İnsan Sağlığına İyi Gelmeyen Meşrubatlar

19.01.2019
185
A+
A-
İnsan Sağlığına İyi Gelmeyen Meşrubatlar

İnsan ve Sağlık

Bir insanın iyi ve kaliteli bir yaşam sürmesi için ilk ve tek gerekli olan şey iyi bir sağlıktır. Sağlık, yaşamımız için aldığımız kararlardan, davranışlarımızdan, ruh dengemize kadar her türlü duygu ve düşüncelerimizi, doğru tutumlarda devam ettirebilmemiz için yegane gerekli olan şeydir.

Sağlıksız bir insan yaşamdan tat alamayacağı gibi yaşamını gereken düzeyde idame ettirebilme konusunda da yetersiz kalır.

Sağlıklı Bir İnsan Olmak

Her insanın yeterli sağlık düzeyine kavuşması için yapması gereken şeyler vardır. Doğuştan sağlıklı ve ya sağlıksız olarak dünyaya gelebiliriz. Ancak hayatımızı devam ettirirken özen göstereceğimiz sağlığımız bizi iyileştirecek ve daha iyi bir yaşamımız olmasına olanak sağlayacaktır.

Sağlık, iyi beslenme ve egzersizler ile bize gelecektir. Sağlıklı bir insan olmak için yapılması gereken ilk şey hepimizin bildiği gibi düzenli ve iyi beslenme listesi hazırlamak. Düzenli beslenmeden de önce iyi beslenmek daha ön sıralardadır.

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı beslenme listesi hepimizin oluşturduğu şeylerin başında gelir çoğu zaman. Ancak zaman zaman bu liste bozulur ve gel gör ki çoğu zaman uyulmaz bile. Peki, bu durumun sebebi nedir? Hepimiz sağlıklı beslenme listelerini ve sağlıklı yiyecekleri biliyoruz. Ancak sağlıksız olanlar için liste yapmak ve bu listeden beslenmemeye karar vermek belki de bizler için uygulaması ve hayatımıza yansıması daha kolay bir sistem olacaktır.

Beslenme denildiğinde yiyecekler geliyor insanların aklına her zaman. Meşrubat, sağlıklı beslenme düzeninde çok fazla dikkat çekmeyen bir durumda. Bir de şöyle bakmak gerekir, besin listeleri ve sağlıklı yiyecek listeleri hep vardır, meşrubat konusunda liste hazırlamakta sağlıklı beslenmek için en önemli bir adımlardan biridir.

Sağlıklı Beslenmede En Önemli Adım

Sağlıklı beslenme dediğimiz de bırakılacaklar listesinde ilk sırada şeker yer alır her zaman. Şeker dediğimiz besin, meşrubatlardan, kuru gıdalara, çerezlere, ekmeklere kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunuyor. Şekeri kesmenin sağlık için en büyük faydası, karaciğer, obezite, beyin fonksiyonları ve daha birçok organın işleyişine kadar yarar sağlıyor.

Sağlıksız Meşrubatlar Nelerdir?

Yukarıda kısaca şekerin zararlarına ve sağlığı etkileyen, işleyişini bozan organ fonksiyonlarına değindik. Meşrubatların belki de en önemli sağlıksız kısmının şeker olmasına karşın şekersiz içeceklerimizin de sağlığa uzun vadede ve kısa vadede zararı bulunuyor. Sağlıksız meşrubatlar ve zararlarının bir kısmına aşağıda ki listede bakabilirsiniz.

*Çay; Kalp çarpıntısı, el titremesi, sinir bozukluğu, bağımlılık.

*Kahve; İdrarı arttırdığı için böbreklere zarar veriyor. Bağımlılık. Kalp rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona sebep oluyor.

*Meyve Suları; İçerdiği şeker oranı ile böbrek, karaciğer sorunlarına sebep oluyor. Bağımlılık yapıyor ve psikolojik rahatsızlıklara varana kadar zarar veriyor.

*Evde Meyve Suyu Hazırlamak; Aynı yukarıda belirtilenler gibi meyveleri sıkıp suyunu içtiğimizde sağlıklı olan tüm posayı atıyoruz, bize kalan meyvenin sadece şekeri ile suyu oluyor.

*Asitli İçecekler; Diş sağlığına ve mideye en büyük zararlardan bazılarını asitli içecekler veriyor.

*Alkollü İçecekler; Kalp, ülser, karaciğer, cinselliğe zarar veriyor. Beynimizi ve düşüncelerimizi olumsuz etkiliyor.

FOTO GALERİ / İnsan Sağlığına İyi Gelmeyen Meşrubatlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.