ve sebzeler ile beslenilmesi olarak sıralanabilir.

Türk toplumunda yapılan en büyük hata hastalık ilerledikten sonra zorda olsa doktora giderek teşhis edilmesi her zaman istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Her şeyden önce sağlığımız için bilinçli bir şekilde kontrollerimizi yapmamız ve erken teşhiste bulunarak hem kendi hayatımızı hem de başkalarının hayatlarını kurtarmakta yarar sağlamamız gerekmektedir.

Erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.