Lupus Hastalığı Neden Olur?

14.01.2019
313
A+
A-
Lupus Hastalığı Neden Olur?

Lupus hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflaması veya çökmesi ile meydana gelen ‘kelebek hastalığı’, SLE olarak da bilinir. Diğer bir tabirle kurt anlamını taşır ve ciltte meydana gelen kızarıklığı anlatır.

Ancak bu hastalık cilt ile başlayarak vücudun tamamını etkisi altına almaktadır. Bu hastalığa yatkın olan bireyler daha çok çevresel faktörlerden etkilenerek sorunu yaşarlar. Oldukça değişik seyir gösteren bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıf kalması ile birlikte ortaya çıkar.

Ayrıca böbrek, eklem, akciğer ve kalp zarı, cilt gibi doku ve organ iltihabına sebebiyet vermektedir. Temel olarak bu hastalığın neden ortaya çıktığı ve ne gibi etmenlerin etki sağladığı tam olarak bilinmiyor.

Lupus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hazırlık ilk ortaya çıktığı zaman başlangıç dönemlerinde yorgunluk ve eklem şişmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu durum küçük yakınmalarla kendisini gösterir. Hastalığın yerleştiği organlara bağlı olarak şiddeti değişkenlik göstermektedir.

Lupus hastalığı ortaya çıktığı zaman tam olarak geçmeyen bir problemdir. Zamanla belirli dönemlerde dalgalanmalar gösterir ve bazen alevlenir bazen söner. Mutlaka doktor kontrolünde etkili ilaçlarla denetim altına alınmalıdır.

Tanı konduğu andan itibaren yorgunluk, kilo kaybı ve ateş gibi belirtiler görülmeye başlar. Bu yakınmaların yaklaşık olarak %90 kadarı eklem iltihabı ve eklem ağrısı olarak ortaya çıkar.

Hastalığa bağlı olarak iltihapla beraber kalıcı hasar veya şekil bozukluğu meydana gelmez. Aynı zamanda saç, deri ve vücudun ıslak noktalarında belirtiler gösterebilir.

Lupus Hastalığının Diğer Farklı Belirtileri

Duruma göre Lupus hastalığı ile beraber deride değişkenlik gösteren belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Daha çok burun köprüsü ile beraber her iki yanak kısmını kaplayan, kırmızımsı bazı leke gibi görünen kızarıklıklar ortaya çıkar.

Burun ile dudak arasındaki kısımlarda çok fazla belirmez. Aynı zamanda harita gibi bir görünüm, çıban, sivilce ve kurdeşen gibi sorunlar da yaşanmaktadır. Bazı zamanlar ağız içinde veya burun kısmında acı veren yaralar meydana gelebilir.

Soğuk havalarda el ve ayaklarda ilk başta beyazlaşma olarak görülen problemlerse , zaman içerisinde kızarıklığa dönüşür.

Parmaklarda Oluşan Yaralar

Sistematik şekilde lupus hastalığının belirtilerinin görülmesinin yanı sıra kaslar, eklemler ve cilt üzerindeki bağ dokuları da belirgin olarak etkilenir. Böbrekler, kalp, akciğer ve beyni çevreleyen zar kısımlarında hasar oluşabilmektedir.

Özellikle böbrek hastalığına sebep olabilecek etmenleri yaşatabilir. Çok fazla görünmese bile depresyon, akıl karışıklığı, felç ve nöbet gibi istisnai durumlar meydana gelebilmektedir. Özellikle sistematik yapısı ile birlikte kan damarlarına saldırı gerçekleşebilmektedir.

Bu da zaman içerisinde parmaklarda birtakım yaraların oluşmasına sebep olabiliyor. Birçok hasta ise Raynaud sendromu olarak bilinen problemle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu hastalıkta soğuk algınlığı ile birlikte kanın el ve ayaklara bulaşması engellenir.

Bu durum çok kısa sürer ancak el ve ayaklarda beyazımsı ve mavimsi belirtilerin baş göstermesine neden olur. Bu yüzden mutlaka soğuk havalarda böyle bir hastalık geçiren kişiler eldiven giymeli, el ve ayakları sürekli sıcak tutmalıdır.

Lupus Hastalığında Işığa Karşı Duyarlılık Artış Gösterir

Lupus hastalığı ile beraber kişide %50 veya 60 oranında ışığa karşı duyarlılık ortaya çıkar. Özellikle güneş ışığı ile beraber cilt üzerinde birtakım yanıklar meydana gelebilir. Bu aynı zamanda alevlenmeyi tetikler.

Ayrıca akciğer, kalp ve karın zarı iltihabı da belli dönemlerde yaşanabilmektedir. Tabii bütün bu problemler her hastada ortaya çıkmaz. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasına bağlı olarak, farklı hastalarda yaşanan problem değişiklik gösterebilmektedir.

Mutlaka doktor kontrolünde tedaviye başlanmalı ve düzenli olarak bu tedavi devam ettirilmelidir. Böylece hastalığın belirtileri minimum seviyeye indirilebilir.

FOTO GALERİ / Lupus Hastalığı Neden Olur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.