Üveyik Nasıl Pişirilir?

14.01.2019
901
A+
A-
Üveyik Nasıl Pişirilir?

Üveyik, güvercingiller familyasından gelen bir kuş türüdür. Diğer bir ismi ile streptopellia turtur olarak literatürde geçer. Bıldırcına benzeyen genel olarak göçmen bir kuştur. Devamlı çift olarak dolaşırlar.

Yani hayvanlar içerisinde aile bağları en yüksek olan türlerden biridir. Nisan ayı ile beraber bu kuş türleri Trakya üzerinden ülkeye giriş yaparlar. Aynı şekilde Eylül ayından sonra ise güneye doğru göçleri başlar. Genelde ay tanesi ile beslenirler.

Günümüzde eti için avlanan hayvan türleri arasında gelmektedir. Her ne kadar birçok insan bu kuş türünün yenip yenmeyeceği konusunda emin olamasa bile, günümüzde avcılar tarafından avlanarak yenilen en lezzetli hayvanlardan biridir.

Üveyik Nasıl Pişirilir?

Üveyik avlandıktan sonra öncelikle tüyleri dikkatli bir şekilde eksiksiz olarak yolunmalıdır. Daha sonra bol suda tüm kir ve pislikleri arındırılana kadar yıkanması gerekir. Ardından sırt bölümünden hafif bir kesi bırakıldıktan sonra karın bölgesinden iç kısımları dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Bu sırada tütsüleme ve tuzlama işlemini de unutmamak gerekir. Bu aşamaları sırasıyla gerçekleştirildikten sonra üveyik pişirmeye hazır hale getirilebilir. Üveyikler bütün olarak ayak kısımlarından bağlanır.

Daha sonra bütün şekilde gerekli aşamalardan geçirilerek pişirmeye başlanabilir. Tabii pişirme yöntemi kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bazı kişiler bir bütün olarak pişirme yöntemi seçerken, bazen parçalara ayrılmak suretiyle tavada pişirilebilmektedir.

Bu durum iki farklı lezzetin tadılmasına olanak verir. Bu yüzden kişisel isteklere bağlı olarak değişik zamanlarda farklı pişirme yöntemlerinden bu ikisi kullanılabilir.

Üveyik İçin Malzemeler

Aslına bakılırsa üveyik kuş türü birçok şekilde pişirilerek farklı lezzetlerde tüketilebilmektedir. Ancak daha lezzetli ve daha rahat bir tüketim gerçekleştirmek adına, özel bir tarif ile yapılır. Bunun için gerekli olan bazı malzemeler bulunmaktadır. Böylece doğru bir şekilde pişirilebilir, farklı tatlar katılarak daha lezzetli bir hale getirilebilir.

– Öncelikle kişiye göre üveyik sayısına sahip olunmalıdır

– 100 gram tereyağı

– İsteğe göre farklı sayılarda tatlı biber

– Birkaç kahve fincanı su

– Bir tutam kekik ile birlikte Karabiber

– Tuz

Bu malzemeler hazır edildiği takdirde pişirilmeye geçirilebilir. Böylece lezzetli üveyik yemeği yapılabilir, afiyetle tüketilebilir.

Üveyik Hazırlanışı

Üveyik etinin çok daha lezzetli bir şekilde tüketilmesi için bu malzemelerle birlikte özel bir sunum gerçekleştirilebilir. Üveyikler kişiye göre farklı sayılarda elde edildikten sonra mutlaka yukarıdaki gibi detaylı bir biçimde temizlenerek, pişirilmeye hazır hale getirilmelidir.

Daha sonra verilen tüm malzemeler hep birlikte katılarak üveyik ile birlikte tencerede hafif ateş üzerinde pişirilmeye bırakılır. 15 veya 20 dakikada bir fincan su katılır. Böylece yaklaşık olarak 1,5 saat içerisinde üveyik tüketilmeye hazır hale gelir. Üveyikler eğer bütün olarak pişirilmiş ise, sağlı sollu ikiye ayrılır.

Daha sonra düzgün bir şekilde tabağa yerleştirilerek sunum gerçekleştirilir. Tencerede kalmış olan su dikkatli bir şekilde süzülerek, tabakların üzerinde gezdirilir. Böylece çok daha lezzetli bir tat ortaya çıkarılır.

İsteğe Bağlı Olarak Üveyikler Farklı Pişirme Yöntemleri

Lezzetli bir ete sahip olan üveyikler, elbette kişisel tercihlere göre pişirme yöntemlerine bağlı olarak hazırlanabilir. İster bacaklarından arkaya doğru bağlanarak bütün şekilde değerlendirilir. İstenirse de parçalara ayrılmak suretiyle kuşbaşı şekilde tüketim gerçekleştirilebilir.

Ayrıca içerisine domates veya soğan ile farklı lezzetler de kişiye göre eklenebilir. Burada önemli olan sunum yapılacak olan kişi sayısıdır.

Genelde bir kişiye bir üveyik yeterli gelecektir. İç kısımları dikkatli bir şekilde temizlenip arındırılsa bile, dolgun eti doyum için yeterlidir. Buna göre farklı zamanlarda aileniz ya da misafirleriniz için güzel bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Üveyik Nasıl Pişirilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.